Moi, Oletteko kukaan lentänyt Malesian sisäisiä lentoja Air Asialla? Lennot näyttävät olevan huimasti halvempia kuin Malesia airlines, onkohan niissä todennäköisemmin odotettavissa viivästyksiä, peruutuksia jne? Kuulin että matkatavaraa saa olla vähemmän, mutta se ei ole meille ongelma.
Kokemuksia Air Asia:sta?
8
7145
Vastaukset
Puolenkymmentä lentoa AirAsialla ja FAXilla on takana. Kerran oli lento kaksi tuntia myöhässä välillä KL / Kota Kinabalu. Syynä KKn terminaalin remontti ja siittäkin tuli välittömästi tekstiviesti, jossa ilmoittivat uuden ajan ja pahoittelivat asiaa. Niinettä musta kyllä palvelu pelaa.
Huomioi seuraavat asiat:
Operoi KLlässä LCC-terminaalista ja monessa muussakin paikkaa käyttää eri terminaaleja, kuin esim MAS.
Ilman lisämaksua 15 kg matkatavaraa.
Chek In aukioloajat.
Jos sulla on jatkolentoja lyhyehköllä vaihtoajalla, niin kannattaa ottaa myös se heidän tarjoamansa vakuutus, koska lentoyhtiö, niinkuin halpisyhtiöt yleensäkkään, ei ota vastuuta jatkolennon missaamisesta. Vakuutus pitäis kattaa sellaset. Tutustu aiheeseen kotisivulla.
Kun huomioit noi, niin voinet hyppiä ihan turvallisin mielin siivelle.
Pera- phena
Useita lentoja on kyseisellä yhtiöllä menty ja kokemukset oikein hyvät.
Penkkipaikkojahan ei etukäteen määrätä, että ekana koneeseen astuja valitsee ekana ja sillee....
Koneet lähti aina todella hyvin aikataulussa,ei mitää ongelmaa...
Koneet ihan suht uusia ja siistejä,ainakin ne millä lensin,kentillä näytti kyllä olevan vanhempaakin kalustoo airasialla, mutta hyviä pelejä ne oli...
Pelkästään lentoemäntien takiakin kannattaa lentää tämän firman vehkeillä....siis jos tytöistä tykkää...kunkin vuoden missifinalistit ilmeisesti palkataan aina tämän firman lento emänniks..hehe...
Lyhyesti.Airasia on hyvä lentoyhtiö!!! - Maarit87
Air Asia kadotti matkatavarani Bangkok-Kuala Lumpur suoralla lennolla, ja monta kertaa soittanut sinne perään. Tavarat kuulemma löytyneet ja aina lupaavat olla yhteyksissä vielä ja laittaa tavarat eteenpäin Suomeen, mutta mitään ei kuulu ja taas kun soittaa niin samat vastaukset! Käsittämättömän huonoa palvelua!! Vaikka matkakumppanini tavarat tuli samalla lennolla norm.perille, en ehdottomasti suosittele Air Asiaa!
- kapteeniaasia
Matkatavaroita katoaa kaikilla lentöyhtiöillä ja palauttaminen saattaa kestää. Toki kannattaa huomioida, että Air Asia ei hävittänyt vaan lentokentän henkilökunta, joka vastaa laukkujen käsittelystä.
- SIN-HKT-SIN
On tullut lennettyä ko. yhtiön koneilla Singapore-Thaimaa-Singapore ja erittäin hyvä kokemus. Onpa tuo valittu parhaaksi halpalentoyhtiöksikin 2016.
http://www.rantapallo.fi/lennot/maailman-parhaat-halpalentoyhtiot-top-10-oletko-lentanyt-nailla/- Maxxxx
Hyvä yhtiö mutta ei aina ole halvin. Ostin jokin aika sitten bkk-penang-bkk niin oli thailla edullisempi hinta kun air asialla.
- snslANU
Olen lentänyt monesti AirAsialla.Kaikki lennot lähteneet ajallaan ja toimineet muutenkin hyvin.Viimeisimmät lennot S;pore-Penang&Viime perjantaina Penang-Kota Kinabalu.Ainut "takaisku" oli että velottivat Penangissa n.550MYR ylipainosta(37Myr/Kg).
- tarkkana
Airasian kanssa pitää olla erityisen tarkka, hintavertailuja tehdessä.
Kaikki mistä vaan keksivät velottaa lisää, velottavat myös.
Jopa lähtöselvityksestä, jos tekevät tiskillä. Jos on enemmän matkatavaraa, kuin lipussa, niin kentällä maksaa paljon. Usein hintavertailuja tehdessä, joku muu yhtiö on tullut halvemmaksi, vaikka lähtöhinta olisikin Airasialla halvempi.
Mut onhan airasialla taas reittejä joita muilta ei löydy. silloin tulee käytettyä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253835Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283560Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42260- 1121684
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181578Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241319Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136937Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99890Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79835- 86761