XP on alkanu reistaamaan siten, että yksinkertaisiin toimintoihin kuten esim. excel-tiedoston avaaminen tai excelin ohjeen avaamiseen menee aikaa erittäin paljon eikä mitään tunnu tapahtuvan.
Toinen ongelma on sellainen että IE6 sammuu yhtäkkiä pois mitään virheilmoitusta antamatta.
Käyttikseen on ladattu kaikki mahdolliset päivitykset.
Kuinka tämän sais toimimaaa kunnolla ??
Kiitoksia mahdollisesta avusta.
ps. En kaipaa mitään asenna uniksi ja MS on syvältä tyyppisiä vastauksia, vaan tarkoitus on saada XP toimimaan niinkuin sen pitääkin.
Toinen ongelma on sellainen että IE6 sammuu yhtäkkiä pois mitään virheilmoitusta antamatta.
Käyttikseen on ladattu kaikki mahdolliset päivitykset.
Kuinka tämän sais toimimaaa kunnolla ??
Kiitoksia mahdollisesta avusta.
ps. En kaipaa mitään asenna uniksi ja MS on syvältä tyyppisiä vastauksia, vaan tarkoitus on saada XP toimimaan niinkuin sen pitääkin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tai voit jäädä ilman asiallisia vastauksia.. asenteesi hiukka väärä tälle palstalle.
Tee Korjausasennus! (huom. on aivan eri asia kuin täys-asennus, koska mitään tiedostojasi tai ohjelmiasi Ei tuhoudu, vaan pelkästään Korjaa käyttiksesi mahdolliset virheet)
Käynnistä koneesi XP:n asennus CD-rompulta ja valitse asenna Windos ja seuraavassa kohdassa valitse nimenomaan: KORJAUS-ASENNUS, niin Korjaa kaikki käyttiksesi virheet!, Tosin joudut asentamaan Kaikki windows Update päivitykset uudestaan, mutta mitään muuta tietoa tai tiedostoja KORJAUS ASENNUS ei koneeltasi tuhoa, muuta tai poista.
Xp:llä on tapana syödä muistit loppuun, jonka seurauksena kone "tulee toimimattomaksi". Itselläni auttoi kun asensin Tweak-xp -softan,
jolla on mahdollista palauttaa käytetyt muistit
takaisin käyttöön.
Jos yksinkertaisiin toimenpiteisiin, jotka toistuu usein esim. avaat saman ohjelman monta kertaa kun käytät tietokonetta kuluu kauhiasti aikaa niin kannattaa hankkia lisää muistia!!!
Kyseisessä laitteessa on 512 megaa 333 DDR muistia, joten syy hidasteluun ei liene siinä. Paljon tehoa vaativat toiminnot kuitenkin toimivat nopeasti, mutta toisinaan jotkin toiminnot tökkäävät pitkäksi aikaa ja prosessorin läämöt nousevat kyseisen jahkailun aikana noin 8 astetta normaalista.
Täytynee kokeilla korjausasennusta.
että koneessa olisi viirus tai joku olisi murtautunut sille ??
Mieleen, kun mainitsit että lämmöt nousee 8 astetta, toimiiks sun tuuletin ihan hyvin, entä onks tuuletusaukot puhtaat, avaa kone ja imuroi pölyt, ihan kuin prossu valittais hapenpuutetta.
Prossutuuletin ja 2 kotelotuuletinta toimivat mainiosti, mutta lämpeneminen tapahtuikin aina vain niisä mainitsemissani "jumitustilanteissa", jolloin prossu (2000+ XP) kävi 100% tehoilla.
Ei auttanut korjausasennus tuohon hommaan mitään, mutta kun pistin koko laikan tyhjäksi ja asensin XP:n uudelleen alusta asti niin alkoi toimia ihan ok.