Loukkaantunut varis

Variksen katsoja

Hei. Sanokaapa mitä tehdä loukkaantuneella / lentokyvyttömälle varikselle?

Jätänkö luontoon? Tai ei tämä nyt niin luontoa ole, Helsingin Käpylä.

Otanko yhteyttä jonnekkin? Minne?

1

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Loukkaantunutta luonnonvaraistakin eläintä tulee auttaa. Käytännössä joko lopetus tai sitten toimittaa hoitoon, ks.

      http://www.hel.fi/wps/portal/Ymparistokeskus/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/fi/Ympäristökeskus/Ympäristön tila/Luonto/Nisäkkäät/Loukkaantuneet tai kuolleet luonnonvaraiset eläimet

      "Korkeasaaren eläintarhassa, karanteenialueella Palosaaressa, on alkanut 16.10.2006 luonnonvaraisten loukkaantuneiden eläinten hoito. Kuntoutetut eläimet vapautetaan takaisin luontoon. Hoitoa tarvitsevia luonnonvaraisia eläimiä otetaan vastaan joka päivä eläintarhan aukioloaikana.

      Korkeasaaren eläintarha ei pysty noutamaan eläimiä. Eläinten toimittamisesta hoitoon tulee sopia puhelimitse luonnonvaraishoitolan henkilökunnan kanssa. Varsinainen puhelinneuvonta vastaa päivittäin kello 12 - 13 numerossa (09) 310 37887.

      Lue lisää Korkeasaaren tiedotteesta (17.10.2006)

      Eläintarhan sivuilta löytyy muiden eläinhoitoloiden yhteystietoja.

      Loukkaantuneen luonnonvaraisen eläimen voi tuoda eläinsuojelullisista syistä lopetettavaksi Yliopistolliseen eläinsairaalaan."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2017
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2014
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1979
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe