lintuobjektiivi

Zorro

Olen innostunut lintukuvauksesta ja olen hankimassa siihen tarkoitukseen objektiivia, jolla pärjäisi mahdollisimman hyvin ja pitkään.
Liikun paljon jalkaisin ja pyörällä, joten obiskan paino on tietysti pitemmän päälle yksi kriteeri. Ei kuitenkaan liiaksi laadun kustannuksella.

Ennen puhuttiin valovoimaisista 300 millisistä hyvinä lintuobjektiiveina, mutta nyt on markkinoilla 400-600 millisiä.Tosin parhaat niistä ovat tosi hinnakkaita. Onko 300 millinen liian "lyhyt" lintukuvaukseen? Kamerassani on kroppikenno, jossa 300 mm vastaa 450 millistä.

Kokemuksia ja vinkkejä kaipailen.

7

2853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nisari

      on kyllä ihan riittävä polttoväli lintukuvaukseen. Pidemmät on raskaita ja kömpelöitä käyttää ja valovoimaiset hirveen kallita kuten toteat. Hyvää ja terävää kuvaa varten on joka tapauksessa päästävä aika lähelle lintua. Tollaiset 40 metristä otetut ovat jo piirroltaan heikompia. Parhaat lintukuvat tulee 10-15 metristä.
      Valovoima on tärkeää varsinkin metsässä ja kaislikoissa yms. Osta 300 millinen vaikkapa 2.8 valovoimalla. Sitä vielä kanniskelee ja sillä voi kuvata käsivaraltakin riittävässä valossa.

    • on..............

      300mm 1.4x jatke riittää varsin pitkälle croppikennolla.

      Vertaapa paljonko yhden aukon ( 4 / 2.8 )parannus kasvattaa objektiivin painoa...ja hintaa.

      Onhan noita pidempiäkin ollut maaiman sivu, itsekin kuvasin filmille enimmäkseen 4- tai 500-millisellä.

    • Mulla

      500 millinen, eikä sekään tahdo riittää lentokuvissa.

      • lajeihin

        Se lähtee siitä että ensin opettelet tuntemaan kuvauskohteesi ja sitten kuvaat. 16mm - 500mm, ihan se ja sama, wannabekuvaajat kuvittelee että milleillä saa parempia lintukuvia. kysy lintuharrastajilta ja oikeilta kuvaajilta ja tunne tarpeesi.


      • taas............
        lajeihin kirjoitti:

        Se lähtee siitä että ensin opettelet tuntemaan kuvauskohteesi ja sitten kuvaat. 16mm - 500mm, ihan se ja sama, wannabekuvaajat kuvittelee että milleillä saa parempia lintukuvia. kysy lintuharrastajilta ja oikeilta kuvaajilta ja tunne tarpeesi.

        Kun lisää millejä, vähenee tarve kohteiden häirintään...

        Kohteen tuntemalla ja taidolla pääsee kyllä lähemmäs, mutta onko se toivottavaa kohteen kannalta?


      • 0n pop
        taas............ kirjoitti:

        Kun lisää millejä, vähenee tarve kohteiden häirintään...

        Kohteen tuntemalla ja taidolla pääsee kyllä lähemmäs, mutta onko se toivottavaa kohteen kannalta?

        Ei ne millit autuaaksi tee.
        200mm pärjää usein ihan ok. Opetelkaa lähestymään ja poistukaa ripeästi. Ei siihen kohteelle nukkumaan tarvi jäädä.


      • Airwalk
        0n pop kirjoitti:

        Ei ne millit autuaaksi tee.
        200mm pärjää usein ihan ok. Opetelkaa lähestymään ja poistukaa ripeästi. Ei siihen kohteelle nukkumaan tarvi jäädä.

        Itse kun kiinnostuin lintukuvauksesta ja aloin etsimää sopivaa objektiiviä niin kovin aina pomppasi canonin 400mm F:5.6L...No luin kyseistä objektiivistä aina vain positiivistä palautetta ja lopulta hain sen hintaaan 1550e... Eikä ole yhtään kaduttanut vaikka onkin vain F:5.6 koska taivaalla on valoa runsaasti ja sillä hinnalla ne millit ja loistava piirto! Eli jos kyse on vain lintukuvauksesta niin ehdottomasti kysein putki muuten monikäyttöisempi 300mm F:4L


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      271
      25836
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      47
      2195
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      199
      1576
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      138
      1447
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1219
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      988
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      84
      821
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      776
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      698
    Aihe