berliiniin

milla5

Olen matkustamassa Berliiniin marraskuun alussa. Lennot on jo varattu, mutta majapaikka olisi vielä hakusessa.Onko paras paikka majoittua Alexanderplatzin lähellä? Kuulin,että Berliinissä on paljon klubeja,mutta löytyykö sieltä myös kivoja pubeja(Mitte),jotka olisivat auki yömyöhään? Vietämme Berliinissä vain viikonlopun, joten kaikki vinkit ovat tervetulleita :)

10

2949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lennoista..

      Millä lennolla menette ja meneekö suoraan Berliiniin? Minkähintaiset lennot ovat? Osaatteko hyvin saksaa? Matkaa suunnitteleva täällä utelee..

      • milla5

        Blue 1:n lennolla suoraan Berliiniin ollaan menossa ja lento taisi maksaa vajaa 200 euroa yhdeltä.Saksaa en osaa itse juuri yhtään,mutta kaverini osaa pari sanaa, että ihan yläasteella opitulla saksalla lähdetään :)


    • BerlinerKindl

      "Onko paras paikka majoittua Alexanderplatzin lähellä? "

      Hyvä vaihtoehto. Alexanderplatz hyvällä paikalla, hyvien metro-yhteyksien varrella.

      Park Inn Alexsanderplatz -hotellia voi suositella. 37 kerroksinen hotelli, josta avautuu loistavat näkymät kaupunkiin, jo tuosta kannattaa maksaa.

      Loistava kaupunki!

      • kdkdkdkdkd

        No niin nyt pitää sitten ottaa huomioon että puhut itäberliinistä, joka on varsinaisen Berliinin takapiha. Sinne en menisi vaikka maksettaisiin. Jos kerta vaivautuu maksamaan ja lähtemään, on järkevämpää ehdottomasti pysytellä lännen puolella.


      • Berlinerkindl
        kdkdkdkdkd kirjoitti:

        No niin nyt pitää sitten ottaa huomioon että puhut itäberliinistä, joka on varsinaisen Berliinin takapiha. Sinne en menisi vaikka maksettaisiin. Jos kerta vaivautuu maksamaan ja lähtemään, on järkevämpää ehdottomasti pysytellä lännen puolella.

        Vai tuommoista.
        "järkevämpää ehdottomasti pysytellä lännen puolella. "

        Miksí?

        Itä-Berliinistä löytyy parhaat läpi yön auki olevat yökerhot jne.
        Alexplatzin ja entisen lännen välistä eroa et huomaa mistään.


      • idän puolelle
        Berlinerkindl kirjoitti:

        Vai tuommoista.
        "järkevämpää ehdottomasti pysytellä lännen puolella. "

        Miksí?

        Itä-Berliinistä löytyy parhaat läpi yön auki olevat yökerhot jne.
        Alexplatzin ja entisen lännen välistä eroa et huomaa mistään.

        siis länsi berliini on just se tylsä paikka nimen omaan idän puolelle ja metro verkko on niin laaja et sil pääsee suhailee joka puolelle.


      • milla5

        Hotelli on nyt varattu Alexanderplatzin läheltä ja innolla odotamme reissua :)


      • adenauer
        milla5 kirjoitti:

        Hotelli on nyt varattu Alexanderplatzin läheltä ja innolla odotamme reissua :)

        on tietysti myös Mittessä. Hauska paikka on esim. S-bahn Friedrichstrassen lähellä oleva,Schiffbauerdamm-kadulla Bier Börse, jossa olutta myydään pörssihintaan aina sen mukaan minkä laatua tilataan reilusti ja välillä ihan muuten vain, mutta siis aina joku olut on "pörssi"-hinnassa jossa hinta saattaa olla todella alhainen. Irkku-pubi löytyy kanssa siitä alexin läheltä Hackes.marktin S.aseman alta. Niin ja ton pörssin vieressä on Ständige Vertretung, jossa voit juoda aitoa Kölschiä,(toisen omistajan vaimo on muuten suomalainen).Tässäpä muutama paikka ja lisää varmaan löydät kun vain kurkkailet kapakoitten ovista sisään, ja jos näyttää jees jutulta niin eikun sekaan vaan.


    • berliiniiinn??

      Taas suomalaiset naikkoset juoksee ulkomaalaisten miesten perässä..just..

      Milla Möllöselle terkkui =)

      • moinen

        Miten ihmeessä muka suomalaiset naiset menisivät miesten perässä Saksaan? Valaise vähän..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7527
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      239
      7421
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5143
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4829
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      47
      4583
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      88
      4277
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1802
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      256
      1452
    Aihe