Hei kaikki!
Kyselisin vähän, josko jollakulla olisi samanlaisia kokemuksia. Paljonhan täällä puhutaan kirvelystä seksin jälkeen ja kutinasta mutta itse sanoisin että minulla tuntuu eräänlaista "nipistelyä" pari kolmekin päivää yhdynnästä.
Tätä on nyt kestänyt vajaan kuukauden, sitä ennen jouduin syömään vahvan antibioottikuurin munuaisltaan tulehduksen vuoksi ja tälläkin hetkellä on kuuri päällä koska joku rauhanen emättimessä virtsarakon alapuolella on tulehtunut.
Eli luuletteko että tämä kaikki johtuu vain näistä antibiooteista vaiko kenties erilaisesta PH-arvosta mieheni kanssa? Suhde on suht tuore, eikä koskaan ennen ole tällaisia oireita ollut. Toki olen käynyt gynellä parikin kertaa jo mutta hän vain määräsi jotakin kortisonipohjaista voidetta jota käytin vähän aikaa mutta ei sinänsä tunnu hyvältä ajatukselta ohentaa limakalvoja entisestään mikäli vaiva sitä on.
Olisin hyvin kiitollinen jos joku osaisi kommentoida jotenkin, koska hermohan tässä meinaa mennä kun koko ajan on epänormaali olo alapäässä!
Kyselisin vähän, josko jollakulla olisi samanlaisia kokemuksia. Paljonhan täällä puhutaan kirvelystä seksin jälkeen ja kutinasta mutta itse sanoisin että minulla tuntuu eräänlaista "nipistelyä" pari kolmekin päivää yhdynnästä.
Tätä on nyt kestänyt vajaan kuukauden, sitä ennen jouduin syömään vahvan antibioottikuurin munuaisltaan tulehduksen vuoksi ja tälläkin hetkellä on kuuri päällä koska joku rauhanen emättimessä virtsarakon alapuolella on tulehtunut.
Eli luuletteko että tämä kaikki johtuu vain näistä antibiooteista vaiko kenties erilaisesta PH-arvosta mieheni kanssa? Suhde on suht tuore, eikä koskaan ennen ole tällaisia oireita ollut. Toki olen käynyt gynellä parikin kertaa jo mutta hän vain määräsi jotakin kortisonipohjaista voidetta jota käytin vähän aikaa mutta ei sinänsä tunnu hyvältä ajatukselta ohentaa limakalvoja entisestään mikäli vaiva sitä on.
Olisin hyvin kiitollinen jos joku osaisi kommentoida jotenkin, koska hermohan tässä meinaa mennä kun koko ajan on epänormaali olo alapäässä!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Luulisin että sinulla on hiivatulehdus. Tuo antibioottikuuri viittaa aika vahvasti siihen. Antibioootit tappavat myös elimistösi "hyviä" bakteereja ja "pahat" bakteerit pääsevät lisääntymään tai joku sieni sen hiivan kai aiheuttaa. Muutos alapään pH:ssa voi myös aiheuttaa hiivan. Miehesi ei sitä todennäköisesti aiheuta vaan esim. liika alapään pesu. Hiiva hoidetaan emätinpuikoilla tai voiteilla, joita saa apteekista ilman reseptiä. Kannattaa ehkä soittaa lääkärille ja kysyä lisää. Ihme ettei lääkärisi ole maininnut mitään mahdollisesta hiivasta. Itse soin joku aika sitten tosi vahvan antibioottikuurin ja lääkäri vihjasi, että hiivan mahdollisuus on aika suuri. Ei tullut hiivaa, kun söin samalla maitohappobakteereja (esim. Valion Gefilus-tuotteet sisältää). Ne tasapainottaa elimistön bakteeritasapainoa.
Ymmärrän hermojen menetyksen, jos tuo hiivaa on niin se on tosi veemäistä. Yleinen vaiva naisilla, helposti hoidettavissa kuitenkin. Soita nyt ihmeessä lääkärille tai mene apteekkiin. Noinkin kauan olet jo kärsinyt ja hiiva voi myös siirtyä miehellesi.
Hei
Minulla on kyllä ollut hiivaa aiemminkin eikä tämä oikein vaikuta samanlaiselta tällä kertaa. Sitten myöskin luin, että turha hiivakuurin käyttö voi tällaisia oireita vain pahentaa niin siksi en oikein ole varma, haluanko koittaa canestenia nyt. Tietysti ehtisihän tässä apteekkiin vielä jos vaikka ihan varalta kävisi ostamassa...