Käytinpä katsastuksessa Corollaa ja pomppas tosta jarrujen paineensäätöventtiilistä.
Ekaksi jarrutesterissä jarrut toimivat moitteettomasti, jopa kiitettävästi.
Sitten katsastusmies tutki auton alustaa ja pyysi minua käynnistämään auton ja polkemaan jarrua. Niin teinkin. Tuomio oli, että järrujen paineensäätöventtiili on jumissa, eikä mennyt läpi katsastuksesta.
Tänään olen parin kaverin kans tutkinu sitä juttua ja putsattiin ja laitettiin ruosteenestoa siihen venttiiliin.
Nyt vaan kiinnostaa ton venttiilin toimintaperiaate. Se "vipu" liikkuu, kun painoa tulee perään, siis ei ole mielestäni jumissa. Kuitenkin jäi mietityttämään katsastustilanteessa se, että katsastusmies käski painamaan jarrua ja sanoi, että se on jumissa.
Pitääkö sen paineensäätöventtiilin varren liikkua jarrua painaessa? En päässy itse katsomaan sitä katsastustilanteessa, kun olin painamassa jarrua.
Toivottavasti osasin kertoa asian tarpeeksi selkeästi. Kiitän asiallisista vastauksista.
Jarrujen paineensäätöventtiili
5
3638
Vastaukset
- Korolla
Mielestäni sen ei tarvi liikkua jarrua painettaessa, mutta sen pitää liikkua jos vipua liikuttaa kädellä samalla lailla kuin kuormaisi autoa, sehän sen tehtävä onkin.
- farkkucorolla-90
sen ymmärtäisin, eli kuormaa lisättäessä se vipu liikkuu. Kuormaventtiili, hmm.. aika hyvä ilmaisu kyseiselle jutulle. Katsastusmies vaan puhui tosta paineensäätöventtiilistä.
Miksihän katsastusmies pyysi minua käynnistämään auton ja painamaan sitten jarrua? Sitten sanoi, että ko. venttiili on jumissa? Tuli ainaostaan mieleen, että sen vivun pitää liikkua myös jarruja painaessa. Tätä ihmetelty täällä porukalla.
Ei se kyllä mielestäni jumissa ole, jos painoa lisättäessä se liikkuu.
Jarrua painetteassa ei kyllä liiku.
Onko lisää mielipiteitä?
- asiakas_
Siellä suojakumin sisällä on venttiilikara joka liikkuu jarrupaineesta ja se pitkä jousikuormitettu tanko on se mikä säätää sen venttiilikaran liikettä ja näin samalla säätää myös takapyöriin menevää jarrupainetta. Kun katsastuksessa tarkastetaan venttiilin toiminta niin se todetaan käsin kokeilemalla jolloin jarrua painettaessa täytyy tuntua pieni liike suojakumin sisällä olevassa venttiilistössä.Koska tämä venttiili on niin pieni liikkeinen niin se jumettuu ajan myötä ja siksi esim. jarrunesteiden vaihto on enemmänkin kuin suositeltavaa. Nämä on niitä harvoja vikoja T-merkkisissä autoissa mistä katsastus pomppaa.
- farkkucorolla-90
meni viesti täysin perille. Eiköhän nyt selviä tostakin hommasta.
Kiitän ja kumarran. KIITOS! - Anonyymi
farkkucorolla-90 kirjoitti:
meni viesti täysin perille. Eiköhän nyt selviä tostakin hommasta.
Kiitän ja kumarran. KIITOS!Oleppa hyvä, ilo olla apuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1357781Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?997292Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206692Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736351Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv235953Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125702Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus485203