Peipon lopettaminen?

Apua

Mitäs nyt,kun peippo vanhukseni ei ole pystynyt lentämään aikoihin.Jotenkin on hyppinyt oksia pitkin häkin ylätasolle,mutta nyt ei enää pysy edes orrella.Syö kyllä pohjalle laittamiani ruokia,mutta aika säälittävä näky pikkuinen on.
Eli mitä tehdä,odotanko luonnollista pois lentoa vai pitäisikö tehdä asian eteen jotain(ja jos niin mitä&miten?).Eläinlääkäriin on täältä korvesta mieletön matka,mutta kyllähän sinnekin pääseen.Neuvokaa jotain kiitos.

6

1907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Biologiaa opiskellut

      Jos olet varma, että peipposi on viettänyt nyt koko elämänsä ja on alkanut kärsiä, niin lopeta se. Lopettamisen on oltava nopea, mahdollisimman kivuton ja eläimen on kuoltava kerralla. Lopettaminen pitää siis pistää sellaisen ihmisen tehtäväksi, joka ei arkaile. Jos vähääkään epäilyttää niin vie eläinlääkärille.

      Pienen linnun lopettaminen onnistuu parhaiten nopealla voimakkaalla iskulla päähän esimerkiksi vasaralla tai kahden laudan välissä (pelkkä pää) polkemalla. Varoituksen sana vielä: kun aivot kuolevat alkaa lintu räpytellä refleksin omaisesti.

      • sika!

        ei vitja miltä kuulostaa. minä en ainakaan pysty yhtään lemmikkiä tappamaan noin ihan sadistista>:( laitetaanko sinun suu avonaisena leuka vasten kivetyksen reunaa ja polkastaan,vittu mieti vähä!


      • mennäggögöigg

        ottamaan lisätunteja biologiaan


      • ..............................
        sika! kirjoitti:

        ei vitja miltä kuulostaa. minä en ainakaan pysty yhtään lemmikkiä tappamaan noin ihan sadistista>:( laitetaanko sinun suu avonaisena leuka vasten kivetyksen reunaa ja polkastaan,vittu mieti vähä!

        Minusta viestin kirjoittaja antoi ihan asiallista neuvoa asiasta. Jos vanha lintusi kärsii ja sillä on tuskia, niin kyllä tuossa tapauksessa lopettaminen tuntuu aika armolliselta.

        Jos eläinlääkäriin ei todellakaan pääse, niin noin pienen linnun voi varmasti lopettaa kovalla iskulla päähän. Tässä on äärettömän tärkeää juuri tuo, että isku on tarpeeksi kova ja välittömästi tappava, eikä eläin esimerkiksi vain mene tajuttomaksi.
        Niin inhottavalta kuin se kuulostaakin, niin on vain parempi hoitaa asia kunnolla kuin, että lintu sitten heräisi tajuihinsa jossakin roskiksessa.


    • Apua

      Biologiaa opiskellut.Kiitos asiallisesta neuvosta.Pitää vähän harkita mm.kuinka kova stressi linnulle olisi parin tunnin matka eläinlääkäriin-tuskin se siitä nauttisi.
      Parempi nopea loppu kuin pitkä kituminen.
      Lintuvaari majailee vielä häkin pohjalla,mutta on se niin säälittävä näky,että ei se muu auta kuin päästää se vaivoistaan.Elämä on elämää,ei siinä turha hempeily auta.

    • Apua

      Se on sitä vastuun ottamista.Pitää laittaa omat tunteet sivuun ja ottaa lemmikin etu huomioon.
      Minä en ainakaan voi seurata vierestä lemmikin kitumista.Kyseessähän ei ole esim.hevosen lopettaminen,kuten ehkä huomasit.Tapauskohtaisesti.
      Minun puoleltani keskustelu päättyy tähän.Kiitos mielenkiinnostasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4254
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      99
      3694
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3389
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      2950
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2438
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2399
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2142
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1776
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1597
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1572
    Aihe