Miten parhaiten saa laminaattilattian pestynnäköiseksi ja kunnolla puhtaaksi? Aineita olen löytänyt monenlaisia, mut millä tekniikalla kannattaa pestä? Ihan kuivahkoilla moppiliinoilla ei tule puhdasta esim. koiran tassujen jäljiltä.
"Kiitollinen neuvoista".
"Kiitollinen neuvoista".
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niitä laminaatin pesuaineita ei kannata laittaa pesuveteen läheskään niin paljon kuin pesuohjeissa on sanottu, nimittäin ne pesuaineet jäävät herkästi laminaatin pintaan sellaiseksi harmaaksi kalvoksi.
Meillä on pesuaineita on vähennetty rutkasti, useimmiten pyyhitään lattioita pelkästään puhtaalla vedellä ja nihkeällä mopilla, näin laminaatti on saatu alkuperäiseen kiiltoonsa.
Vältä runsasta veden käyttöä, pyyhi nihkeytetyllä liinalla, ei siis märällä. Mikrokuituiset osat ovat kuin tehty mielestäni laminaatille. Yleispuhdistusaineet lian poistoon, varo yliannostusta- pintaan jää helposti kalvo joka kerää likaa ja muuttuu harmaaksi.
Laminaatti aukeaa saumoistaan helposti liiallisen veden käytöstä johtuen, eli ei seisovaa vettä missään tapauksessa- se on laminaatin pahin vihollinen.
Lamianaattia ei myöskään pidä vahata.
Itselläni kotona myös laminaatti joten kokemusta sen hoidosta löytyy.