http://www.mtv3.fi/urheilu/makihyppy/uutiset.shtml/arkistot/makihyppy/2007/10/572149
Nykänen osallistuu veteraanien
7
1840
Vastaukset
- taas!!!!
vai hyppääkö kännissä ja kaatuu?
jiphii kuitenkin...- Mestarimies
Jos Nykänen jaksaa edes vähän harjoitella pesee se kaikki noissa Taivalkosken kisoissa. Vuoden kunnon harjoittelulla saattaisi sijoittua jo ison mäen SM-kisoissakin aika hyvin. On vähän eri luuta kuin nämä nykyiset nossöt hyppypoikaset.
Come on Matti - anna palaa! - Lastu
Mestarimies kirjoitti:
Jos Nykänen jaksaa edes vähän harjoitella pesee se kaikki noissa Taivalkosken kisoissa. Vuoden kunnon harjoittelulla saattaisi sijoittua jo ison mäen SM-kisoissakin aika hyvin. On vähän eri luuta kuin nämä nykyiset nossöt hyppypoikaset.
Come on Matti - anna palaa!Sulla ei taida olla nyt hajua tosiasioista?
Monet veteraanihyppääjät suomessa ja maailmalla harjoittelevat tosissaan, varmaan enemmän ja laadukkaammin kun moni huipulle tähtäävä juniori.
Pärjätäkseen Matin tulee tehdä tuhansia hyppyjä, pudottaa painoa runsaasti ja opetella V-tyyli.
Mistään kaljatuopin viereltä ei nousta vuodessa veteraanien maailmanmestariksi, vaikka olis minkälainen nykänen. Ja kisoihin on aikaa 4 kk.
- On mahiksia
Matista saataisiin "Tuuli Nikusen" maajoukkueeseen vielä hyvä piriste! Joukkueen alisuorittaminen saattaisi loppua kun Matti toisi vähän arvostelua, kokemusta ja rentoa näkemystä kisoihin. Yleisöä olisi Keski-Euroopan mäkimontut tulvillaan kun Matti olisi mukana. Samalla Suomen joukkueen sisäinen kilpailu terästyisi kummasti ja Nikunenkin saisi viimein lopettaa turhat tuulipuheensa ja selittelynsä.
Mattia ja hänen valmennustaan vaan nyt tukemaan kaikki. Missähän kolehtihaavi kiertää. Hyvä Nykänen - näytä vielä - sitä odottaa kaikki urheiluhenkiset suomalaiset ja puoli maailmaa!- mattifani..
Olen kanssasi samaa mieltä. Matti ei himmene meidän syrämmissämme koskaan.
Uskon, että Matti voittaa veteraanikisat. - kaletsu
mattifani.. kirjoitti:
Olen kanssasi samaa mieltä. Matti ei himmene meidän syrämmissämme koskaan.
Uskon, että Matti voittaa veteraanikisat.aivan usko,sen verran olen kiertäny veteraanien mm kisoja että palj pitää matti pojan reenata et on edes kympin joukossa.
- riikoo
kaletsu kirjoitti:
aivan usko,sen verran olen kiertäny veteraanien mm kisoja että palj pitää matti pojan reenata et on edes kympin joukossa.
arvelen, että nykänen on riittävän itsepäinen osallistuakseen, vaikkei huippukuntoa ehdi kisaan mennessä saamaankaan. aikaa on vähän.
Riikoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672794
- 2012057
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501812- 711766
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91501- 811214
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961010