noista juhannustansseista, että onko lavoilla aina jussina tanssit, vai onko se ihan lava kohtaista?? ja erooko ne sitten ns.tavallisista tansseista jotenkin muuten kun nimensä perusteella?
Juhannustanssit?
vasta-alkaja
7874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niinpä juhannustanssienkin osalta ei voi sanoa mitään sataprosenttisen varmasti.
Kuitenkin jokseenkin kaikilla sellaisilla lavoilla, joilla kesäaikaan on tanssi-ilta lauantaina, useimmiten järjestetään myös juhannustanssit. Melko usein ne ovatkin jo aattona.
Juhannusaattona (perjantai) järjestävät tansseja myös hyvinkin monet sellaiset pikkulavat, joilla ei juuri muulloin toimintaa ole kuin satunnaisesti.
Jotkut paikat tekevät juhannuksen kohdalla poikkeuksen normaaliin menettelyynsä verrattuna. Esimerkiksi perjantaipaikka Hartolan Krouvinlava pitääkin juhannuksena tanssit nimenomaan juhannuspäivän iltana eli lauantaina.
Useimmilla lavoilla taitaa ilta erota ns. normaali-illoista siten, että humalikkaita on tavallista enemmän, kun esimerkiksi mökkiläisistä osa innostuukin jossakin vaiheessa iltaa syöksähtämään kokon ääreltä lähilavalle.
Muutenkin tietysti keskikesän juhlaa vietetään karnevaalitunnelmassa, joten meno voi olla hiukan villimpää. Tavallisesti ei tappeluita nähdä, mutta juhannuksen tietämissä sellaistakin lavaperinnettä on joskus havaittavissa.
Rantalavoille saattaa pullahtaa veneitä lähisaarista moninkertainen määrä tavallisiin tanssi-iltoihoin verraten.
Et sitten tajunnut, että aloitusviesti oli selvä provo. Koettakaas keksiä jotain parempaa.
...suhtaudunpa kummalla tavalla tahansa, näet siinä heti aiheen päästä itse provoamaan.
Nyt kokeilin tätä, koska ervelin, että aloittajan motiivista huolimatta joku ihan oikeasti asioista tietämätönkin saattaisi osua lukemaan.
Keksi sinäkin itsellesi jotakin muuta tekemistä kuin tuo provoaminen!
Siis mit-mit-hä? "Aloittajan motiivista huolimatta joku ihan oikeasti asioista tietämätönkin"?!? ???
Provovahdille vastasin, kun hän pilkkasi, etten havainnut aloittajan olevan provokaatiomielellä liikkeellä.
Niinpä kerroin vastanneeni siten, että kysymyksen esittäjän motiivi, olipa se sitten mahdollinen provoaminen tai kuitenkin aito tarve tietää, eivät vastaukseni sisältöön tai rakenteeseen vaikuttanut.
Mitähän muuta taas joudunkaan selittämään? En millään viitsisi, kun sentään ihan tavallista suomenkieltä käyttäen tänne kirjoittelen.
"noista juhannustansseista, että onko lavoilla aina jussina tanssit, vai onko se ihan lava kohtaista??"
Lavakohtaista on. Mutta kyllä miltei jokainen hiemankaan toiminnassa oleva lava pyrkii Juhannusviikonloppuna tanssit pitämään, koska Juhannus on tanssilavojen ehdoton sesonkiviikonloppu.
"ja erooko ne sitten ns.tavallisista tansseista jotenkin muuten kun nimensä perusteella?"
No ei oikein muuten kuin asiakaskuntansa perusteella: Liikkeellä on paljon "kerran kesässä" -tanssijoita, usein "hieman juhlamielellä". Kuten saattavat olla, normaali tanssi-illasta poiketen, myös monet aktiivisemmin lavoilla käyvät. Jotkut aktiiviset tanssijat taas välttelevät juhannusaattotansseja, juuri em. syistä.
Itse olin pettynyt siihen, että juhannustanssit ovatkin melko "arkinen" tapahtuma sellaiselle, jolle lavoilla käynti on säännöllinen harrastus. Illan ohjelma on, ainakin isoilla tanssipaikoilla, aivan samanlainen kuin muinakin iltoina.
Kokon lisäksi eksotiikkaa tuo suuri määrä vierasta porukkaa. Hyvä tilaisuus poiketa tavallisesta kaavasta ja tutustua uusiin ihmisiin. Itsellä meni viime juhannusaatto melkein tanssimatta, kun oli niin mielenkiintoisia keskusteluja. Yleensä tanssin melko ahkerasti.