apua yksinhuoltajuuteen, olen eronnut reilu vuosi sitten ja lasten isä on kaksi kertaa ottanut lapset (11v ja 14v) yhdeksi yöksi luokseen, asuu uuden naisen kanssa jonne ei voi viedä lapsia, joten on vienyt lapset vanhalle saunamökille jossa takkahuone. Siellä olleet yhden yön ja äkkiä kotiin.
Nyt minusta tuntuu että pääni halkeaa, haluaisin edes silloin tällöin koko viikonlopun vapaaksi. Mutta mistä saisi apua, raha-huolet kaatuu niskaan, ja kaikki ahdistaa ja masentaa.
Nyt minusta tuntuu että pääni halkeaa, haluaisin edes silloin tällöin koko viikonlopun vapaaksi. Mutta mistä saisi apua, raha-huolet kaatuu niskaan, ja kaikki ahdistaa ja masentaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Menisit lastensuojeluun ja kerrot tilanteen, ja kysyt olisiko mahdollista saada maksusitoumus tukiperheeseen? Pelastakaa lapset järjestö kouluttaa perheitä, jotka voivat ottaa lapset luokseen, keksivät heille mukavia virikkeitä, ja samalla sinä saat viikonlopun omaa aikaa. En kyllä mene vannomaan onko noin "isojen" lasten mahdollista saada tukiperhe, mutta kannattaa ehdottomasti selvittää!
tää tilanne, tuntuu et kaikki kaatuu niskaan.
Rahaa on tasan 30 ja lapsilisäpäivänä tulee lisää, auto hajos ja bussilla pitäs mennä kouluun, no en mee säästän nekin rahat lasten ruokaan.
Onneks on katto pään päällä...
mut mun lasten isä asuu yli 400kilsan päässä..ottaa vaan lomil,onneksi edes silloin. Kysyin soskulta näist tukiperhe hommelist...on kuulem tarkoitettu sellasil jossa toinen vanhempi ei tapaa lasta säännöllisesti,niin mikskä lie sit mut luokiteltu...mut en saanut. Olishan se kiva jotain harrastaa joskus..on vaan jäänyt nyt yh-huoltajana vähiin nää omat harrastukset ynm.oma-aika. Tsemppiä sulle! Kannattaa kysästä soskusta viel mahdollisuutta siihen tukiperheeseen..voi olla paljon alueellisia eroja mikä luokitellaan "tukiperheen" saamiseksi.
Ota yhteyttä paikalliseen sosiaalitoimistoon, mielellään heti!, siis ihan tavalliselle sosiaalityöntekijälle varaat ajan. Varaa mukaan KAIKKI tiedot tuloistasi ja menoistasi, tiliotteet, elatussopimus ym. Kerro tilanteesi rehellisesti. Voit ehkä saada toimeentulotukea elämisestä aiheutuviin kuluihin, lasten harrastuksiin jne.
Lapset kannattaa välillä laittaa esim. leirille, ja pyytää sosiaalitoimistoa maksamaan. Selität, että TARVITSET ja haluat saada omaakin aikaa.
Olisiko mummolaa käytettävissä? Tai sukulaisia? Ystäviä?
Myös tukiperhe voisi olla paikallaan, mutta sellaisia on vähän ja jonoja sinne haluavista lapsista paljon...
Voimia ja jaksamista sinulle! Olen itse käynyt tuon kaiken aikanaan läpi, joten tiedän kyllä, mistä puhun.
soskun mukaan näillä rahoilla, pakollisten menojen jälkeen jää ylimääräistä rahaa jopa 2€ ja joitain senttejä.
Soskun täti sanoi että, voihan lapset harrastaa jotain kuvataide kerhoa joka on ilmainen.
Kyllä tämä tästä, sain jopa pienen raaputusarpa voiton 200€, jolla ostan lapsille sukset ja luistimet, urheiluväline kirppikseltä.