Ihmiseen tarttuvat pöpöt?

Elikkäs ois kiva kuulla mitä kaikkia pöpöjä lehmissä ja sioissa on,jotka voivat tarttua ihmiseen?
Lehmillä mieletön määrä utaretulehdusbakteereja..Onko näistä jokin joka ihmiseenkin tarttuu? Oireita ja miten tarttuu(esim.haava)? Onko jokin pöpö jopa vaarallinen?
Itse kun aloin navetoissa pyöriä tuli kaikenmaailman ihottumaa ja aina silloin tällöin nykyäänkin ilmenee erilaisia ihottumia ja "rokkoja".Olen melko varma,et saan elukoista silloin tällöin soppelin pöpökuurin,joka sit ilmenee keikenmaailman ihottumina.
Kokemuksia siis?
5589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pahimmat on kai salmonella ja , no voi hitsi, se kaljuuntumista aiheuttava , mikä sen nimi nyt onkaan... Mut joskus kauan aikaa sitten, oli lehmät kura laitumella ja niiden vetimiin tuli näppyjä joita ne aristi tosi paljon. Monoa tuli lypsäjälle. Mulla oli haava sormessa ja kohta siinä haavan viedessä tosi kipeä näppy jonka aina löin johonkin. Tää ongelma asettu antibiootilla. Eli joku bakteeri siin kurassa oli.
Ihottuma sulle saattaa tulla ihan eläinten karvoista ja esim jotkut lypsäjät ei kestä sitä likasta tissivettä ranteillaan, vaan heti tulee ihottuma. Ja jauhopöly on allergisoivaa.
Suosittelen, et laitat hanskat käteen myös lypsyaikana ja ruokintaaikana, niin kätes on suojassa ja jos ongelmia niin kortisoni rasva on hyvää. En usko et utaretulehdusbakteeri aiheuttasi ihmiselle mitään, jos ei sitä sairasta maitoa juomalla juo, mut ihmisen mukana voi bakteerit levitä eläimestä toiseen.

Äänestä
  • on saman bakteerin aiheuttama kuin sairaalabakteeri ihmisellä...
    Siitä voi seurata haavaan joutuessaan jopa puolen vuoden lääkekuuri.
    Aiheuttaa niveltulehdusta...
    Muitakin on mutta niitä ei pitäisi enää esiintyä Suomessa....

    Äänestä

  • pälvikaljua

    Äänestä

vaikka mitä.
Sonnassahan on pöpöjä vaikka miljoonia kuten utareissa tms.

kärpäset levittää kaikenlaista, sitten on niitä karvassa eleleviä ottiäisiä jne.

Paras tapa suojautua on käyttää sopivaa lakkia, huivia tms., lypsäessä ja utareita käsitellessä muovihanskoja, sekä sopiva työasu, mikä ei kerää likaa.
Rehussakin on happoja, suojaa iho siltä, jauhoissa esim. kaura voi aiheuttaa näppyjä ihossa jne.

Vaihda työnjälkeen navettavaatteet ja käy suihkussa, niin voit turvallisin mielin olla.

Muista käsidesifiointi kun tulet ruokapöytään navetasta, ei mee pöpöt suuhun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fhhkbjlol kirjoitti:

Elikkäs ois kiva kuulla mitä kaikkia pöpöjä lehmissä ja sioissa on,jotka voivat tarttua ihmiseen?
Lehmillä mieletön määrä utaretulehdusbakteereja..Onko näistä jokin joka ihmiseenkin tarttuu? Oireita ja miten tarttuu(esim.haava)? Onko jokin pöpö jopa vaarallinen?
Itse kun aloin navetoissa pyöriä tuli kaikenmaailman ihottumaa ja aina silloin tällöin nykyäänkin ilmenee erilaisia ihottumia ja "rokkoja".Olen melko varma,et saan elukoista silloin tällöin soppelin pöpökuurin,joka sit ilmenee keikenmaailman ihottumina.
Kokemuksia siis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu