Talopakettikauppa on lähes kokonaan jumissa pk-seudulla. Kauppa ei käy ja tuttu välittäjä kertoi, ettei tontitkaan tahdo mennä enää kaupaksi. Syynä ilmeisesti rakentamiskustannusten karkaaminen yhdessä kovien tonttikustannusten kanssa. Samalla vanhojen ok-talojen hinnat ovat alkaneet laskea.
Provisiopalkkaiset talomyyjät kestävät vuodenvaihteeseen ja alkuvuodesta paremmin myyneet vielä vähänmatkaa ensivuoden puolellekkin, mutta sitten iskee hätä.
RAHAT LOPPUU!
Provisiopalkkaiset talomyyjät kestävät vuodenvaihteeseen ja alkuvuodesta paremmin myyneet vielä vähänmatkaa ensivuoden puolellekkin, mutta sitten iskee hätä.
RAHAT LOPPUU!
Vastaukset 15
Vanhimmat
myydään ja pankin ovet käy.
iskee!!!
Apua!
homma alkaa tervehtymään ja järkevöitymään. Nyt alkaa putoamaan kelkasta ne, joilla ei ole realistisesti varaa eikä todellisia taloudellisia mahdollisuuksia rakentaa.
Oikeastaan koko homma alkaa mennä parempaan suuntaan, vaikka se on todettava että paljon rahaa se rakentaminen ottaa. Mutta turhat hommat vähenevät, ja saa paremmin palveltua niitä varsinaisia kohderyhmän asiakkaita.
Tämän vuoden verotettavat tulot tähän mennessä 88285¬ . Ei hullummin? Eihän?
Vaadin parempia provoja.
Josainhan se raja näiden pk-seudun tonttien hinnoissa on pakko mennä. Kuka pystyy maksamaan 200 000e pikkuisesta pläntistä Suomen maata? Kysyntä ei toki katoa mihinkään, väki vain siirtyy enenevässä määrin kehyskuntiin joissa tonttikauppa käy kiivaana.
pääkaupunkiseudulle! Sinäänsä tietysti ymmärrän että ihmiset siirtyvät sinne töiden perässä. Mutta miksi firmat tunkevat alueelle, jossa kaikki kustannukset ovat kovempia. Siinä sitten rutistaan ettei ole tuottoa. Perkele valtaosa tehtaista jne. voisivat mainosti sijaita vaikka Kemissä, tai jossain muualla jossa olisi ihmisiä mutta ei töitä. Ihmiset pysyisivät varmasti mielellään kotikonnuillaan, ja olisi ne kustannuksetkin alhaisempia.
satama valmistuu kaikkien pitää olla kehä 3 kupeessa ja siksi mm tehdään Kehärata ja asunnot ja työpaikat 50000 ihmiselle. Kivistöön ja lentokentän läheisyyteen.
Rupea ja pakkaamaan.
luppo-aikaa kun ei tarvitse sitä jonoissa viettää. On ikään kuin tehokkaampaa meininkiä.
tarvitset, mihin?
pk-seudun kupeessa. Enpä olisi täällä, jos molemmille olisi tarjolla vastaava työpaikka "maaseutukaupungista". Täälläkin voi juuri ja juuri vielä hengittää, mutta pian viereinen peltomaisemakin puskee viljan sijaan talopakettia vieri vieressä. Liikenne takkuilee ja kohottaa verenpainetta ruuhka-aikoihin; aina jostain eteesi kiilata töräyttää se talopaketin hintainen Audi/Volvo/kaupunkimaasturi, jonka ajajalla on kiire Helsinkiin hankkimaan maksuvoimaa, jolla se liian suuri kivitalo saadaan maksettua. Naapurit kyräilevät toisiaan: kellä on kauneimmin puetut ja harrastavimmat lapset, parhaat pihat, julkisivut kunnossa...Kyllä, ihmiset pysyisivät mielellään kotikonnuillaan!
Jotain toimistohommaa (valtion, IT(pk) tms)? Ja palkkaa >5000€?
Hommiahan näiltä pienemmiltäkin paikkakunnilta löytyy, mutta palkassa joudut antamaan vähän, joitain tonneja, periksi.
kepesten neppailuun, se on mukavaa. Tai sitten johonkin järkevään
ja työstämme tykätään. Työssä viettää kuitenkin valitettavan suuren osan elämästään. Siksipä johonkin riskihommaan täysin eri alalle ja aloittelevan palkoilla ei kiinnosta hypätä, vaikka kotiseudun takaisin saisikin. Eikä tässä niin rahan perään olla. Meidän perheen nettotulot 4300 e/kk ovat pikkurahoja ainakin täällä päin.
niin täälä tienaat...ehkä 1500 nettona jos ihan perusduuni, on kyl niin paskat palkat, täälä kun ei oikein ole maksuvoimaa eikä halua.