Aale

tuleva mami

Olemme miettineet nimivaihtoehtoja, ja pojan etunimeksi ollaan mietitty Aalea. Tytölle nimi on jo valmiina. Mitä mieltä Aalesta? Mitä mielikuvia herättää? Melko harvinainen vielä ja vanha nimi.

10

3237

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Minusta ihan kelpo nimi;
      helppo lausua ja kirjoittaa,
      ja suomalaiselle sopiva nimi.

    • Kukkakimppu I

      Nimessä Aale ei ole mielestäni mitään vikaa. En kuitenkaan antaisi sitä pojalle. Vaikka sitä on käytetty Suomessa miesten puhuttelunimenä, tulee minulle ensimmäisenä ja voimakkaimmin siitä mieleen runoilija Aale Tynni, joka siis oli nainen. Luulenpa, että Aale Tynni on ainoa Aale, jonka monet suomalaiset tuntevat.
      Entäpä Ale, Ali tai Aake? Kirjoittaessani nimen Ale huomasin sen tarkoittavan myös alennusmyyntiä. Aale on melko lähellä sitäkin - kuin myös Ginger Alea.
      Sinuna miettisin vielä.

    • xcdfghjk

      Tiedän Aale Lindgrenin, ansioituneen muusikon, oboistin, joka on syntyperältään romani. En tiedä, kuuluuko Aale nimenä romanien suosimiin nimiin.

    • Liisa-Maria

      Aale on tytönnimi, koska ainoa tietämäni Aale, runoilija Aale Tynni, oli naispuolinen.

      Katso väestörekisterikeskuksen nimihausta www.vaestorekisterikeskus.fi kumpia on enemmän Aale-nimisiä poikia vai tyttöjä. Jos sinua ei haittaa se, että Aale on sekä tytön että pojan nimi, voit panna sen pojallesi nimeksi.

      • tuleva mami

        Aale on nykyään vakiintunut pojan nimeksi ja se väestörekisterikeskuksen mukaan se on myös pojan nimi nykyään.
        Harva tietää, että Aale Tynni on nainen, ja muita Aaleja ei juurikaan ole tunnettuja henkilöitä.
        Mietitään vielä tuon nimen kanssa.
        Aare ei käy, sillä sukunimessä r-kirjaimia.


    • olisi...

      AARE

      Niitä ei taida kovin montaa olla, ja se on selkeästi pojan nimi.

    • ----

      Minun on pakko sanoa, että en oikein tykkää. En tosin inhoakaan, Aale on jotenkin yhdentekevä, vähän omituinen, mutta pääasiassa hajuton ja mauton nimi.
      Esimerkiksi Aake -nimessä olisi jo paljon enemmän jämäkkyyttä kuin Aalessa.

    • Runoratsutar

      Miksi Aale,mikä edelleen mielletään naisen nimeksi.Vie vuosikymmeniä,kun siitä oikeasti tulee miehen nimi.Aale Tynni (naisrunoilija) on voimakkaasti taustalla.
      Näitä mies-nais nimiä on lukemattomia kuten Kaino,Vieno,Sulo,Tuomi,Rauni -nämä nyt tulivat mieleen.

      http://www.karjalohja.fi/kirjailijat/tynni.htm

    • Anonyymi

      Upea nimi. Lapsenlapseni on Aale.

    • Anonyymi

      Tulee mieleen haalee kaale!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1414
    2. 113
      1360
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      198
      919
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      327
      865
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      230
      805
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      723
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      232
      677
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      671
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      591
    Aihe