Aale

tuleva mami

Olemme miettineet nimivaihtoehtoja, ja pojan etunimeksi ollaan mietitty Aalea. Tytölle nimi on jo valmiina. Mitä mieltä Aalesta? Mitä mielikuvia herättää? Melko harvinainen vielä ja vanha nimi.

10

3237

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Minusta ihan kelpo nimi;
      helppo lausua ja kirjoittaa,
      ja suomalaiselle sopiva nimi.

    • Kukkakimppu I

      Nimessä Aale ei ole mielestäni mitään vikaa. En kuitenkaan antaisi sitä pojalle. Vaikka sitä on käytetty Suomessa miesten puhuttelunimenä, tulee minulle ensimmäisenä ja voimakkaimmin siitä mieleen runoilija Aale Tynni, joka siis oli nainen. Luulenpa, että Aale Tynni on ainoa Aale, jonka monet suomalaiset tuntevat.
      Entäpä Ale, Ali tai Aake? Kirjoittaessani nimen Ale huomasin sen tarkoittavan myös alennusmyyntiä. Aale on melko lähellä sitäkin - kuin myös Ginger Alea.
      Sinuna miettisin vielä.

    • xcdfghjk

      Tiedän Aale Lindgrenin, ansioituneen muusikon, oboistin, joka on syntyperältään romani. En tiedä, kuuluuko Aale nimenä romanien suosimiin nimiin.

    • Liisa-Maria

      Aale on tytönnimi, koska ainoa tietämäni Aale, runoilija Aale Tynni, oli naispuolinen.

      Katso väestörekisterikeskuksen nimihausta www.vaestorekisterikeskus.fi kumpia on enemmän Aale-nimisiä poikia vai tyttöjä. Jos sinua ei haittaa se, että Aale on sekä tytön että pojan nimi, voit panna sen pojallesi nimeksi.

      • tuleva mami

        Aale on nykyään vakiintunut pojan nimeksi ja se väestörekisterikeskuksen mukaan se on myös pojan nimi nykyään.
        Harva tietää, että Aale Tynni on nainen, ja muita Aaleja ei juurikaan ole tunnettuja henkilöitä.
        Mietitään vielä tuon nimen kanssa.
        Aare ei käy, sillä sukunimessä r-kirjaimia.


    • olisi...

      AARE

      Niitä ei taida kovin montaa olla, ja se on selkeästi pojan nimi.

    • ----

      Minun on pakko sanoa, että en oikein tykkää. En tosin inhoakaan, Aale on jotenkin yhdentekevä, vähän omituinen, mutta pääasiassa hajuton ja mauton nimi.
      Esimerkiksi Aake -nimessä olisi jo paljon enemmän jämäkkyyttä kuin Aalessa.

    • Runoratsutar

      Miksi Aale,mikä edelleen mielletään naisen nimeksi.Vie vuosikymmeniä,kun siitä oikeasti tulee miehen nimi.Aale Tynni (naisrunoilija) on voimakkaasti taustalla.
      Näitä mies-nais nimiä on lukemattomia kuten Kaino,Vieno,Sulo,Tuomi,Rauni -nämä nyt tulivat mieleen.

      http://www.karjalohja.fi/kirjailijat/tynni.htm

    • Anonyymi

      Upea nimi. Lapsenlapseni on Aale.

    • Anonyymi

      Tulee mieleen haalee kaale!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      195
      3118
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      167
      1713
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1453
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      110
      1028
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      131
      946
    6. 65
      883
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      374
      800
    8. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      665
    9. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      664
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      663
    Aihe