Kuinka moni oikeasti ajaa pitkillä

Aina joku tientukko vikisee että "motoristit ajaa pitkät päällä". Onko näin? Jos, niin miksi? Jos selviäisi syy tähän pitkien käyttöön niin ehkä valituskin loppuisi. En halua syyllistää ketään vaan tietää ajaako porukka pitkillä valoilla päivisin ja jos niin miksi.

Eli siis ajatko pitkät päällä päivällä ja jos niin miksi?
101114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Paremmissa pyörissä valo on parempi, kuin verinen lihanpala lasin ja umpion välissä. Tóiseksi, valaisin on autonvaloa hieman ylempänä, eli jos sitä on pakko tuiottaa niin ottaahan se vähä silmiin. En henkilökohtaisesti tunne ketää, vaikka alan porukkaa jonkin verran tunnenkin, joka ajaisi päivällä pitkät päällä.

Äänestä
  • Itse ajan aina päiväsaikaan pitkillä,tosin wanhan Britin valot ei varmaan paljoa häikäise edes pimeässä mutta kokemusten kautta olen oppinut sen olevan melkoinen "henkivakuutus".Hyvää kuluvaa kesää kaikille motoristeille.

    Äänestä

  • ...en ajele pitkillä.

    Äänestä

  • kirsi kirjoitti:

    ...en ajele pitkillä.

    Jos iltaAurinko on matalalla motoristin takana, voisi olla hyvä käyttää pitkiä, syystä että autoilijoita häikäisee matala Aurinko, eikä pyörä näy!

    Äänestä

Pikien käyttö varmasti säästäisi joissain pyörissä lähivalojen lamppua, mutta kun itselläni se lähivalo palaa myös pitkillä, käytän lyhyitä päiväsaikaan. Käännän pitkät päälle silloi, jos joku tulee risteyksestä ilmiselvästi minua huomaamatta.

Koko pitkien käytöstä jauhaminen on aivan turhaa, sillä eihän kukaan - edes harmaakaihia sairasta vaari - voi niistä päivällä häikäistyä. Muistaakseni jopa joku mp-poliisi suositteli joskus vuosia sitten pitkien käyttöä päiväsaikaan.

Äänestä
  • ... ainakaan se kaihia sairastava vaari. Eikös kaihi vie näkökyvyn??

    Äänestä

  • luuppi kirjoitti:

    ... ainakaan se kaihia sairastava vaari. Eikös kaihi vie näkökyvyn??

    Harmaakaihi on hyvin monille (yleensä yli 50 vuotiaille) tuleva silmäsairaus, joka aiheuttaa harmaan kalvon näkökenttään.Kalvo aiheutta valon taittumisen niin, että häikäistyy normaalia helpommin. Hyvin monet liikenteessä olevat sairastavat tätä sairautta ja se voidaan hoitaa suhteellisen helpolla leikkauksella.

    Viherkaihi on harvinaisempi silmän painetauti ja se vie näkökyvyn.

    Äänestä

  • Olen nähnytkin mp-poliisin ajavan pitkillä, en tosin taajamassa.

    Äänestä

Itse käytän pitkiä päivällä ajaessani ihan siitä ysinkertaisesta että minut havaitaan parermmin.Hämärällä ajaessa on tietysti eri juttu.Mutta tottakai jos joku väläyttää valoja merkiksi siitä että häikäisee,niin vaihdan lyhyille. Kirkkaalla päivänvalolla ei ole kyllä tarvinnut valoja vaihdella.Kyllähän sen huomaa itsekin jos joku päivällä tulee vastaan pitkät päällä,mutta ei se minua häiritse.

Äänestä
  • samaa mieltä, sehän kuuluu jo mp-koulutukseenkin. Liikenteessä valitettavasti on huononäköisempiäkin autoilijoita jotka eivät meitä havaitse lyhyillä ajaessa...varsinkin jos aurinkokin sattuu häikäisemään oikeasta suunnasta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


halu tietää kirjoitti:

Aina joku tientukko vikisee että "motoristit ajaa pitkät päällä". Onko näin? Jos, niin miksi? Jos selviäisi syy tähän pitkien käyttöön niin ehkä valituskin loppuisi. En halua syyllistää ketään vaan tietää ajaako porukka pitkillä valoilla päivisin ja jos niin miksi.

Eli siis ajatko pitkät päällä päivällä ja jos niin miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu