Hei. Onkohan sellaisia ihmisiä, jotka tunnistaisivat ulkomaisia hopea ja tinaleimoja. Minulla on liemikulho ja 2 pikaria, joiden leimat ovat aivan käsittämättömiä, ihan kuin jotain aasialaisia kirjaimia. Kotipaikkakuntani antiikkiliikkeetkään eivät tiedä mistä esineet ovat kotoisin.
Ulkomaalaiset leimat
Keesia
31089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ilman tarkempaa kuvasta niin ei voi muuta sanoa kuin että ovat joko arabian kielisistä maista tai sitten juuri aasiasta kuten Indonesiasta. Jos esineissä on joku aihe niin siitä voi kanssa päätellä mistä maasta voisivat olla.
Hei. Liemikulhossa tai mikä kaadin sitten onkin, kädensijassa on kotkan pää, kaikkien jalkojen, 3 kpl, yläosassa on kuvattu ihmisen (miehen) pää, muuten se sekä pikarit ovat kukkakuvioisia. Taitaa olla tyypillinen aihe?
Kotka on ollut käytössä useassa maassa eri esineissä, joten siitä ei osaa sanoa tarkemmin. Jos miehen kasvon piirteet/pukeutuminen ovat aasialaista, arabialaista tai eurooppalaista perää niin voi aika varmuudella sanoa että kulho on peräisin siltä alueelta. Kukkakuvioita on yleisesti käytössä eri maissa, voi yrittää arvella mistä kukista on kyse niin voi sen perusteella arvella mitkä kukat ovat miltäkin alueelta. Esim. ruusut ovat hyvin tyypillisiä euroopassa ja lotus kukat esim. aasiassa.