ftp???

Tosta ftp:stä kyselisin, että miten sen saa toimimaan? pitääkö sitä rekisteröityä jollekin palvelimelle tai jotain.. että saa sen yhteyden pelaan vai toimiiko se heti, kun asentaa sen ohjelman ja tekee asetukset yms?... ja miten se ylipäätänsä toimii? pitääks siinä olla kaverin ip jotta voi olla yhteydessä vai mikä on homman nimi?
en tajuu...
3395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joku haluaa jakaa ohjelmiaan toisille. Hän siis lataa netistä ftp palvelimen ja asentaa sen.

Muistaakseni WARftp ja guildftp on aika helppoja asentaa ja konfiguroida.

Linuxilla tykkään pureftp:stä.

Kun serveri on asennettu, niin käyntiin se ja määritellään portti ja joku käyttäjätunnus millä sun palvelimeen pääsee. Tälle tunnukselle määritellään myös, mihin hakemistoihin se pääsee sun koneellas. Sovitaan vaikka että tunnus on keke ja salasana penaali. Serveri on asetettu kuuntelemaan vaikka porttia 4589.

Sitten vaan kaverille viestiä, että mulla on ftp-serveri pystyssä mun IP osoitteessa 193.167.201.156 portissa 4589, tunnus keke ja passu penaali.

Sitten kaveri avaan ftp.ohjelmansa, vaikka cuteftp ja antaa noi tiedot siihen. Tadaa!

Kannattaa tsekata, että sun palomuuris kantaa liikenteen mennä kans tonne ftp:lle.

ftp käyttää kahta porttia tuossa ftp-liikenteessä. toista merkinantoon ja toista tiedonsiirtoon. Jos palomuurista avaa vain yhden portin, niin silloin sen kaverin pitää laittaa omasta cuteftp:stä päälle passive mode tai use PASV.

Tällöin serverin ja asiakkaan pitäis viestiä vain yhden portin kautta.

Toivottavasti oli apua.

Eli lyhyesti:

Pitää olla palvelin, josta tiedetään IP, portti ja tunnus sekä salasana.

FTPn yleinen portti on 21, mutta kovat jätkät käyttää omia porttejaan.

Jos sulla on asennettuna joku ftp-ohjelma, niin voit kokeilla vaikka:

ftp.funet.fi, portti 21, tunnus anonymous ja salasana [email protected]

Äänestä
  • Kiitti vinkeistä! lähdenpä testaamaan...

    Äänestä

  • mac kirjoitti:

    Kiitti vinkeistä! lähdenpä testaamaan...

    se ftp passiven portti on 20, kannattava avata kummatkin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mac kirjoitti:

Tosta ftp:stä kyselisin, että miten sen saa toimimaan? pitääkö sitä rekisteröityä jollekin palvelimelle tai jotain.. että saa sen yhteyden pelaan vai toimiiko se heti, kun asentaa sen ohjelman ja tekee asetukset yms?... ja miten se ylipäätänsä toimii? pitääks siinä olla kaverin ip jotta voi olla yhteydessä vai mikä on homman nimi?
en tajuu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu