Moi ammattilaiset

Vähän millasta on/oli opiskella tollanen ala?
Mitä siihen tarvitaan, onko kovin vaikeaa?
Ite oisin kiinnostunu terveysalasta mutta pitää vielä miettiä.. ootteko palkkaan tyytyväisiä?
6330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

en ole opiskellut. Mutta kehitysvammaisten puolella olen ollut n vuoden. Ja tykkään tosi paljon. Palkka ihan o.k näin kouluttamattomalle.

Äänestä

HEH :)

Äänestä
  • Ei ollut mikään provo. Työntekijöiden tarve niin kova alalla. Että olen päässyt hoito-apulaiseksi

    Äänestä

  • hoito-apulainen kirjoitti:

    Ei ollut mikään provo. Työntekijöiden tarve niin kova alalla. Että olen päässyt hoito-apulaiseksi

    tarkoittaa käytännössä sitä että teet kaikki normaalit hoitajan työt

    Äänestä

suosittelen kehitysvammais-alaan. Mee johonkin hoitokotiin tai ryhmäkotiin. Laitosta en kyllä suosittele. niin näet mitä ala on ja saat palkankin siitä. Työvoimapula niin kova että pääset varmaan mihin tahansa. paitsi sairaalaan suoraan tekemään sijaisuuksia. ja periaatteessa voi olla töitä koko ajan

Äänestä

pitää olla vahva ja terve itsetunto,

lopun oppii kun opiskelee.

sh. on hyvä ammatti josta voi ponnistaa usealle alalle,
olen lääketrhtaalla ollut,
en päivääkään sh.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerrottekos kirjoitti:

Vähän millasta on/oli opiskella tollanen ala?
Mitä siihen tarvitaan, onko kovin vaikeaa?
Ite oisin kiinnostunu terveysalasta mutta pitää vielä miettiä.. ootteko palkkaan tyytyväisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu