Laserleikkaus

näkevä

Kävi eilen silmienlaserleikkauksessa oulussa ODL:ssa. Elikkäs minulle tehtiin Zyoptix 100 Lasik leikkaus. Näkö oli ennen leikkausta -6 vasemmassa ja -5 oikeassa silmässä. Mielestäni leikkaus oli tosi nopea ja vaivaton, en tuntenut mitään kipua leikkauksen aikana. Enkä kokenut sitä mitenkään epämielyttäväksikkään. Kuten hammaslääkärin.;) Leikkausen jälkeiset 5 tuntia oli kaikkein kurjimmat (kova vedenvuoto ja valon arkuus johon auttoi silmien kiinni pitäminen) mutta illalla oli jo tosi hyvät fiilikset.
Näkö on nyt toisessa silmässä jo tosi hyvä mutta toinen silmä (vasen) on jonkin verran heikompi. En tiedä mihin asettunee...Vielä ei toistaiseksi silmät ole alkaneet kuivumaan => en tiedä alkaako. Tämä päivä on ollut jo loistava ilman laseja!

En tiedä miksi en mennyt aiemmin leikkaukseen...

12

10977

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asko79

      kuka tohtori on noin taitava?

      • näkevä

        En tiedä onko liian aikaista vielä riemuita, mutta nyt leikkauksesta on kulunut kaksi päivää ja silmät voi jo tosi hyvin. Näkö tarkentuu koko ajan enkä kuivuudesta ole kärsinyt ollenkaan. En tiedä olenko poikkeus vai onko kuivuus ja muut "kauhukuvat" tulossa vasta myöhemmin... Pimeällä valojen ympärillä on sellaiset "kehät" ja aamuisi silmät on jonkin verran valonarat. Mutta se on pieni vaiva siihen hyötyyn nähden kun saa elää ilman laseja. Ainoastaan suojalasit (joita öisin käytän) ja tipat muistuttaa tuoreesta leikkaukesta. Se tohtori joka minut leikkas oli Antti Juutinen. Asiansa osaava rauhallinen ammattilainen.


    • Aulikki -73

      Itselläni leikkaus epäonnistui (Lasik) oikeaan silmään, ja korjausleikkaus myös. Enää ei voi leikata, ja silmän verkkokalvo rypyillä pysyvästi. Ei pysty korjaamaan edes laseilla tai piilolasilla, vaikka ne hieman parantavatkin näköä. Miettikää tarkasti ennenkuin menette, ja kyselkää muilta käyneiltä kokemuksia. Ilmeisesti olen aika harvinainen poikkeustapaus, mutta HARMITTAA LOPPUELÄMÄN.....

      • epäonnistumisen riski

        myös umpisuolenleikkaukseen. Tuskin kukaan kieltäytyy leikkauksesta siksi, että joku yksittäinen tapaus epäonnistui. On täysi mahdottomuus, että jokin toimenpide onnistuu AINA 100-prosenttisesti.

        Itselläni lasik tehtiin 6 vuotta sitten ja joitakin haittavaikutuksiakin tuli, mutta suosittelen toimenpidettä lämpimästi toisille.


      • Aulikki -73
        epäonnistumisen riski kirjoitti:

        myös umpisuolenleikkaukseen. Tuskin kukaan kieltäytyy leikkauksesta siksi, että joku yksittäinen tapaus epäonnistui. On täysi mahdottomuus, että jokin toimenpide onnistuu AINA 100-prosenttisesti.

        Itselläni lasik tehtiin 6 vuotta sitten ja joitakin haittavaikutuksiakin tuli, mutta suosittelen toimenpidettä lämpimästi toisille.

        Kyllähän se varmaan aika turvallista on, mutta me epäonnistuneet tapaukset jaksamme aina muistuttaa..


      • harmittaa
        epäonnistumisen riski kirjoitti:

        myös umpisuolenleikkaukseen. Tuskin kukaan kieltäytyy leikkauksesta siksi, että joku yksittäinen tapaus epäonnistui. On täysi mahdottomuus, että jokin toimenpide onnistuu AINA 100-prosenttisesti.

        Itselläni lasik tehtiin 6 vuotta sitten ja joitakin haittavaikutuksiakin tuli, mutta suosittelen toimenpidettä lämpimästi toisille.

        Tietysti kaikkiin leikkauksiin liittyy riskit, mutta moni ei tule ajatelleeksi, miten kohtalokas epäonnistunut silmäleikkaus voi olla. Koko elämä voi mennä sekaisin. Pysyvä vamma muistuttaa koko ajan itsestään. Vain silmät kiinni elämä tuntuu samalta kuin ennen...


      • LiinaL
        epäonnistumisen riski kirjoitti:

        myös umpisuolenleikkaukseen. Tuskin kukaan kieltäytyy leikkauksesta siksi, että joku yksittäinen tapaus epäonnistui. On täysi mahdottomuus, että jokin toimenpide onnistuu AINA 100-prosenttisesti.

        Itselläni lasik tehtiin 6 vuotta sitten ja joitakin haittavaikutuksiakin tuli, mutta suosittelen toimenpidettä lämpimästi toisille.

        Minkälaisia haittavaikutuksia sulle tuli? Mitkä oli lähtöarvot. Minulla näkö hyvä,mutta silmät kuivaa paljon.


    • Sipdin

      Minulle tehtiin vastaava leikkaus saman lääkärin toimesta kolmisen viikkoa sitten. Lähtöarvot olivat -9 hujakoilla ja tällä hetkellä näkö vähän plussan puolella.

      Minulla ensimmäinen päivä ei ollut juuri ollenkaan kurja. Pieni roskan tunne oli silmissä, mutta parin tunnin päiväunien jälkeen sekin oli poissa. Eniten hankaluutta aiheutti suojalasien pitäminen öisin, olin nimittäin joka yö riisunut ne jossain vaiheessa pois.

      Pimeännäkö on jo nyt samalla tasolla kuin ennen leikkausta, eli jo ennakkoon minulla oli pienet kehät valojen ympärillä. Lääkäri sanoi, että pimeännäkö jopa paranisi leikkauksen jälkeen ja hyvään suuntaan ollaan menossa.

      Kahden viikon antibiootti-silmätippakuuri loppui ja kostutustippoja olen aika harvaan käyttänyt. Ainoa asia mikä aiheuttaa ikävän tunteen silmiin on tämä tietokoneen näytön katselu. En tiiä onko kuivuutta, mutta eipä nuo kostutustipat tähän auta. Oletan, että ajan myötä tästäkin inhottavuudesta pääsen eroon.

      Ehkä minun kohdallani kaikki on mennyt todella nappiin, mutta jos rahalla saa näkökyvyn takaisin niin en kyllä vaihtaisi takaisin myyrä-laseihini!

    • Anttilkj

      Miksi kaikki ei mee heti silmäleikkaukseen. tommonen 1500euroa ku sattuu olee joillekki iso raha...

    • Osmo T

      Tänään oli esitutkimus jossa todettiin leikkauskelpoisuus. .Leikkausaika on 15.12 Oulussa. Jänskättää.

    • Anonyymi

      Onnistunut kaihileikkaus siskollani Antti Juutisen tekijänä!

    • Anonyymi

      Näkyykö tähdet pistemäisinä leikkauksen jälkeen vai
      harottaako kuin risuaita+

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      376
      1513
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      81
      1029
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      91
      923
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      748
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      735
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      715
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      710
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      628
    10. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      614
    12. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      51
      566
    13. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    14. 45
      557
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    16. 32
      531
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      505
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      479
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    Aihe