Että nämä uudisrakennukset uppoaa perustuksineen maahan.Eikö tästä voisi valittaa jollekin rakennus viranomaisille.Olen huolissani siskoni puolesta.
Kalastajakadun asunto alue
8
2316
Vastaukset
- raimo rakentaja
jos siskosi ei ole hommanut asiantuntevia suunnittelijoita tai sit on oikonut tehdessään niin että perustukset ei kanna.
Pohja pitää tutkia ennen rakentamista eikä vain olettaa - -abc-
Niinpä. Suolle ei voi rakentaa, sanovat. Mutta onko AIVAN PAKKO saada se rantatontti, olipa maa sitten rakennuskelpoista tai ei?
Ja nyt sitten kaavoitetaan vielä leirintäaluekin, vaikka siinäkin on sama juttu maaperän kanssa, se ei ole rakennuskelpoista. Paalutus taas maksaa sekin. Aivan kuin meillä täällä järvien keskellä ei olisi niitä rantatontteja muuallakin.
Äly hoi? Siellä on myös venäläistä rulettia jos ostaa sieltä talon osa on paalutettu muttei kaikkia. Etelä Ruotsissa koko asuntoalue pitkän sateen jälkeen lähti liikkeelle joka on mahdollista myös täällä. Vantaalla kun oli kuiva kesä saviseen maastoon rakennetut talot painui 5cm maan sisään joka myös on mahdollista täällä.
- Rannaton ruikuttaja
ja nyt uusimpana hittinä kämpät veden päällä.
Se savivelliin rakentaminen vaan maksaa turkasen paljon. Se on vaan niin että näillä kulmilla harvalla on vara ostaa kallis rantatontti ja perustaa siihen tönö todella kallilla.
Minusta voi laittaa pikkisen jäitä hattuun tämän rantatonttiasian kanssa. Pelkkä rantatontti ei houkuttele ketään kaupunkiin jos mitään palveluja ei enää säästökuurin jälkeen ole ja veroäyrikin tulee nousemaan lähivuosina.
Ja se on tosiaan köyhän hölmöilyä tuhota olemassa olevat rakenteet tonttien alta kun niitä rantoja olis muuallakin - ''''
Rannaton ruikuttaja kirjoitti:
ja nyt uusimpana hittinä kämpät veden päällä.
Se savivelliin rakentaminen vaan maksaa turkasen paljon. Se on vaan niin että näillä kulmilla harvalla on vara ostaa kallis rantatontti ja perustaa siihen tönö todella kallilla.
Minusta voi laittaa pikkisen jäitä hattuun tämän rantatonttiasian kanssa. Pelkkä rantatontti ei houkuttele ketään kaupunkiin jos mitään palveluja ei enää säästökuurin jälkeen ole ja veroäyrikin tulee nousemaan lähivuosina.
Ja se on tosiaan köyhän hölmöilyä tuhota olemassa olevat rakenteet tonttien alta kun niitä rantoja olis muuallakinsitä maisemaa, mikä sieltä akkunasta aamuisin aukeaa.
- Simppa suhari
'''' kirjoitti:
sitä maisemaa, mikä sieltä akkunasta aamuisin aukeaa.
90-luvulla Häyrilä oli olevinaan "Varkauden Beverly Hills", nyt sitten Kalastajanpuistosta ollaan tekemässä ns. "hienosto" kaupunginosaa, hohhoijaa.
Onnea ja menestystä vaan kaikille mutalammen rannalle rakentaville :) - rakentanut
On tehty maaperäkartoitus poraamalla jo 90 luvulla ja siitä kyllä näkyy minkälaista maaperä oikesati on,joten ei tarvitse arvailla.
- niillä ökyporvareilla oli
kytky mennä rakentamaan ja tärvelemään luonnon kaunis maisema. Jos ei sen vertaa ole vaivaannuttu pohjamaata tutkimaan, niin toivon että uppoaisi piippua myöden pa....n.
Sieltäpä sitten katselisivat naapurirannan ihania mökki maisemiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264606Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17595- 66548
- 93535
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437