Että nämä uudisrakennukset uppoaa perustuksineen maahan.Eikö tästä voisi valittaa jollekin rakennus viranomaisille.Olen huolissani siskoni puolesta.
Kalastajakadun asunto alue
8
2294
Vastaukset
- raimo rakentaja
jos siskosi ei ole hommanut asiantuntevia suunnittelijoita tai sit on oikonut tehdessään niin että perustukset ei kanna.
Pohja pitää tutkia ennen rakentamista eikä vain olettaa - -abc-
Niinpä. Suolle ei voi rakentaa, sanovat. Mutta onko AIVAN PAKKO saada se rantatontti, olipa maa sitten rakennuskelpoista tai ei?
Ja nyt sitten kaavoitetaan vielä leirintäaluekin, vaikka siinäkin on sama juttu maaperän kanssa, se ei ole rakennuskelpoista. Paalutus taas maksaa sekin. Aivan kuin meillä täällä järvien keskellä ei olisi niitä rantatontteja muuallakin.
Äly hoi? Siellä on myös venäläistä rulettia jos ostaa sieltä talon osa on paalutettu muttei kaikkia. Etelä Ruotsissa koko asuntoalue pitkän sateen jälkeen lähti liikkeelle joka on mahdollista myös täällä. Vantaalla kun oli kuiva kesä saviseen maastoon rakennetut talot painui 5cm maan sisään joka myös on mahdollista täällä.
- Rannaton ruikuttaja
ja nyt uusimpana hittinä kämpät veden päällä.
Se savivelliin rakentaminen vaan maksaa turkasen paljon. Se on vaan niin että näillä kulmilla harvalla on vara ostaa kallis rantatontti ja perustaa siihen tönö todella kallilla.
Minusta voi laittaa pikkisen jäitä hattuun tämän rantatonttiasian kanssa. Pelkkä rantatontti ei houkuttele ketään kaupunkiin jos mitään palveluja ei enää säästökuurin jälkeen ole ja veroäyrikin tulee nousemaan lähivuosina.
Ja se on tosiaan köyhän hölmöilyä tuhota olemassa olevat rakenteet tonttien alta kun niitä rantoja olis muuallakin - ''''
Rannaton ruikuttaja kirjoitti:
ja nyt uusimpana hittinä kämpät veden päällä.
Se savivelliin rakentaminen vaan maksaa turkasen paljon. Se on vaan niin että näillä kulmilla harvalla on vara ostaa kallis rantatontti ja perustaa siihen tönö todella kallilla.
Minusta voi laittaa pikkisen jäitä hattuun tämän rantatonttiasian kanssa. Pelkkä rantatontti ei houkuttele ketään kaupunkiin jos mitään palveluja ei enää säästökuurin jälkeen ole ja veroäyrikin tulee nousemaan lähivuosina.
Ja se on tosiaan köyhän hölmöilyä tuhota olemassa olevat rakenteet tonttien alta kun niitä rantoja olis muuallakinsitä maisemaa, mikä sieltä akkunasta aamuisin aukeaa.
- Simppa suhari
'''' kirjoitti:
sitä maisemaa, mikä sieltä akkunasta aamuisin aukeaa.
90-luvulla Häyrilä oli olevinaan "Varkauden Beverly Hills", nyt sitten Kalastajanpuistosta ollaan tekemässä ns. "hienosto" kaupunginosaa, hohhoijaa.
Onnea ja menestystä vaan kaikille mutalammen rannalle rakentaville :) - rakentanut
On tehty maaperäkartoitus poraamalla jo 90 luvulla ja siitä kyllä näkyy minkälaista maaperä oikesati on,joten ei tarvitse arvailla.
- niillä ökyporvareilla oli
kytky mennä rakentamaan ja tärvelemään luonnon kaunis maisema. Jos ei sen vertaa ole vaivaannuttu pohjamaata tutkimaan, niin toivon että uppoaisi piippua myöden pa....n.
Sieltäpä sitten katselisivat naapurirannan ihania mökki maisemiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413525Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218149Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua684297Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy392877En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3981285