Haluaisin tietää, mitkä ovat apulaisohjaajan tehtävät teatteriproduktiossa. Itselläni on sellainen mielikuva, että tärkein tehtävä on pitää kirjaa ohjaajan tekemistä muutoksista koko näytelmää (esim. kohtausjärjestystä), repliikkejä, asemia ja henkilöohjausta (esim. eleet, ilmeet, äänenpainot) koskien ja sen lisäksi aikatauluista huolehtiminen (kuten harjoitusaikataulujen laatiminen). Olenko jäljillä vai menikö ihan metsään?
Vastaukset 2
- Ammattilainen
Apulaisohjaajat ovat olleet minulle kullan arvoinen apu työssäni.
Apulaisohjaajan ansiosta olen pystynyt keskittymään vain olennaiseen eli ohjaamiseen.
Ja mihin minä olen sitä tarvinnut:
-aikataulut
-muutosten kirjaaminen
-ohjaajan muistina toimiminen
-ohjaajan ja työryhmän välinen linkki
(esimerkki vuodelta 2003, ohjasin/tuotin isoa juttua jossa oli yli 30näyttelijää ja jokaisella erilaista asiaa ohjaaja/tuottajalle, niin iso kuin pientä ja moni tuli kesken harjoituksen näitä minulle kertomaan, enkä tämän keskustelun jälkeen muistanut sitä koska olin syventynyt työhön, kun tämä asia huomattiin, niin apulaisohjaaja otti näitä viestejä vastaan ja kertoi illalla harjoitusten jälkeen meidän palaverissä mitä kelläkin on sydämellä.)
-ohjaukseen he jonkin verran antavat omia ideoita,joita ainakin kokeillaan ja monesti ne ovat toimivia, koska he katsovat näytelmää eri näkökulmasta.
Tuotannon tärkeimmät henkilöt on järjestäjä ja apulaisohjaaja, vaikka ovatkin niitä näytelmän näkymättömiä tekijöitä.
En tiedä vastasinko kysymykseesi.- Asiasta kiinnostunut harras...
Kiitos, vastauksesi oli mielestäni hyvä ja vastasi niitä tehtäviä, joita olen harrastajateatterissamme tehnyt, tosin toinen henkilö oli nimetty apulaisohjaajaksi :P Mutta tämä on varmaankin tyypillistä. On ihmisiä, jotka osaavat täyttää ansioluettelonsa asioilla, jotka muut ovat todellisuudessa tehneet. Tuskin teatterimme on poikkeus, tämä taitaa olla aika yleistä kaikissa harrastajateattereissa.
Mutta sitten vielä toinen juttu: mitkä ovat mainitsemasi järjestelijän tehtävät? Onko järjestelijä henkilö, joka varmistaa näyttämö on valmis harjoituksiin/näytöksiin tarpeiston ja lavasteiden osalta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791732
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo105705Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207654- 133628
- 51575
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä18549- 37546