Vieremän taposta yli kymmenen vuotta vankeutta
19.10.2007 12:49
Iisalmen käräjäoikeus tuomitsi perjantaina 61-vuotiaan vieremäläismiehen taposta 10 vuodeksi ja 10 kuukaudeksi vankeuteen.
Käräjäoikeus katsoi, että Toivo Juhani Tiikkainen hakkasi lankulla kuoliaaksi 44-vuotiaan miehen tämän asunnossa kesäkuussa Vieremällä. Syyttäjä vaati tekijälle rangaistusta murhasta. Oikeuden mukaan tekotapa ei kuitenkaan ollut erityisen raaka tai julma. Oikeus arvioi, että tarkoituksena oli ollut alunperin vain pahoinpidellä, mutta surmaamistahallisuus syntyi sitten pahoinpitelyn aikana.
Uhri oli kovassa humalatilassa ja sen vuoksi melkein puolustuskyvytön. Oikeuslääkäri arvioi, että miestä lyötiin kymmeniä kertoja. Hänet löydettiin seuraavana päivänä kuolleena sohvalta.
Tiikkainen kiisti jyrkästi surmatyön. Syyttäjän mukaan kyseessä oli kosto aiemmista kärhämistä. Tiikkainen pahoinpiteli saman miehen jo vuosi sitten lokakuussa. Juttu oli tullut vireille käräjäoikeudessa huhtikuussa.
Tuomittu määrättiin maksamaan uhrin pojalle 7 000 ja äidille 5 000 euroa aiheuttamastaan henkisestä kärsimyksestä. Mies on tuomittu myös aiemmin väkivaltarikoksista.
Topi poksautti taas...
oliko jo neljäs????
4
2944
Vastaukset
- Anonyymi
Ja tuassiisa.. Viime kesänä Lapinlahdella ja nyt ol käräjät..
- Anonyymi
Sarjamurhaaja taitaa olla, kolme ihmistä todistetusti tappanut elämänsä aikana. Miten tästä hyypiöstä ei oo missään kerrottu enemmän
Murhainfoon tämmöset jutut eikä tänne kiitos!☠️
- Anonyymi
tappo sukevalla vesi letkulla toisen vanginki aikanaan saunassa,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658