Hoitajien palkkavaatimuksesta jää käteen muutama lantti, kun vähentää verot ja inflaation vaikutuksen. Aika kohtuuton toimenpide muutaman lantin tähden.
Bruttopalkka ei elätä
lukija...
5227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koko asiassahan on kyse vain hallituksen tyhjästä lupauksesta, josta tehtiin härkänen. Lähinnä tehyn järjestö rupesi mässäilemään asialla. Tehy sai hoitajat mukaan kansankiihotuksella ja aivopesulla. Toistettiin tarpeeksi tiettyjä valheita jolloin ne muuttuivat "todeksi" ihmisten mielestä. Sairaanhoitajat muuttavat ulkomaille!, palkka ei riitä elämiseen!, ala ei kiinnosta nuoria! Hallitus/ihmiset ei arvosta meitä. Jos hallitus ei olisi mainninnut suuremmasta korotuksesta niin kaikki olisivat tyytyväisä. Raha tekee ihmiset ahneiksi ja muuttaa totuuden.
Tosi asiassa ei ulkomaille muuta yksikään hoitaja varmaan rahan takia. Hoitoalan koulutus on läpivuosien ollut halutuin koulutusala ja tulee olemaan. Valtion lupaaman korotuksen jälkeen (12,5%) peruspalkka olisi n. 2140e/kk + lisät, n.13,40 e/ tunti. Kyllä tolla palkalla oikeasti elää. Paitsi suomessahan ei varmaan ketään tienaa alle tuon? Ei ainakaan insinöörit ja paperimiehet, niin eikä kansanedustajat! ( voi sitä kateuden määrää).
Ja vaikka hoitajat olisivat haluamansa palkkansa ansainneet, eivät ansaitse enää. Palkka on hankittu kiristyksellä ja uhkailulla. Eikö palkka ole nevottelu asia? Tehy voi esittää palkka toivomuksia muttei vaatia ja komentaa hallitusta. Ketä täällä komentaa ja ketä täällä totellaan..
"Tosi asiassa ei ulkomaille muuta yksikään hoitaja varmaan rahan takia."
muutta useita kymmeniä joka vuosi,
koska menevät sinne vaihto-oppilaaksi ja yli puolet jää.
------------------------
Hoitoalan koulutus on läpivuosien ollut halutuin koulutusala
Ei ole läheskään halutuin.
Halutumpia on monet alat, jossa on 500-1000 hakijaa ja 20 otetaan, teatteri, kasvatustiede,
on sattunut meidän kohdalle.
terveysalalle on 2-3 kertainen hakijamäärä keskimäärin,
mutta on useita aloja joille ei ole ollut riittävästi hakijoita enää viiteen vuoteen.
mm sairaanhoitajaksi opiskelevia ei ole ollut riittävästi,
siksipä psykologiset testitkin lopetettiin,
vain muuttomissa on nimellisiä testejä.
ELI jos olet jos lapsesi ajattele tai olet se lapsi,
ota tarkemmin selvää,
se on suuri päätös elämässä.
menee ulkomaille töihin. Ei myöskään ole paha jos meille tulee ulkomaalaisia hoitajia. Tasapaino asioiden välillä löytyy ilman järjettömiä korotuksiakin.
Propagandaa.
- Tehy on valmistellut tätä työtaistelutoimenpidettä jo vuosia terveydenhuollon tulevaisuuden ja ammattitaitoisen työn puolesta. Askelmerkkien mukaan tässä mennään ja peliä on mahdollista vielä paljon kiristää.
- Tosiasiassa kaikissa gallup-tutkimuksissa ensisijainen ulkomaille muuton peruste on huomattavasti korkeampi palkkaus/ostovoima.
- "Hoitoalan" koulutusta ei ensinnkään ole olemassakaan. Halutuimmat koulutusalat ovat kyllä tiedekorkeakoulun esim. kasvatustiede, psykologia, oikeustiede jne. Viime yhteishaussa halutuin ala oli lähes kaikissa koulutusyksiköissä kauneudenhoito- ja hiusala.
- Laillinen työtaistelutoimi on aivan eri asia, kuin kiristäminen ja uhkailu. Siihen ovat sortuneet lähinnä työnantajan edustajat. TEHYhän on jatkuvasti toivonut pääsyä mahdollisimman nopeasti neuvottelupöytään ja sopuun.
- Kyllä demokraattisessa valtiossa voi pyytää ja vaatia hallitukselta toimia ja läpinäkyvyyttä. Komentaa ei voi. Ei edes TEHYläisiä hoitajia tulemaan takaisin orjatyöhön.
meillä ei oel corola perheen ykkösauto,
mut joksikin kolmanneksi sellaisen voi ostaa,
on se aika hyvä auto.
Koskas teiltä autovero poistetaan, meiltä poistettiin jo ajat siten ?
t