Ruotsi valmistautuu suomalaisten hoitajien saapumiseen. Palkkaa on luvassa ja kulkuyhteyksiä parannetaan.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200710196738576_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200710196738576_ul.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...hyss. Eisaa kertoa tuosta Ruotsin mahdollisuudesta hoitajille.Ylpistyvät vielä, kun luulevat olevansa jotenkin erinomaisia.Sitäpaitsi kansakuntamme miesten itsetunto ei kestä sitä, jos naiset saa hyvää palkkaa. Ne menee ja hirttääpi itsensä.
Siellä varmaan koko sinikeltainen kansa jo odottaa tehyläisä Siljan terminaalin edessä. Punainen matto on levitetty ja sampanjapulloja viilennetään.
Messiaat, länsinaapurin tehyläiset, ovat tulossa pelastamaan kansankodin. Hallelujah!
Tervemenoa. Jätätte sairaat kuolemaan. Toivottavasti ruotsalaisilla on parempi onni.
Ruotsalaiset ovat aina olleet suomalaisia älykkäämpiä. He ovat ymmärtäneet, että hengissä säilymisestä kannattaa jotain maksaakin.
Ja tehyläiset ovat aina olleet muita parempia! Tehän sovitte sitten hyvin ruotsalaisten kanssa yhteen. Kaksi kaunista keskenään:)
mua ihan oikeasti hämmästyttää tää sama lause, joka tulee esiin jatkuvasti.
"Luulette olevanna muita parempia.."
Siis onko suomalaisilla näin huono itsetunto, että kun Tehy Kerrankin menee lakkoon, niin sitä ei kestetä.
usko pois, ihan puhtaasti kateellinen paska siellä vaan uhoaa ja vänkää kun itsellään ei ole kanttia nousta samalla lailla barrikaadeille. lisäksi kyseinen vänkääjä omaa todella huonon itsetunnon kun omaa vain YHDEN näkemyksen asiaan ja sekin on aina se kielteinen. jos toi vänkääjä olis fiksu, hän miettis moneen kertaaan ja monelta kantilta mitä suustaan päästää, mutta kun on "teelusikalla annettu - ei voi ruokalusikallista vaatia".
istekin hoitajana tiedän mitä on tehdä raskasta hoitotyötä ja palkkavaatimus on oikeutettu. mutyta tajaun myös että jos TEHY:n vaatimukset toteutuvat (ja nehän toteutuvat pakon edessä), seuraa aina verojen kiristyminen ja hinnat nousevat joka paikassa ym ikävää. mutta raha on ainoa keino saada alalle tulevaisuutta ajatellen riittävästi osaavaa ja ammattitaitoista hoitohenkilökuntaa.
Ruotsi valmistautuu suomalaisten lapsipotilaiden saapumiseen. Ovat luvanneet auttaa joten Tehyllä homma kusee!
Ei kiristykselle!