Olen hommaamassa ekaa konetta itselleni ja olen päätynyt läppäriin...mutta tuo laajakaistan tai yhteyden kanssa olisi kysyttävää.
Onko tuo wlan yhteys sitä ,että operaattori ei asenna mihinkään taloyhtiön ym tiloihin mitään vaan kun ostaa koneen ja tekee sopimuksen operaattoton esim.Someran niin tulee mukaan jokin modeemi tai jotain ja kun sen saa auki niin kone toimii.Eli jos otan koneen ja sen modeemin tai kortin mikä lie mukaan niin voin smalla koneella surfata vaikka mökillä...ja yhteys toimii.
Voisiko joku kertoa miten tuo juttu on...kiitos etukäteen...
Onko tuo wlan yhteys sitä ,että operaattori ei asenna mihinkään taloyhtiön ym tiloihin mitään vaan kun ostaa koneen ja tekee sopimuksen operaattoton esim.Someran niin tulee mukaan jokin modeemi tai jotain ja kun sen saa auki niin kone toimii.Eli jos otan koneen ja sen modeemin tai kortin mikä lie mukaan niin voin smalla koneella surfata vaikka mökillä...ja yhteys toimii.
Voisiko joku kertoa miten tuo juttu on...kiitos etukäteen...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli tarvitset adsl tai kaapeli liittymän, jonka päähän tulee adsl modeemi, jossa on wlan tuliasema.
Tukiaseman kantama/kuuluvuus on muutamasta kymmenestä metristä muutamaan sataan metriin.
Eli tervitset siis operaattorilta piuhat taloon.
Mökillä surffailuu tarvitset 3g/gprs modeemin, joka taas käyttää matkapuhelin verkkoa hyväkseen.
Itsellä nyt Saunalahden ns kotikiinteä.Nyt kone tullut tiensä päähän ja ajattelin siirtyä kannettavaan malliin.Tuo Wlan juttu kiinostaa ,että voi missä tahansa huoneistossa (kivitalo) käyttää konetta.Miten tuo juttu nyt on jos vaihdan vaikka Soneraan ja minulla on nyt tuo Saunalahden laajakaista liittymä niin kun en tiedä koska saisin yhteyden Soneran kanssa niin miten voin irtisanoa Saunalahtea ja voiko ne olla samassa ns puhelin kaapelissa yhtäaikaa.
Eli onko nyt joku joka tosiaan tietää tuosta.Ettei tarvitse jonottaa minkään operaattorin linjoila ja kysyä samaa....
Siis yritätkö kysyä liittyykö uuden koneen osto ja operaattorin vaihto toisiinsa? Eivät mitenkään. Miksi vaihtaisit Saunalahdelta Soneraan ja odottaisit pitkään?
Osta se kannettava ja samalla sen ADSL modemin perään langaton tukiasema. Suosittelen Airport Express tukiasemaa, on hyvä.
Ja jos laajakaista tulee suoraan vanhan koneen ADSL korttiin, osta sen tilalle ADSL modemi jossa on langaton tukiasema yhdessä. Tai sitten tukiasema ja Airport Express. Niin mulla on.
Hetkinen...olen aika noviisi näissä..tarkoitatko....että kun vaihdan kannettavaan ja minulla on nyt tuo Saunalahden kotikiinteä...niin tarvitsen jonkin tukiaseman ja kone pelittää lankattomana..kannettavassahan on sisällä tuo Wlan juttu..eli nythän kone kiinni puhelinpistokkeessa..irti vain ja ja ja.????..nyt ei mene jakeluun..sori !
Helpoin homma kun ostat modeemin jossa tuo WLAN mukana. Ovat hieman kalliimpia tosin kun tavis modeemit. Ei tarvii erikseen vielä tukiasemaa hommata. Sauniksen kotikiinteä ei vaan paras tuohon koska on muutenkin jaettu yhteys ja takuu varmasti netti hidastuu ja alkaa pätkiä senkin takia. Muista salata sitten tuo langaton yhteys hyvin jos siihen päädyt tai käy kalpaten.
Peruslaajakaista toimii siinä osoitteessa mihin se on tilattu. Eroa ei ole langallisen ja langattoman välillä. Laajakaista tulee kotiisi langalla ja sitten omissa tiloissasi muunnat sen langattomaksi wlan-tukiasemalla.
Mutta Sonera (ja muut) voivat myös myydä sinulle ns mobiililaajakaista, joka sitten toimii periaatteessa missä vaan. Nopeus ja hinta ovat sinun valittavissasi. Voi vaan olla, että mökillä ei päästä laajakaistanopeuksiin.
Eli molemmat vaihtoehdot ovat mahdollisia.
Jokaisen koneen saa nettiin modeemoilla. Sen myy operaattori erikseen laajakaistan yhteydessä. Modeemi on siis erillinen laite joka liitetään johdolla koneeseen ja modeemista lähtee johto myös seinään. Se on lankalaajakaista.
Jos modeemi on wlan-modeemi, niin läppärin ja modeemin välillä ei ole johtoa vaan tieto kulkee sen 10 m kotona langattomasti antennien avulla. Kaikissa läppäreissä on sisäänrakennettuna wlan.
Läppäriin saa myös mobiilikaistan eli 3g-laajakaistan. Silloin läppäriin on ostettava kortti tai ubs-paikkaan pikkuinen laite josta tieto kulkee tukiasemaan langattimasti. Laite maksaa 160-300 euroa. 3g-puhelimiakin voi käyttää tähän. Tällä mobiililaajakaistalla voit sitten surffata mökilläsi jos 3g-verkko sinne yltää.
HANKI LAAJAKAISTA JOSSA ON KIINTEÄ KUUKAUSIMAKSU EIKÄ DATAN MÄÄRÄN MUKAAN HINNOITELTUA. Alin 386 kt/s riittää laskuijen maksamiseen ja perustiedon hakemiseen. 1Mt on ihan hyvä jo surffailuun.