Katsokaa täältä, millaisia kustannuksia koirat yhteiskunnalle aiheuttaa:
http://jonkoping.expressen.se/J%C3%B6nk%C3%B6ping/1.889206/hundkisset-kostar-200-000-kronor
Koiravero
9
1421
Vastaukset
- veroa
jo kaikista tarvikkeista,ruoista ja eläinlääkärillä käynneistä. Myös paskapusseista, joita kuluu paljon sillä kerään jokaikisen kasan jonka koirani jättää ettei kenenkään muun tarvitse niitä työkseen siivota... En myöskään käytä koirapuistoa... Miksi siis maksaisin erikseen koiraveroa.
- lyhtypylväät
Juu, maksaaksesi kaikki rikkiruostuneet lyhtypylväät, jotka koirasi aiheuttaa. Vai pitääkö meidän koirattomien ne mielestäsi kustantaa?
- repesin!
lyhtypylväät kirjoitti:
Juu, maksaaksesi kaikki rikkiruostuneet lyhtypylväät, jotka koirasi aiheuttaa. Vai pitääkö meidän koirattomien ne mielestäsi kustantaa?
Ei ne koirat nyt sentään happoa kuse! Vai oletko oikeasti sitä mieltä että pylväät RUOSTUU kun koira kusee siihen JUUREEN/VIEREEN? Itse asiassa koirat (minun mielipiteeni) aika harvoin kuseksivat lyhtypylvään 'päälle'.
- jotta ei musti
ruikkase kintuile rupeaa räätikkä ruostumaan.
- svensoneilla olevan
vahvat NESTEET kun Petonikin rupeaa ruostumaaa,hah,hah,haaaaaaaaaaaaaaa
- on kokemusta
koiran/kissan omistajat käyvät harvemin tohtorilla, kuin ei lemmikki ihmiset. On aivain varma, että henkilöt joilla on lemmikki, niin heilä on yleensä pitempi elämä!!!? Eläimet on hyästä!
- nyt kiireesti hoitoon
siellä on pitkät jonot.
olen ihan samaa mieltä. Koiravero on tarpeellinen. Ei tosin siksi, että koira kakkaa ja pissaa, haukkuu ja on joidenkin avuttomien mielestä pelottava, ja joidenkin toisten avuttomien käsissä vinoon kasvanut.
Ihminenkin on.
Koiravero on tarpeellinen ihan samasta syytä kuin ihmistenkin (tai vaikka autojen) verottaminen yhteiskunnassa: se kertoo asemasta yhteisössä. Ne joilla yhteiskunnassa on tärkeä ja vastuullinen rooli, maksavat veroa. Me verojen maksajat olemme muista huolehtiva enemmistö.
Koirilla on taatusti juuri tällainen rooli yhteiskunnassa ihmisen iänvanhana parhaana ystävänä. Koirat ja me koirien omistajat kyllä pystymme huolehtimaan -itsemme lisäksi siis- muiden muassa Suomen parista tuhannesta asunnottomasta alkoholistista, samoin kuin Monacossa asuvista ökyrikkaista veropakolaisistakin! Hekin (vero)lainsuojattomat kun kovin usein hakevat ja aina saavat turvan ja avun alunperäisestä kotomaastaan Suomesta.
Tällainen on inhimillinen yhteiskunta: se kohtelee samoin kaikkia tärkeitä jäseniään. Veroja tähän maahan ikänsä maksaneet voivat kuitenkin katsoa pystypäin kaikkiin muihin ja todeta, että "Ole hyvä vaan ja nauti, minähän tämän kaiken sinullekin tarjoan".
Sama on minusta tilanne koiraveronkin suhteen: miksi ihmeessä koiraihmiset niin kovin vaahtoavat sen puolesta, että koiria ei olisi verolle pantava? Verotushan ei todellakaan vähennä niiden yhteiskunnallista arvoa, vaan päinvastoin kasvattaa sitä.
Mitä suurempi vero, sitä isompi arvo. Ja meillä kullakin verojen maksajalla oikeus halutessamme haukkua johtajia ja kuseksia kuusiemme juureen.
Parempi lannoite kuusillemmekin on luonnollisen pissan ammoniakki kuin Kemiran syöpää aiheuttava keinokakka.
Mutta lyhytnäköisyyshän on valitettavan tyypillinen nykyisenkin viisaan ihmisen (=Homo Sapiens Sapiens) vaiva.
Terkuin Tiinamuoriska,
tänään nimimerkillä
"Tulkoon tänne veron maksajien paratiisi"- äkkäläärä
Kunnassa jossa asun poistettiin koiravero, kun sen maksatuksesta aiheutui enemmän kuluja kun veroista saatavat varat olivat..hehhheee..olispa edes niitä roskiksia johon ne kakkelit laittaisi!
Ei muuta ku taskuun vai? Joku neropatti oli koristellut kakat joita oli tienvarsilla pienillä päivänvarjoilla joita on jäätelöannoksissa...jotta kyllä vaivaa nähdään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943899Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512772Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per771350Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181266Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101179Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020971- 46954
- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt217863Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107676