Reissuja Isla Margaritalta

Angel Falls

Onko joku tehnyt päivä-/yms. reissuja Isla Margaritalta esim. Angelin putouksille tai Caracakseen? Mistä löytyisi tietoja järjestäjistä? Paljonko maksaa? Itse menossa Finnmatkoilla sinne.

5

2549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kone ei putoa

      Caracasiin pääset lentäen Porlamarista hiukan päälle satasella.

    • Nimetön

      Oltiin Margaritalla jouluna 2005, Playa el Aquassa. Tehtiin parin päivän reissu Delta-Canaimalle, joka oli Finnmatkojen järjestämä. Samoja reissuja saa paikanpäältä ainakin Playa el Aquassa rantakadulla olevasta toimistosta. Suosittelen ehdottomasti reissua. Deltan eli Orinocon suistoalue oli myös kokemisen arvoinen paikka - mm. piraijojen ongintaa, saapastelua suomaisessa viidakossa, eläimiä ja yöpyminen Deltan Lodgessa, palmunlehtikattoisessa hyttysverkkomajassa, jossa aamulla herättiin auringonnousuun. Canaima oli ehkä vielä hienompi kohde - lyhyehkö patikointireissu, jossa päästiin kunnon suihkuun käveltyämme yhden putouksen ali (kävelyreitti kulkee uskomattomasta paikasta). Samalla reissulla pienkone kiersi Angel Fallsin kautta. Hyvä keli sattui ja nähtiin koko putous. Oma elämyksensä oli lento pienkoneella :)
      Retkillä, joita järjesti muistaakseni Cacao Travel, oli paikallisia oppaita, jotka oli ihan huippuja! Retkivaihtoehtoja löytyy mm. sivulta http://www.ilemargarita-venezuela.com/
      Hinnoista on paha sanoa, kun varmaankin ovat vaihtuneet parissa vuodessa, mutta ehdottomasti kannattaa käydä, kun sinne asti menee!

    • tuhkimo78

      Ostettiin paikalliselta reissu Angelin putouksille.En tarkkaan muista hintaa, kallis oli, jotain 150-200 euroa.Vähän se oli kuitenki halvempi kuin Finnmatkojen kautta.Hyvä retki opas.Päästiin siellä myös kävelemääm sellaisten suurten putousten alta kallion kolossa. Finnmatkojen katamaraani retki Cochen saarelle oli mahtava!! Ihana merimatka, aivan loistava "Veneen" henkilökunta ja saari valkohiekkainen "piilopaikka" ja siltö retkeltä sai silloin ostaa dvd.n joka siltä matkalta kuvattiin. Suosittelen!

      • matkaaja -88

        Hei tuossa mainitsin tuon upean vene reissun tuonne cochen saarelle, muistaisitko paljonko se maksoi?


    • RS77

      joo niin ollaan mekin menossa Finnmatkojen matkalle. Samaan paikkaan olikohan se päivä 28,1,2008.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1670
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1353
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1080
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe