Hieno taide!!!

Artturi 2

3

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on hienoa taidetta mielestäni

      Ikävä kyllä en sitä tiedä, mutta pakko mainita tähän upea ja vaikuttava naistaiteilija Miina Äkkijyrkkä (Liina Lång?), jonka veistoksia on saanut ihailla aina silloin tällöin Helsingin katukuvassakin.
      Hänen teoksiaan ei kai kukaan viranomainen ole hajottanut, mutta ristiriitaista ja aika epäsuopeaa kohtelua saanut karjanpidostaan.
      Jokatapauksessa esim.Hakaniemessä autojen osista tehdyt "vasikat" kirmaavat ja tömistävät niin aidosti ja elävästi, että niiden voisi kuvitella laukkailevan pitkin Krunikan rantoja!

      Minua koskettaa ja liikuttaa syvästi taiteilijan tekemät lehmäaiheet! Ihan kuin jokin ikiaikainen ja lempeä sielu katselisi niistä.

      • Äkkijyrkän vasikat ja muut tekotaiteelliset romunaudat on tehty vain jotta yleinen huomio kiinnittyisi niiden tekijään. Ja mitä tunnetumpi on, sitä enemmän voi haalia rahaa teoksillaan. Romua mitä romua


    • m

      Matias Keskinen oli veistänyt tuon kyseisen Kekkosen patsaan. Muistaakseni runkona oli vielä ollut joku vanha huussi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      36
      12071
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      627
      3143
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      166
      2197
    4. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      185
      1897
    5. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      105
      1539
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      109
      1302
    7. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      98
      1221
    8. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      75
      1167
    9. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      273
      1155
    10. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      39
      1094
    Aihe