USA:ssa erik.sh:n palkka 5000€

Että näin

Työ on vaativampaa ja itsenäisempää. Työvaatteet ostetaan itse, ruokatauot eivät sisälly työhön( eipä niitä pidetä Suomessakaan jos ei ehditä, vaikka kuuluvatkin meillä työaikaan. Lomaa kaksi viikkoa/vuosi. Näin kertoi suomalainen erik.sairaanhoitaja TV3:n uutisissa.

10

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä sinne!!!

      ...

    • houitsu.

      juu.

      • omaa aikaa

        joo.


      • Kolmosen nettitv:stä

        Kyllä toimittaja sanoi selvästi, että 5000€.


      • ...

    • ...

      Tilastojen mukaan koko Yhdysvaltojen hoitajapalkkojen keskiarvo on 45 500 dollaria - noin 3800$ eli 2700 euroa per kk.

      Korkein palkkaus löytyy "osastonhoitajalta" (nurse manager), 65 000 taalaa - eli 5400 $ (alle 3900 euroa) per kk.

      Ja tosiaan - kulut pois päältä, työkohtaisten lisäksi mm omat sairausvakuutukset sun muut!

      • tietenkin hyvin

        hyvin lyhyitä.


    • hoitaja

      Katsoin saman uutispätkän, jossa suomessa kouluttautunut kätilö oli työskennellyt parikymmentä vuotta jo Amerikassa. Oli aika hupaisaa seurata kommentointiaan.

      [b]"Työtahti siellä on todella kova, vastuuta paljon. Erikoissairaanhoitaja toimii lähes lääkärin valtuuksilla ja vastuulla."[/b]
      - Tietääkseni Amerikassa tehdään mm. imukuppeja paljon, koska äidit eivät vaan halua synnyttää luonnollisesti. Ja ne imukupithan tekee sielläkin lääkäri. Suomessa sentään kätilöt hoitavat suurimman osan synnytyksistä alusta loppuun saakka itsellisesti, jos ei tarvita anestesialääkärin antamaa puudutusta tai tehdä imukuppia, leikkausta tms., jotka siis kuuluvat lääkärin työtehtäviin. Eli äidit eivät synnytyssairaalassa synnyttäessään normaalisti alateitse tapaa muita kuin kenties anestesialääkärin synnytyssalissa ja hänetkin vain kymmenisen minuuttia.
      - Suomessa kätilöt tietävät varmasti ytä hyvin vastuualueensa ja vastuunsa kuin kyseinen haastateltu ja kukaan meistä ei halua ottaa lääkärin vastuuta sairaanhoitajan palkalla ja koulutuksella.
      - Työtahdissa ja kiireessäkään emme ihan varmasti jää jälkeen. Pääkaupunkiseudulla synnytyssairaalat käyvät ylipaikolla yli puolet kuukausista! Hoitajamäärä on mitoitettu siis pienemmäksi mitä tarve on joka kuukausi. Teemme puuttuvien hoiajien työt. Niinkö Amerikassakin?

      [b]"Vuodessa 2 viikkoa lomaa, ei mitään työsuhde-etuja, omat vaatteet oltava ja laitteet (stetoskoopista puhuivat). Sairaaloissa ei ole hoitajille minkäänlaisia sosiaalisia tiloja."[/b]
      - Kuulemma jopa kolme viikkoa, jos työtunnit riittävät. Suomessa tehdään koko ajan ylitöitä myös terveydenhuollossa kuten muillakin aloilla. Jos saisin 5000 euroa/kk:ssa, olisin minäkin valmis luopumaan yhdestä viikosta.
      - Työsuhde-etuja? Syksystä 10e. työmatkalippuun. Noin 7 euron henkilökunta-ateria, jos olisi aikaa mennä se syömään ruokasaliin. Virkistäytymisraha 20e/v. Vielä muutama vuosi sitten taloissa olevat kymmenen vuotta sijaisuuksia tehneet eivät sitäkään saaneet, ne tulivat vain vakituisille.
      - Suomessakin sairaaloissa on osastoja, joilla henkilökunta toimii omissa vaatteissaan - ei ole siis suojavaatetusta lainkaan. Stetoskooppi ei paljon maksa ja jo melkein joka kansalaisella on omat Omroninsa.
      - Sosiaalisia tiloja ei ole lainkaan Amerikan sairaaloissa? Aika uskomaton väite, mutta Suomessakin kahvihuoneet ovat myös työkäytössä.

      [b]"USA:ssa palkat ovat todella paljon korkeammat kuin täällä, alkupalkka noin 5000e."[/b]
      - Kiitos tosiaan tiedosta! Olemme englanninkielen taitoisia, käytämme sitä päivittäin työssämme. Suomalainen terveydenhuollon koulutus on arvostettu maailmalla, joten ei tarvitsisi epäillä työnsaantimahdollisuuksia ulkomaillakaan.


      Suurin osa meistä "kentällä" olevista hoitajista on jo nelikymppisiä, viisikymppisiä. Olemme tehneet tätä työtä kolmattakymmenettä vuotta tahdin koko ajan kiristyessä ja vaatimusten kasvaessa, palkkauksen laahatessa jäljessä. Tällä menolla me emme vaan jaksa edes eläkeikään. On todella TAHDON ASIA korjata tämä tilanne ennen kuin tulee se "talvisota", jonka seurauksena pieni Suomi saa taas mainetta maailmalla - tällä kertaa meillä ei vaan olisi ylpeilyyn aihetta. NYT on mahdollisuus korjata tilanne, mutta ONKO TAHTOA?

    • koko ajan toitotatte

      että muualla sitä ja muualla tätä???
      Nyt ollaan Suomessa, eikä Usassa!
      Täällä on suomalainen palkkausjärjestelmä, jossa on kohdeltava kaikkia tasapuolisesti.
      Te ette ole muita parempia hoitajat! Älkää edes niin luulko!

      • Jorma Runqvist

        Jaa, että se jaksaminen sitten korjaantuu "tsadam" kun tilille kilahtaa enemmän rahaa. Voi elämän kevät, miten tyhmiä olette. Itse olet alasi valinnut. Olet huono työssäsi, jos et pärjää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      2018
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      98
      1478
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1187
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1067
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1062
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      903
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      877
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      836
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      822
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      723
    Aihe