Miten olette menneet naimisiin maistraatissa? Oletteko sanoneet toisillenne jotain kaunista ennen/jälkeen paperin allekirjoittamista? Vihkiminen maistraatissa on kai melko lyhyt? Kertokaa kokemuksia! Kiitos etukäteen.
Vihkiminen maistraatissa
3
1250
Vastaukset
- ei yhtään hassumpi
Itse olen mennyt kaksi kertaa naimisiin ja kummallakin kerralla maistraatissa, toimitus on todella lyhyt eikä tarvitse kuin kaksi todistajaa ja nekin saa ns. "viran puolesta" jos haluaa.
Ekalla kerralla kun menin naimissin maistraatissa mieheni kanssa oli todistajat ns. viran puolesta (mieheni kuoli kaksi vuotta myöhemmin).
Enpä olisi uskonut että vielä toisenkin kerran joudun tai "pääsen samaan" paikkaan vihittäväksi, silloin oli mun systeri ja broidi todistamassa ja kun pappi tai tuomari se kai oli ja kysyi että tahdotko jne... niin tuleva mieheni vastasi että tottakai tahdon ja nyt ollaan oltu naimissa 2 v ja 5 kk.
Molemmilla kerroilla pidimme vain pikku "vastaanoton" läheisessä kuppilassa läheisillemme ja hauskaa oli. Että lykka till sulle vaan!- ziila
Meidät vihittiin kesällä maistraatissa. Saimme valita pidemmän, tai lyhyemmän kaavan.
Valitsimme lyhyemmän. Annoimme molemmat sormukset toisillemme ja lopuksi vihkijä antoi luvan suudella.
Vieraita oli kymmenkunta mukana, vanhempani, mieheni veli ja serkku, sekä minun ystäviäni.
- Rouva O
Meillä oli henkikirjoittaja kotona vihkimässä. Ensin bestman lausui tervetulosanat, kaaso luki runon, vihkikaava, kysymykset ja siinä se sitten oli.
Siviiliseremoniaan saa tosiaan liittää puheita, runonlausuntaa, musiikkiesitystä.., mitä nyt keksiikin. Kirkollinen seremonia on jäykästi ohjekirjan mukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va607082Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1526685Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k695617Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1005395Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi205343Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk455104Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.65031Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas1065015Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta324957Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin94824