Oikea vitamiinipaketti?

Priorin, c-poretabletti, Piimax C Kalkki D, E-EPa. Tässä neljä tuotetta minkä olen alkanut ottamaan vitamiineja joka päivä. Osaisko joku sanoa eihän näissä ole päällekkäisvaikutuksia, eli ettei mitään tule liikaa? Näitä aloin syömään ongelmaani kun hiuksia lähtee hurjasti. Onko b vitamiini muuten vesiliukoinen..?
7649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tietenkään ,ja onhan B-ryhmä vesiliukoinen.
Onkohan nyt miehestä kysymys;lähtee sitä tukka kyllä naisiltakin eri syistä...
Tuo Priorin taitaa olla kyllä kallista rahan polttoa mutta kokenuthan sen vasta tietää...
Seleeni ja sinkki ovat myös huomioonotettavia hivneaineita,ja kromi.

Äänestä

Kaverilla (40v) nainen rupesi lähtemään tukkaa kovasti ja kävi lääkärissä. Hänellä oli paha anemia, johtuen kuukautiskierron lyhenemisestä sekä juoksuharrastuksesta.

Syö nyt rautatabletteja sekä juoksee maltillisemmin sekä syö rautaa sisältäviä ruokia enemmän.

Eli jokin syy aina on hiuksien lähtemiselle.

Itse syön lääkettä, joka aiheuttaa sivuvaikutuksena hiustenlähtöä, mutta häiritsevästi ei onneksi lähde, koska on muuten hyvä lääke.

Yritän syödä monipuolisesti ja terveellisesti, jotta saan kaikkia ravinteita riittävästi.

Äänestä

Hiuksia lähtee kovasti, mutta minulla syynä on enemmänkin kuiva iho ja päänahka. Luin, että helokkiöljy ja erityisesti siinä oleva GLA auttaa hiustenlähtöön, pitäisi tehdä ihosta kosteamman, parhaillaan testaan. Lisäksi syön C-,D- B- ja kalkkitabletteja. Priorin tabletteja kokeilin joskus, mutta ne kuivattivat jostain syystä lisää päänahkaa. Lisäksi olen muuttanut rasvattomasta ruokavaliosta taas rasvaisempaan suuntaan, jotta saan rasvoja kehooni enemmän, sillä rasvattomat tuotteet (margariini, juustot, jugurtit) kuivattavat myös ihoani, tietty rajansa kaikella.

Äänestä

Hiusten lähdön taustalla voi olla monta syytä. Syynä voi olla esim. anemia tai kilpirauhasen häiriö.. siispä suosittelisin näiden ja muiden lääkärin aiheellisiksi katsomien labratestien tekemistä.

Äänestä

Mutta ketä uskoa, ketä kuunnella?

Valitettavasti esim. ravitsemusterapeutteja on Suomessa niin vähän että hyvin harva pystyy koskaan pääsemään ravitsemusterapeutin juttusille. Toisaalta esim. lääkäreillä on harvoin aikaa keskustella potilaan ruokavaliosta muutamia minuutteja pidempään, ei aina sitäkään. Ruokavalion suhteen lääkärit eivät käytännössä koskaan ehdi "hoitamaan terveyttä" vaan pystyvät puuttumaan tilanteeseen vasta kun tarvitsee "hoitaa sairautta" - eli kun esim. potilaan merkittävä ylipaino, tupakointi tai liiallinen alkoholinkäyttö ovat aiheuttaneet komplikaatioita, joita tarvitsee hoitaa. Ennaltaehkäisevä työ olisi tietenkin järkevintä. Ravitsemussuositusten omaksuminen on helpointa silloin kuin ihmisen elintavat eivät poikkea joka suhteessa ravitsemussuosituksista. Normaalipainon saavuttaminen ja ylläpito on helpointa silloin kun ihminen on normaalipainoinen tai ainoastaan lievästi ylipainoinen. Tupakoimattomuus on tietenkin helpointa saavuttaa sillä ettei koskaan aloitakaan tupakointia.

Tietoa ruoasta ja ravitsemuksesta on siis tarjolla kaikkialla. Ajoittain on oikeasti vaikeaa tietää mihin lähteeseen voi luottaa. Varmasti huomattavasti useammin on ongelma se että luotamme meille tarjottimella valmiiksi eteen tuotuun tietoon liian helposti, miltei sokeasti. Harvemmin ongelma on se että suhtautuisimme meille tarjottuun tietoon liian skeptisesti. Mutta silti esim. median lyhyesti uutisoimiin tutkimustuloksiin kannattaa aina suhtautua varauksella. Media ensinnäkin valitsee uutisoitavaksi ainoastaan tulokset jotka ovat riittävän "mediaseksikkäitä" eli siis mahdollisiman provosoivia. Media kertoo tutkimuksesta ainoastaan muutaman seikan, valitettavan usein jopa tutkimuksen todellisen lopputuloksen kannalta epärelevantin tiedon. Toisaalta usein jätetään kertomatta kuinka laaja tutkimus oli, kuinka pitkäkestoinen tutkimus oli, mitä virhelähteitä siinä oli jne. Sekin jätetään usein kertomatta että esim. joku yksityinen yritys oli kustantanut tutkimuksen.

Äänestä

eí ei ei c-vitamiini kannattas nostaa 2000mg vrk e-vitamiinia 1000mg vrk alfalipoiinihappoa 600mg vrk ubikinonia350 mg vrk monivitamiini tabut päälle ja kalanmaksaöljyä 1 rkl vrk. e-epaa kannattaa otaa 2 g vrk eli 4 kpl 500mg kapseleita näillä määrillä ehkäiset monia sairauksia itse olen syönyt tällä reseptillä vitamiineja noin 15 vuotta nyt aion lisätä arsenaaliin helokkiöljyn.

Äänestä

On tärkeää käyttää sekä vesi- että rasvaliukoisia vitamiineja tasapainoisesti.Esim. vesiliukoinen C-vitamiini ja rasvaliukoinen E-vitamiini voivat molemmat olla käytettynä yksin ja suurena annoksena jopa haitallisia.Sen sijaan niiden yhdistelmä toimii tehokkaasti toinen toista vahvistaen.B-vit. on vesiliukoista.Sinun kannattaisi ottaa esim. E-vitamiinia C-vitamiinin kanssa suunnilleen yhtä suurina annoksina.Seleeni sopii hyvin tehostamaan C- ja E-vitamiinien yhteisvaikutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkohan... kirjoitti:

Priorin, c-poretabletti, Piimax C Kalkki D, E-EPa. Tässä neljä tuotetta minkä olen alkanut ottamaan vitamiineja joka päivä. Osaisko joku sanoa eihän näissä ole päällekkäisvaikutuksia, eli ettei mitään tule liikaa? Näitä aloin syömään ongelmaani kun hiuksia lähtee hurjasti. Onko b vitamiini muuten vesiliukoinen..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu