Näitä jotka sanovat että taloon menee 2000e/m2 rahaa. Tottakai jos kaikki teetetään vieraalla maksaa varmasti, sitäpaitsi kusettavat toisenmoisen lisää. Esim. sähkötöissä on helposti 15000e eroja jne. Monet tutut ovat rakentaneet taloja 1000-1300e/m2, ovat tosin tehneet aikapaljon itse yleisiä hommia, siis eivät sähkö, lvi töitä.
ihmettelen
suuresti!
203367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
mutta ei tee enää näillä hinnoilla! Ja koko ajan määräykset kiristyy.
Sähkötöissä voi olla 15000 eroa vain jos joku saa ne ilmaiseksi tai tonnilla!
Toisella on ollut valaistussuunnittelija, erikoisia ratkaisuja jne.
Toisilla on rahaa ja toisilla ei. Toiset ryynää joka ilta ja vkl työmaalla ja toiset ei.
Jos tienaan 10te/kk niin kannattaako mun lähteä villoja yläpohjaan asettelee? Tehköön joku muu 20e/h.
.Tosi on. Minäkään en ole syntynyt tänne että miettisin ja tyydytyksen saisin miettimällä pääni puhki mistä halvimmalla saisin. onko elämä vietävä läpi mahdollisimman hyvällä "hyötysuhteella"? sitäpaitsi jos pystyy, niin hyvä on.
ja ihmettele sitten! Itse alan ihmettelemään vasta kun puhutaan yli 2500e/m2 hinnoista!
Niitä halpoja taloja on tehty aina, ja tullaan tekemään. Mutta todellisia halpoja taloja on vain harvoilla, sillä osa valehtelee kustannuksista itselleenkin ja kaikkia taloja ei kehtaa edes päivällä tutuille esitellä!
veli teki, tai tekee edelleen taloa myyntiin normaali 130m3 normaalihintaisilla vermeillä ( ei halpaa muttei kallista) talon myyntihinta 185te. ja luulenpa vaan että laskee omalle työlleen ainakin sen 30te, jollei enemmänkin. Ja taloa voi katsella päivälläkin ei löydy huomauttamista. Mutta eipä ole eka talo jota tekee.Niin ja talo on kohta valmis, kuitenkin joku sanoo kohta että kunhan laskee kaikki niin yllättyy, mutta on laskenut jo
Sun veli(et sinä) tekee taloa myyntiin? eli vaikuttaa ammattilaiselta! Ja kyllähän ammattilaisen jälkeä kehtaa kattoa ja on varmaan suhteet kunnossa muihin alihankkijoihin joten saa varmaan talon edullisemmin kuin mattimeikäläinen peukku keskelä kämmentä!
Kuuluuko hintaan pelkkä talo ilman tonttia, maatöitä ja valvontaa jne jne..
jos saan 185k€ tilavan, hyvinsuunnitellun ja - varustellun talon pk seudulta (no, kehyskin kelpaa)!!!! Ilmoita yhteystiedot. Maksu käteisenä.
Jess, olimmepa tyhmiä kun rakensimme itse 1700€/m2....
vaikka näkisitkin.
Mutta kannattaisihan se vaihtaa 600k€ talo 185k€ maksavaan, elettäis ukon kanssa leveästi loppuelämä... Tarkoitus on oikeasti tehdä näin viimeistään parin vuoden kuluttua.
Hemmo A teettää talonsa täysin ulkopuolisilla tekijöillä, perustukset urakkana, kirvesmiestyöt tuntiveloituksella, samoin muuraukset ja laatoitukset. Työtä valvoo mestari, jolle maksetaan ihan kunnon korvaus siitä, että todellakin valvoo ja ohjaa hommaa. Talo valmistuu ensimmäisestä kauhan kuopaisusta kahdeksassa kuukaudessa ja on alusta loppuun ammattilaisten rakentama, ehkä jotain maalauksia tehdään itse.
Hemmo B rakentaa hartiapankilla, aikaisempaa kokemusta on asumisoikeuskämpän pintaremontoinnista. Perustukset tehdään itse, vesieristykset tehdän itse, samoin laatoitukset, tasoitukset tehdään itse ja maalataan päälle viimeisen päälle kilpailutetuilla maaleilla. Mistään em. töistä ei ole aikaisempaa kokemusta. Mestari kuittaa hommat tehdyksi, vaikka ei ihan aina ole edes nähnyt lopputulosta ennen seuraavaa työvaihetta. Aikaa talon valmistumiseen menee vuosi ja 5 kuukautta, kaikki lomat, viikonloput ja illat kuluu raksalla.
Toinen talo maksaa 2000 e/m2 ja toinen 1500 e/m2 mutta kummassa talossa haluaisit itse asua?
Ammattilaiset on asian ihan erikseen, mutta kun amatöörit alkaa puuhaamaan, on aina iso riski että halvasta tuleekin muutamassa vuodessa aivan helvetin kallis!
Mahtaako nuo A hemmon ammattilaiset olla näitä nykypäivän ammattilaisia joilla vain hinta on samaa luokkaa kuin ammattilaisilla.
Jos olen itse tuo hemmo B niin ei siitä sen kalliimpaa tule.
Tiedämpähän mitä mihinkin on laitettu eikä vaan kittailtu piiloon.
Miksi toi rakentaminen pitää nähdä sellasena peikkona joka vie vapaa-ajan ja kaiken mahdollisen?
Eikö sitä voi ottaa siltä kantilta, että se on homma siinä missä ylitöissä kököttelykin?
kiireellä rahatpoistalot on niitä joissa niitä virheitä löytyy eli ovat kaalliita ja susia pitkässä juoksussa. Sateessa tehdään, märät villat jne.
Ei nuo kertomasi hinnat ole mitenkään ristiriidassa. 2000€/m2 on hyvin realistinen hinta-arvio ensi vuonna rakennutettaville omakotitaloille pääkaupunkiseudulle, siis jos itse ei tehdä juurikaan mitään.
Tuo 1000-1300€/m2 on hintataso, johon 2004-2005 valmistuneet itse rakentavat ovat päässeet. Kun otetaan huomioon rakennusmateriaalien ja työn järjetön hinnannousu viime vuosina tarkoittaa tuo 1000-1300€ noin tasoa 1500-1800€/m2 kesällä 2008 ja edellyttää siis erittäin merkittävää oman työn osuutta.
Sehän riippuu täysin mitä on laskettu tuohon neliömäärään?
Onko neliömäärä talon kerrosala vai huoneistoala?
Onko tontin hintaa huomioitu?
Onko pihatöitä huomioitui?
Onko neliöhinta sanottu naapurille ja kuinka paljon siitä hinnasta on jäänyt naapurille kertomatta, kun ei kehtaa sanoa todellista kustannusta, kun naapurikin oli rakentanut 1000,- euroa neliölle oman tönönsä.
Onko omaa työtä käytetty 100% vai onko käytetty pimeää työvoimaa?
vaikuttaa talon rakentamisen hintaan?
Paljonkin kiinnostaa mitä naapurin talo maksoi, se kun ei kuitenkaan ole samanlainen kuin omani.
hyvä, että joku tuo esiin myös mm. tontin hinnan, sillä on niitä pösilöitä, joilla mieleen ei tulekaan se, että talon rakentamisessa maksaa kaikki muukin kuin pelkästään esimerkiksi talopaketin hinta - vaikka olisi kuinka avaimet käteen proggis.
Helposti unohtuu, että ns. valmiissa asumiskuntoon saatettavassa talossa voipi olla ja onkin lisäkuluja esim. perustuksissa, maalauksissa, liittymissä, tontissa ym. ym., ja sitten sitä ollaankin jo lirissä, kun budjetti on laskettu talopaketin varaan.
et voi sitä tonttia laittaa, tai talojen vertailusta tulee aivan mahdoton tehtävä.
Jollain on hehtaari ja jollain 400neliöö tonttia, toisella helsingissä ja toisella kuusamossa.
Ei kai niin tyhmää ihmistä olekkaan joka ei sitä tajua, että maa ei ole ilmaista....mahtaako pankkikaan rahaa antaa jos viet vaan sen 39,900e esitteen ja sanot että tarviin ton verran lainaa kun meinaan tehdä omakotitalon?
ei, mutta ihan oikeasti on ihmisiä, jotka eivät näe puita metsältä. Eletään ruusuisissa kuvitelmissa, että jos talofirma kertoo hinnakseen "tuon", niin sillä sitten pötkitään pitkälle.
Tuttava on pankissa töissä, ja kertoo kamalia juttuja ihmisistä, jotka rakennusprojektiensa kanssa ovat hattu ojossa pankissa koko ajan, kun tulee niitä "yllättäviä menoja", jotka pitäisi jo olla huomioitu budjetissa alunperinkin. Valitettavasti pankit eivät kovinkaan järjestelmällisesti tutki, että kuinka hyvällä pohjalla talon budjetit ovat.
kummastuttaa pientä kulkijaa. Eipä muuta kuin pistät ne tutut rakentamaan talosi. Tosin hämmästyksesi ja kummastuksesi on entistä suurempi kun ei taloa synnykään noihin "heidän" hintoihin.