mietityttää vähän että mitä teen yläasteen jälkeen..
olisin kiinnostunut elektroniikasta ja haluisin sähkölle, mutta tuntuu että meiän koulusta kaikki koulukiusaajat ja kovikset sun muut pellet aikovat sähkölle. ei kauheen hauskaa kun luokka on täynnä mulkkuja. sitten tuntuu vähän haaskaukselta mennä tommoselle linjalle kun koulukin on nyt ysillä alkanut sujumaan aika hyvin, kun ysiä tai kasia tulee melkein joka aineista, mutta lukio ei pahemmpin kiinnosta..
olisin kiinnostunut elektroniikasta ja haluisin sähkölle, mutta tuntuu että meiän koulusta kaikki koulukiusaajat ja kovikset sun muut pellet aikovat sähkölle. ei kauheen hauskaa kun luokka on täynnä mulkkuja. sitten tuntuu vähän haaskaukselta mennä tommoselle linjalle kun koulukin on nyt ysillä alkanut sujumaan aika hyvin, kun ysiä tai kasia tulee melkein joka aineista, mutta lukio ei pahemmpin kiinnosta..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin meillä päin tuommosille linjoille ei vissiin ihan millä tahansa kököllä keskiarvolla kuitenkaan pääse, kun on niin paljon halukkaita.. Että miten on, olisko noilla koviksilla millaiset mahdollisuudet edes päästä sinne? Ja annatko heidän vaikuttaa sun tulevaisuuteesi? Vai olisiko mahdollista mennä opiskelemaan samaa alaa vaikka viereiselle paikkakunnalle?
Rehellisesti voin sanoa, että itse suosittelen ehdottomasti lukiota. On syytä ajatella jo etukäteen, minne haluat tämän ammattikoulun/lukion jälkeen? suoraan työelämään vai mahdollisesti yliopistoon tai ammattikorkeakouluun?
Jos siis menet ammattikouluun niin käytänössä yliopistoon on vaikea mennä. Sen sijaan lukion kautta pääset ammattikouluun mielestäni erittäin helposti ja samalla sinulla on hyvät mahdollisuudet myös yliopistoon.
Yleisesti taso ja oppilaiden opiskelumotivaatio on lukiossa huomattavasti korkeampi kuin ammattikouluissa.
Tottakai meneminen ammattikouluun ei ole mikään huono vaihtoehto, mutta kertomasi tilanteen huomioon ottaen opiskelu lukiossa olisi varmasti paljon antoisampaa ja sitä kautta hyödyllisempää. Ja ethän sitnä siinä mitään menetä, ellet sitten aio lopettaa opiskelua heti normaalin ammattikoulun jälkeen. Tätä en itse ainakaan suosittelisi.
Monien käsitys lukiosta on usein, että se tarkoittaa vain älytöntä lukemista. Tämä kuitenkin riippuu omista valinnoistasi.
Jos tiedät jo etukäteen, että haluat juuri sähköa-alalle, niin panosta lukiossa erityisesti äidinkieleen, pitkään matematiikkaan, fysiikkaan ja sitten vapaavalintaisesti joko englantiin tai ruotsiin riipuen siitä kummassa luulet olevasi parempi. Jos itse olisin sinun tilanteessasi panostaisiin juuri äi,maa,eng,fy,ke, jolla on erinomaiset mahdollisuudet hakea mihin tahansa ammattikorkeakouluun tai yliopistoon. Lukemisesta ei tule rankkaa, ellet sitten halua myös panostaa esimerkiksi historiaan, yhteiskuntaopiin ja muihin reaaleihin (kuten itse aikoinani tein).
Lyhyesti sanottuna mene lukioon, ja suunnittele tarkasti mitkä (edellämainitut) aineet kirjoitat ja valitse muiksi "täyttöaineiksi" muita itsellesi helppoja aineita kuten liikuntaa. Tälla tavalla lukemisesta ei tule rankkaa...
Huh kun tuli pitkä sepustus... kysele lisää jos jotain jäi epäselväksi.
Kannattaa mennä sinne minne haluaa eikä välittää siitä minne muut menee.
Siihen on melkein vuosi ja ne ärsyttävät tyypit ovat voineet hieman aikuistua
eikä suurinosa varmasti edes mene samalle luokalle.
Voit myös pitää välivuotta tai mennä lukioon ja sitten siirtyä sinne sähkölle
jos et viihdy lukiossa koko aikaa. Ei se mitään haaskausta ole.