matkalle..

juhuuuuuuuuuuuu

Kertokaa mikä matkakohde( Euroopassa mielellään olisi sopiva)

-Sen pitäisi olla suureelle perheelle sopiva
-siellä pitäisi olla lämmintä
-hiekkarannat
-upeat maisemat
-mukavaa muutenkin.

Olemme miettineet Kreikkaa, Espanjaa, Kanarian Saaria, Ranskaa, Kreetaa,Portugalia.. Mikä noista on paras??

4

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Algarvessa, Praia da Rochassa on mielestäni todella hieno hiekkaranta. Ranta on suurelta osalta leveä ja myös pitkä, hyvin hoidettu ja palveluita löytyy.

      Algarvessa on takuulämmintä ja aurinkoista toukokuun alusta syyskuun loppuun, tänä vuonna jopa nyt lokakuullakin on ollut rantailmoja. Suositeltava aika on alkukesä, jolloin on väljempää.

      Maisemat ovat kauniit, alkukesällä on yleensä vielää vihreää. Pohjoisessa näkyy Monchique- vuoristo noin parinkymmenen kilometrin päässä.

      Portugali on rauhallinen ja turvallinen matkakohde, jossa ei joka paikassa tuputeta ostamaan jotakin tai haluta vetää sisään syömään tai juomaan.

      Azoreilla, jossa asun, on aina lämmintä, aurinkoisuus vaihtelee, sateet kestävät harvoin pitkään. Täällä on aika paljon pieniä rantoja, joita peittää hieno harmaa laavahiekka. Rannoilla on tilaa, jotkut niistä ovat hyvinkin harvaanasutulla alueella. Meriveden vuotuinen lämpötila vaihtelee 16 C:n ja 20 C:n välillä.

      Kesän korkeimmat päivälämpötilat ylittävät harvoin 25 C, yöllä on kesällä noin 20 C. Talven päivälämpötilat kohoavat 17-18 C:een, yöllä on kylmimmillään n. 10 C.

      Luonto on aina vihreää. Saarien tunnuskukan hortensian kukkimiskausi alkaa kesäkuun alussa ja jatkuu aina syyskuulle. Keväällä kukkivat azaleat.

      Pinnanmuodot ovat vaihtelevat kummuista ja kukkuloista n. 1000 m:n korkuisiin vuoriin asti.

      Tuliperäisyydestä johtuen täällä on kuumia mineraalipitoisia kuumia lähteitä, joissa voi pulikoida.

      Majoituspaikkoja on sekä Ponta Delgadan kaupunkitaajamassa (n. 30 000 asukasta) että muualla lähempänä luontoa sekä sisämaassa että aivan meren rannalla.

      Azorit eivät ole massaturismikohde. Täällä on rauhallista ja tilaa turistille ja mahdollisuus kohdata aitoa paikallista elämää. Hintataso on suomalaiselle edullinen.

      Tässä linkki erääseen São Miguelin kuvagalleriaan:

      http://www.acores.net/canalacores/galerias.php?galeria=2

      Täällä käy matkailijoita Pohjoismaista (Suomessa n. 11 000 vuosittain) Saksasta, Hollannista ja Englannista. Matkailijoista on runsaasti varttuneempaa väkeä mutta joukossa on myös lapsiperheitä.

      Täällä voi tutustua luontoon järjestetyillä retkillä (suomalainen matkanjärjestäjä on Hispania, www.hispania.fi)tai vuokraamalla auton; myös taksit ovat edullisia. Lähemmäksi luontoa pääsee vaelluksilla, joita reittejä täällä on runsaasti.

      Monen matkan kohokohta on delfiini- ja valassafari.

      Tervetuloa!

    • ...........useista tekijöistä

      kuten milloin olisitte lähdössä,talvella ei kannata mennä Välimerelle,säät eivät ole yhtä hyvät kuin esim Kanarialla tai kauempana esim Thaimaassa.Kesäaikaan voi hyvin mennä Välimerelle,kohde riippuu paljon siitä,mitä kohteelta haluaa ja minkäikäistä porukkaa on lähdössä.Kreetan Hanian rannikon kylät on hyvä perhekohde,ranta lähellä ja sieltä pääsee myös Hanian kaupunkiin ja iästä riippuen rotkoihin kävelemään(retket).Kreikassa on muitakin hyvä kohteita.Tai Espanjan Salou,rantapaikka,josta voi tehdä retken huviuistoon tai Barcelonaan.Otappa jonkun matkanjärjestäjän esite,Aurinkomatkat vaikka, ja ala selata,eiköhän se sieltä löydy!

    • jooomppa

      Entä jos unohtaisitte tavanomaiset kanarian saaret ja espanjat? Miltä kuulostaisi itä-eurooppa? "eteläisen" itä-euroopan maita ei ole vielä turismilla pilattu, joka nurkilla ei ole turistibaareja ja maan oma kulttuurikin on ennallaan. Lisäksi maisemat ovat upeita ja kesäisin lämmintä. Turvallisuus on yhtä hyvä kuin muuallakin ja hintataso edullinen. Lomastanne tulisi varmasti antoisampi muualla kuin mainitsemissanne maissa, koska ne ovat pilalla ja kaikki ovat jo käyneet niissä...Ainiin, itä-euroopassa upeat hiekkarannat.

      Minne päädyittekin, niin erittäin hauskaa matkaa! :)

    • HHaa

      Mielestäni Ranskan Cannes olisi paras vaihtoehto perheille ja etenkin ranta- ja kaupunkiloman yhdistelmää hakeville. Kesäisin yksi parhaimmista kohteista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      159
      6319
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      116
      5816
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5337
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3415
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      57
      2985
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2661
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2360
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      25
      2320
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      2030
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1911
    Aihe