mitä lahjaksi ulkomaalaiselle?

mmmmmm

Mitä Suomiaiheista voisi viedä lahjaksi ulkomaalaiselle. Ehdotuksia?
Ei ruokaa. Ei teräaseita. Ei koruja tms.

7

3099

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Suomi-valokuvateos, esim. englanniksi, tai riippuu vierasmaalaisen taitamista kielistä.
      Kalenteri suomalaisella kuvituksella.
      Marimekko-kamaa: pöytäliina, käsipyyhkeitä, tyynynpäällisiä (onko niitä olemassa).
      Design-harrastajalle jotain siihen liittyvää:
      Block-valaisin, Tonfisk-keramiikkaa, Iittalaa, Arabiaa,...

      • siitä

        mihin päin maailmaa on menossa. On paikkoja, joissa Marimekko on arvossaan - mutta ihan kaikkialla ei sitä todellakaan noteerata kovinkaan korkealle!


    • saunatonttu=

      Mä olen vienyt poppanaliinaa, ihan semmoista halvahkoa "Anttilasta" tyyliin saatavaa. Ei mitään super kalliita käsin tehtyjä, koska eihän sitä tiedä sopiiko värit ja kiinnostaako sellainen kaikkia lahjan saajia jne.

      Jos lahjan saaja on sopivan metsämäinen (kuten espanjalaiset arvostaa metsää), niin City market myy sellaisia keraamisia pieniä saunatonttuja, jossa on mukana eukalyptus haju pullo. Sellainen sopii minne vaan koristeeksi vaikkei ulkomaalaiset saunaa omistakaan. Tonttu on söpö!

    • kalenteri.

      Kalenteri seinälle pantavaksi. Jossa kuvia kotimaasta.

      • -J-

        Itsekin monta kertaa pähkäillyt,oon aina pyrkinyt viemään jotain Suomalaista: Xylitol-purkka,Kuva-Kalevala,Auton jäälasta lukkosula(katselin kun Irkut kaatoivat vedenkeittimestä kiehuvaa vettä tuulilasiin ja oven lukon päälle),enkelikello,arabian seinälautaset,sibeliuksen musiikki(iästä riippuen myös Children of Bodom,Hanoi Rocks jne..),Fazerin sininen,HK:n sininen,Turun sinappi,lapikkaat,ruisleipä,karjalanpiirakka,hernekeitto,Suomi-?-sanakirja,Lakkalikööri,Kossu,Oma itsesi! ;)


    • jääkarhujen myyjä

      Ehkä hiukan riippuu siitäkin, missä päin maailmaa tämä ulkomaalainen asuu. Eli vastaus on mahdoton, koska kysymys on mahdoton.

      • -J-

        Noi edellämainitut kelpaa mihinpäin palloa tahansa,ja jossei kelpaa,so not?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      90
      1039
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      228
      840
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      72
      806
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      51
      679
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      62
      627
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      581
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      547
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      47
      529
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      525
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      37
      520
    Aihe