mitä lahjaksi ulkomaalaiselle?

mmmmmm

Mitä Suomiaiheista voisi viedä lahjaksi ulkomaalaiselle. Ehdotuksia?
Ei ruokaa. Ei teräaseita. Ei koruja tms.

7

3042

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Suomi-valokuvateos, esim. englanniksi, tai riippuu vierasmaalaisen taitamista kielistä.
      Kalenteri suomalaisella kuvituksella.
      Marimekko-kamaa: pöytäliina, käsipyyhkeitä, tyynynpäällisiä (onko niitä olemassa).
      Design-harrastajalle jotain siihen liittyvää:
      Block-valaisin, Tonfisk-keramiikkaa, Iittalaa, Arabiaa,...

      • siitä

        mihin päin maailmaa on menossa. On paikkoja, joissa Marimekko on arvossaan - mutta ihan kaikkialla ei sitä todellakaan noteerata kovinkaan korkealle!


    • saunatonttu=

      Mä olen vienyt poppanaliinaa, ihan semmoista halvahkoa "Anttilasta" tyyliin saatavaa. Ei mitään super kalliita käsin tehtyjä, koska eihän sitä tiedä sopiiko värit ja kiinnostaako sellainen kaikkia lahjan saajia jne.

      Jos lahjan saaja on sopivan metsämäinen (kuten espanjalaiset arvostaa metsää), niin City market myy sellaisia keraamisia pieniä saunatonttuja, jossa on mukana eukalyptus haju pullo. Sellainen sopii minne vaan koristeeksi vaikkei ulkomaalaiset saunaa omistakaan. Tonttu on söpö!

    • kalenteri.

      Kalenteri seinälle pantavaksi. Jossa kuvia kotimaasta.

      • -J-

        Itsekin monta kertaa pähkäillyt,oon aina pyrkinyt viemään jotain Suomalaista: Xylitol-purkka,Kuva-Kalevala,Auton jäälasta lukkosula(katselin kun Irkut kaatoivat vedenkeittimestä kiehuvaa vettä tuulilasiin ja oven lukon päälle),enkelikello,arabian seinälautaset,sibeliuksen musiikki(iästä riippuen myös Children of Bodom,Hanoi Rocks jne..),Fazerin sininen,HK:n sininen,Turun sinappi,lapikkaat,ruisleipä,karjalanpiirakka,hernekeitto,Suomi-?-sanakirja,Lakkalikööri,Kossu,Oma itsesi! ;)


    • jääkarhujen myyjä

      Ehkä hiukan riippuu siitäkin, missä päin maailmaa tämä ulkomaalainen asuu. Eli vastaus on mahdoton, koska kysymys on mahdoton.

      • -J-

        Noi edellämainitut kelpaa mihinpäin palloa tahansa,ja jossei kelpaa,so not?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      78
      5236
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      118
      3608
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3466
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      51
      3064
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2778
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2309
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2101
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      2000
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      419
      1638
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1578
    Aihe