Lemmikkilippu Siljan risteilylaivaan Ruotsiin

Tietääkö kukaan saako Siljan risteilylaivalla ostettua lemmikkilippua kanille?
Ruotsista pitäisi tuoda kani tänne Suomeen, mutta ilmeisesti pitäisi olla tuollainen lippu. Siljan sivuilla asiasta mainitaan vain, että saisi reittimatkoille. Eikö siis tosiaan saa risteilylle?!?
Tällä kertaa auto ei lähde mukaan, jonne olisi helppo jättää kani laatikossaan...
5392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eläimen jättäminen laatikkoon autokannelle matkan ajaksi on eläinrääkkäystä.
Että kehtaat edes ajatella moista.

Äänestä
  • No sinne ne kanit/jyrsijät yleensäkin jätetään jos niitä tuodaan tänne Suomeen. llmeisesti et ole tietoinen siitä, etä on hyvin yleinen käytäntö :) Mikäs niiden on ollessa omassa boxissaan veden ja ruoan kanssa...
    Vai kuvittelitko, että kun kasvattajat tekevät näyttelymatkoja kymmenien eläinten kanssa ulkomaille niin ne kaikki boxit raahataan hyttiin?!? Tuskinpa laivayhtiöt edes siihen suostuisivat.

    Äänestä

---

Äänestä

Eipä tuo risteilyllä lemmikin tuonti oikein taida luvallisesti onnistua kummallakaan laivayhtiöllä risteilyllä. Koska lemmikkiä ei saa risteilylle mukaan. Mutta jos sen jyrsijän toisi laivaan palatessa jossain isossa matkalaukussa, jolloin se ei näkyisi ja viskaisi hytissä vessaan majoittumaan. Suomessa laivaan mennessä mukana tyhjä boksi, osahan menee kahteen osaan, jolloin menee isossa kassissa/laukussa hyvin.

Ja nuohan ei ole risteilylaivoja vaan matkustaja-autolauttoja :-)

Äänestä
  • Noh, työskentelen Siljalla terminaalissa, joten tieto on varma. :)

    Lemmikkilippu maksaa 15 euroa ja sen voi ottaa mille tahansa eläimelle; samalla kannattaa varausvaiheessa mainita siitä, että matkalla on mukana eläin, niin varaukseen tulee varattua nimenomaan lemmikkien kuljetukseen soveltuva hytti. Nuo "eläinhytithän" ovat siis täysin samanlaisia kuin kaikki muutkin, ainoana erona on että niissä saa kuljettaa eläimiä. Järjestely on lähinnä sen vuoksi, ettei kukaan herkkä allergikko tai astmaatikko joudu koskaan käyttämään samaa hyttiä, koska voisi saada oireita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaniruotsista kirjoitti:

Tietääkö kukaan saako Siljan risteilylaivalla ostettua lemmikkilippua kanille?
Ruotsista pitäisi tuoda kani tänne Suomeen, mutta ilmeisesti pitäisi olla tuollainen lippu. Siljan sivuilla asiasta mainitaan vain, että saisi reittimatkoille. Eikö siis tosiaan saa risteilylle?!?
Tällä kertaa auto ei lähde mukaan, jonne olisi helppo jättää kani laatikossaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu