Kuistia rakentamaan olisi tarkoitus ryhtyä vanhaan omakotitaloon. Ruuvipaalut kiinnostaisi kovasti perustukseksi. Olisikos kokemusta? Lisäinfoa löydän ortkiven sivuilta ja tuolta toiselta porvolaiselta firmalta. Mutta mitäs täällä, onko ruuvipaaluja ihan asuinrakennukseen käyttäneitä, ja savimaatahan tämä on.
Jos ei ole kokemusta ruuvipaaluista, niin teidän mielipiteenne on rekisteröity: ei voi käyttää.
Ruuvipaalut?
8
2737
Vastaukset
- hyvä mies
maaperätutkimus. Jos talosi ei painu, niin kannattaa valita perustamistapa, jolla päästään samaan. Maaperästä se riippuu. Jos on paljon pehmeää savea, niin ruuviperustus painuu. Mutta sinähän sen maksat.
- ruuvit
ei sitten uppoa, jos maassa on isoja kiviä.
- miten painuu
Miten ruuvipaalut painuu, jos ne on kierretty kovaan asti ja tarkistuslyönnit päälle?
- Jarppi68
Kokemusta ruuvipaaluista on kesämökin ja sen terassin perustamisen muodossa. Olen varma että soveltuu kuistiinkin, ja useampi kuisti on näillä varmaan tehtykin jo. Sain omat paaluni tuosta porvoon liikkeestä muutaman päivän toimituksella.
- 702tre
Olisi kiva kuulla yksityiskohtia ruuvien käytöstä mökin perustamisessa. Itsellä sama vaihtoehto mielessä (pehmeä pelto/multa tontti lähes järven pinnan tasolla). Muutama kysymys:
- mökin pinta-ala?
- ruuvien lukumäärä?
- ruuvien pituus?
- menikö ruuvit käsin vääntämällä?
- tuliko ruuvien välille jotain ristikkäistukia
- tuliko puu/hirsirunko suoraan ruuvien päälle?
Kiitos jos ehdit/huomaat/viitsit vastata - saunamökin rakentaja
702tre kirjoitti:
Olisi kiva kuulla yksityiskohtia ruuvien käytöstä mökin perustamisessa. Itsellä sama vaihtoehto mielessä (pehmeä pelto/multa tontti lähes järven pinnan tasolla). Muutama kysymys:
- mökin pinta-ala?
- ruuvien lukumäärä?
- ruuvien pituus?
- menikö ruuvit käsin vääntämällä?
- tuliko ruuvien välille jotain ristikkäistukia
- tuliko puu/hirsirunko suoraan ruuvien päälle?
Kiitos jos ehdit/huomaat/viitsit vastatamoi mikä on kokemuksesi nyt ? menikö kaikki OK ja mitä haasteita oli perustuksien tekemisessä
- nonyssemeni
saunamökin rakentaja kirjoitti:
moi mikä on kokemuksesi nyt ? menikö kaikki OK ja mitä haasteita oli perustuksien tekemisessä
Vähän noita on käyrtty, eikä kukaan ole taloon laittanut. Menekki jne???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521693857Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään793080Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv452132Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232023Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?481859TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851331- 401260
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251258Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581038Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10748