A/N: Kommentit olisivat erittäin toivottuja :)
Kultakala
-Silja! Montako kertaa sulle pitää sanoa, sulla ei ole asiaa meidän alueelle? Anna huutaa. Niin se tekee aina, vaikken minä tee mitään. Nytkin vain kävelin hänen ja hänen porukkansa ohi kohti koulun ovia. En vastaa mitään, ei se ole ennenkään mitään auttanut. Viimeksi sain mustan silmän. Äiti ei ajatellut asiaa enää sen jälkeen, kun kerroin kolauttaneeni sen kaapin kulmaan.
En olisi halunnut herätä aamulla. En ainakaan tulla kouluun. Mieluummin pysyisin kotona ja kuuntelisin musiikkia. Täällä sitä kuitenkin taas ollaan, ensimmäinen tunti on liikuntaa. Minut valitaan taas viimeisenä. Tavallaan. Anna ja Piia kinastelevat siitä, kumpi joukkue minut joutuu ottamaan. Opettaja määrää minut Piian joukkueeseen.
Tunti kuluu, ja minä istun vaihdossa.
-Ei se kuitenkaan osaa mitään! kuulen Piian valittavan liikunnanopettajalle, joka haluaisi minut kentälle juoksemaan pallon perässä. Ei kiitos. Kyllä minä tiedän, mitä siitä tulisi. Palloa päähän vain, ei se haittaa, se on vain Silja. Vastahakoisesti laahustan kentälle, ja samantien alkaa vastalauseita sadella. Ja kohta tulee ensimmäinen osuma.
En ole koskaan ollut mitenkään erilainen kuin muut, en ainakaan omasta mielestäni. Olin tavallinen viidesluokkalainen tyttö, joka yhtäkkiä löysi itsensä itkemästä koulun vessassa silmä mustana. Siitä on reilu vuosi nyt, ja sama tilanne on toistunut jo aika monta kertaa. Yritän olla heille mieliksi, en valita, en kantele.
Välillä olo on kuin kultakalalla. Sellaisella pienessä, pyöreässä maljassa ympyrää uivalla kultakalalla, joka ei pääse pois, vaikka kuinka ahdistaisi. Ja lapset koputtelevat ja ravistelevat maljaa vain nähdäkseen kalan uivan taas ympyrää hädissään, koska se näyttää niin hassulta.
En tiedä mistä kaikki alkoi, enkä miksi. Syy voisi olla punaiset hiukseni, pisamani ja silmälasini, sekä se tosiasia, että olen vähän pyöreä. Tiedän, etten ole hoikka, vaalea ja nätti kuten muut, mutten tarvitse siitä jatkuvasti muistutusta. Syy voisi olla myös musiikkimakuni. Rakastan klassista musiikkia, mutta ei kai se tee minusta huonompaa, eihän? Syiden miettimiseen kyllästyin jo kauan sitten. Ei sillä loppujen lopuksi ole väliä. En vain jaksaisi uida tätä samaa vanhaa ympyrää enää.
Liikuntatunnin jälkeen huomaan, että kenkäni ovat kadonneet. Pitkän etsinnän jälkeen löydän ne täynnä lunta, tungettuna roskakoriin. Seuraavalle tunnille tulen myöhässä, taas. Opettajan torujen ja syvän huokauksen jälkeen istun paikalleni luokan takaosaan. Lopun päivää palelen, koska sulanut lumi kasteli kengät perusteellisesti. En uskalla kertoa opettajalle.
Yhdellä välitunnilla onnistun saamaan itselleni paikan yhdeltä pihan harvoista penkeistä. Pian Anna ja Piia tulevat, repivät minut takista vetämällä alas, heittävät likaista loskaa niskaani, kun haparoimalla etsin lasejani, ja nauravat päälle. Maljaa ravistellaan taas oikein olan takaa. Itkettää.
Kotimatka kuluu taas yksin, ja nyt annan kyyneleiden tulla. Pari vanhempaa ihmistä katsoo minua säälivä ilme kasvoillaan, mutta kukaan ei sano mitään. Eivät he oikeasti välitä.
Ruoka-aikana en ota lautaselleni juuri mitään. En halua olla lihava, läski ja ruma enää. Veli kysyy irvaillen, olenko laihdutuskuurilla. Kävelen omaan huoneeseeni sanaakaan sanomatta. Ei kukaan välitä.
Kultakala hyppää aina jossain vaiheessa maljastaan. Se haluaa olla vapaa. Maljassa se ahdistuu liikaa. Taidan itse olla samassa pisteessä.
Illalla muiden nukkuessa teen päätökseni. Minun on päästävä pois, vapaaksi. Hiljaa hiivin rappukäytävään ja kiipeän seitsemännen kerroksen pienelle parvekkeelle, jolla tuuletetaan mattoja. On kylmä, mutta mitä sillä enää on väliä? Tällä kertaa päätökseni pitää. Tuuli saa hiukseni hulmuamaan, ja valkoinen yöpaita lepattaa polvieni ympärillä, kun seison kaiteella.
-Tämä kultakala vapautuu nyt, kuiskaan hiljaa yöhön, ennen kuin otan askeleen kohti vapautta.
Kultakala
8
680
Vastaukset 8
Olen sanaton, upea ja sydäntä särkevä kirjoitus.
- borsalino
Liikuttava,vahvasti eläydytty!
Joidenkin lyhyiden lauseiden peräkkäisyys tekee "tökkivän" vaikutelman. - Skeba
Sujuvasti kulki, jännite kesti (ei tarvinnut funtsaa, että jaksanko lukea pidemmälle). Tuntui, että kirjoittaja on oikeasti vanhempi kuin Silja tai sitten oikein taitava koululainen.
Toivon vaan, että tarinassa on muutakin fiktiota kuin loppu.
Teknisesti kommentoin jotain:
1. ...meidän alueelle? Anna huutaa.
Jotenkin ei toimi olisko paree näin:
...meidän alueelle?, Anna huutaa.
tai näin:
meidän alueelle, Anna huutaa.
(tarviiko kysymysmerkkiä ollenkaan?)
2. Tunti kuluu, ja...
Kuuluuko tuohon pilkku?
3. Lue nyt kuitenkin pari kertaa vielä läpi; voit hyvinkin saada joitain sanamuotoja näppärämmäksi.
4. Saisitko siihen lisättyä voimakkaita tunteita kuvaavia sanoja, väkevyyttä? - olen sitä mieltä että
kiusaamistarinoita ei pitäisi päättää näin.
Onko sinulla kokemusta koulukisaamisesta? Vai oletko sivustakatsoja ja tällä tarinalla eläydyit uhrin tilanteeseen?
Minusta tästä puuttui joku olennainen juttu, vaikka muuten tämä oli ihan hyvä tarina. Kivasti kirjoitettu juttu siis sinänsä. Vihjaus itsemurhaan vain ärsytti minua hiukan.koulukiusattu ja minuun tarina iski.
Toki ihminen joka ei ole joutunut koulukiusattavaksi tai itse on ollut kiusaajana, harvemmin pystyy sisäistämään asian.
Periaatteessa siis olen jäävi kirjoittamaan tämän muilta kohden, kuin viimeiseltä lauseelta.
Minusta myös pitää huomioida, että ihmiset tekevät itsemurhia pienemmistä syistä mitä tarinassa.
Esimerkiksi (tämä on lehdestä luettu):
Ravintolaillan jälkeen poika kertoi tyttöystävälleen "Me eroamme nyt", paikka Helsingin Kamppi.
nainen järkyttyi ja hypäsi alas rautatiesillalta Fredrikin kadulta.
Rautatie on Pohjoisen- ja Eteläisen Rautatiekadun välissä.- siis olen ollut
runontaja kirjoitti:
koulukiusattu ja minuun tarina iski.
Toki ihminen joka ei ole joutunut koulukiusattavaksi tai itse on ollut kiusaajana, harvemmin pystyy sisäistämään asian.
Periaatteessa siis olen jäävi kirjoittamaan tämän muilta kohden, kuin viimeiseltä lauseelta.
Minusta myös pitää huomioida, että ihmiset tekevät itsemurhia pienemmistä syistä mitä tarinassa.
Esimerkiksi (tämä on lehdestä luettu):
Ravintolaillan jälkeen poika kertoi tyttöystävälleen "Me eroamme nyt", paikka Helsingin Kamppi.
nainen järkyttyi ja hypäsi alas rautatiesillalta Fredrikin kadulta.
Rautatie on Pohjoisen- ja Eteläisen Rautatiekadun välissä.koulukiusattu melko monta vuotta. Siksi kaipaankin jotain toisenlaista kuin uhri-näkökulmaa. Sehän ei tarkoita että tämä on huono tarina. Itsemurha-asiasta en tiedä henkilökohtaisesti mitään. Toisen on varmaan vaikea arvioida jonkun epätoivon syvyyttä missäkin tilanteessa. Nuoret varsinkin on herkkiä, itse olen sen ajan ohittanut.
siis olen ollut kirjoitti:
koulukiusattu melko monta vuotta. Siksi kaipaankin jotain toisenlaista kuin uhri-näkökulmaa. Sehän ei tarkoita että tämä on huono tarina. Itsemurha-asiasta en tiedä henkilökohtaisesti mitään. Toisen on varmaan vaikea arvioida jonkun epätoivon syvyyttä missäkin tilanteessa. Nuoret varsinkin on herkkiä, itse olen sen ajan ohittanut.
eli katsoa toisesta näkökulmasta kiusatun silmin.
Selviytymistarinoita on monta ja monelle kiusaaminen jättää elinikäiset arvet.
Esim.
Eräs julkisuuden henkilä alkoi kasvattamaan lihasmassaa kostaakseen kiusaajilleen.
Toinen perusti yriyksen ja palkkasi sinne myös kouluaikaisia kiusaajiaa.
Myös suomessa on viety ase kouluun jolla kiusattu on ampunut kiusaajiaan.
Kuinka moni koulukiusattu tekee vanhempana itsemurhan, on toinen asia.
Kiusaamisessa taas mielestäni on sama kaava, etsitään vasustuskyvytön uhri, kiusataan järjestelmällisesti ilman syytä. Aiheita vaihdellen.
Nyt kun olen saanut ääneni takaisin.
Kysyn ensimmäisenä, oletko lukenut kirjoituksesi itsellesi ääneen?
Asiassa enemmän palautteessa.
Tässä sitten kommentit ja pyrin ottamaan poiminnan mukaan, mitä kohtaa tarkoitan:
"-Silja! Montako kertaa sulle pitää sanoa, sulla ei ole asiaa meidän alueelle? Anna huutaa."
Ehdotus: -Silja, Anne huutaa. -Montako kertaa sulle pitää sanoa, sulla ei ole asiaa meidän alueelle?
Peruste: Kun käyttää huutomerkkiä (!) ei tarvita kun sanoin ilmaistaan huutamista.
Voi myöskin käyttää alkuperäistä muotoa, muuttaen loppua "Anne kysyy vihaisena/vihai... äänellä".
-------
"En vastaa mitään, ei se ole ennenkään mitään auttanut"
Kysymys: Oletko lukenut kirjoituksesi ääneen? Jos et, niin tee se muutamaan kertaan ja jos mahdollista lue nauhurille ja kuuntele.
Itse jättäisin sanan "mitään" pois
-------
"Tunti kuluu, ja minä istun vaihdossa."
Kommentti: Sanan "ja" edessä käytetään pilkkua tietoisena tehokeinona, kirjoituksessasi on niitä 6 kpl, eli 5 kpl liikaa.
--------
"Ja kohta tulee ensimmäinen osuma."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rinnastuskonjunktio
http://www.cc.jyu.fi/~pamakine/kieli/suomi/konjunktiot/konjrinnastus.html
http://www.cc.jyu.fi/~pamakine/kieli/suomi/
Rinnakkaiskonjuktiot yhdistävät yhteenkuuluvia asioita, samanasteisia lauseita tai niiden osia.
Kirjoitus siis on oikein, mutta:
"Vastahakoisesti laahustan kentälle, ja samantien alkaa vastalauseita sadella. Ja kohta tulee ensimmäinen osuma."
Sana "ja" tekee minun mielestä torsoksi.
Älä kuitenkan muuta väkisin. Älä siis ota paineita asian suhteen.
Sana "myrsky" antaa enemmän voimaa.
---------
Todella upea kohta:
"Välillä olo on kuin kultakalalla. Sellaisella pienessä, pyöreässä maljassa ympyrää uivalla kultakalalla, joka ei pääse pois, vaikka kuinka ahdistaisi. Ja lapset koputtelevat ja ravistelevat maljaa vain nähdäkseen kalan uivan taas ympyrää hädissään, koska se näyttää niin hassulta."
Hyvin ilmaistu ahdistuneen ihmisen tunnetilaa.
---------
Havaittavissa kotikiusatun arkea:
"Ruoka-aikana en ota lautaselleni juuri mitään. En halua olla lihava, läski ja ruma enää. Veli kysyy irvaillen, olenko laihdutuskuurilla. Kävelen omaan huoneeseeni sanaakaan sanomatta. Ei kukaan välitä."
Kommentti: Ei siis ihme, että tyttö tuntee itsensä syrjityksi. Vanhemmatkaan ei huomauta veljen ilkeydestä.
Kertoo myös tytön lannistuneisuudesta ja siitä, miten hän on alkanut uskomaan itsestään levitettyjä valheita.
--------
"-Tämä kultakala vapautuu nyt, kuiskaan hiljaa yöhön, ennen kuin otan askeleen kohti vapautta."
Kommentti: Sana "kuiskaan" kertoo hiljaisesta puheesta.
Ehdotus:
Kuiskaan yöhön
---------
Kiitos vielä kerran oivalisesta tarinastasi
T. runontaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91024Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109949
- 56935
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.43769Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev160727Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711- 64687
- 70586
- 38567
- 95561
- 52531
- 60524
- 22516
- 35497
- 26490
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31453Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408