Oon nyt 3lk:lla ja tuntuu että multa on kadonnut se sama "motivaatio ja tarve saada hyviä numeroita.En ymmärrä minne oon sen entisen minäni kadottanut.Tunne etten ole yhtä hyvä kuin muut,saan nykyään vähän huonompia numeroitakin kuin esim 1lk:lla..englannista pari kurssia on hylättyäkin.Harmittaa että on mennyt näin nää asiat.Stressaannuun kouluasioista ja samalla tunnen ettei kykyni riitä niidesn asioisen täyttämiseen..Ja nyt kun olisi tärkein vuosi,niin ei pitäisi mennä näin..
Apua ja vinkkejä!
Apua ja vinkkejä!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Moi! Itse olen lukion 2.luokalla ja täytyy myöntää, että itsekin olen näiden parin viime vuoden ajan kokenut samanlaisia tuntemuksia. Onko elämässäsi tapahtunut kenties suuria muutoksia, jotka ovat sitten vaikuttaneet koulunkäyntiisi? Onko ilmennyt esimerkiksi masentuneisuutta tms.? Lukio on siitä joustava, että sen voi käydä myös neljässä vuodessa...miltä tuollainen vaihtoehto kuulostaisi?
Ja vaikka itse olen myös tuntenut samoin, niin on se opiskeluinto silti aina palannut pienen hetken jälkeen. Siihen puolestaan on vaikuttanut halu oppia ja saada itselleen jonkinlainen ammatti. Mitkä asiat kohotti sun opiskeluintoasi silloin aikoinaan?
Niin ja vaikka itsekin ajattelen joskus, että "kaikki ovat minua parempia", niin voin sanoa täysin järjissäni, että tuo ajatus ei pidä paikkaansa. Mielestäni on hieman tuuriakin mukana, jos saa lukiossa kokeesta kiitettävän, sillä toisaalta niitä on siellä yleisesti ottaen paljon, koealueet ovat laajoja esseet ja esitelmät ja siihen päälle vielä oman elämän pyörittäminen.
Panostat nyt siis vain niihin aineisiin, jotka aiot kirjoittaa!
Voit myös pohtia, mikä merkitys lukiolla oikeastaan on elämällesi? Jos ajattelit mennä yliopistoon, niin lukiosta on kyllä hyötyä, vaikka se ei olekaan välttämätön. Niin ja stressi ei auta yhtään...En oikein osaa sanoa, miten sitä voisi kitkeä pois, kun sama ongelma vaivaa muakin ajoittain.
Myös jokin uusi harrastus voisi tuoda uutta sisältöä elämään, jos sulla sattuisi olemaan aikaan sellaiseen. Siinä sivussa voisi koulukin alkaa maistua hieman paremmin:)
Näistäkin asioista voit keskustella tietenkin opon kanssa:) Menet rohkeasti vain! Toivottavasti tästä oli edes jotakin apua.