päivät saisi kulumaan hänelle parhaalla mahdollisella tavalla? Mirrimme on vielä ainokainen ja esikoinen, 14 viikkoinen.Mitä tekemistä hänelle voisi keksiä? Käyttääkö kissa "itse mielikuvitustaan" vai täytyykö perheen olla aina viihdyttämässä? Meillä tuntuu olevan niin, että toinen on niin kiinni meissä, että kun yksin jättää leikkimään, se lopahtaakin siihen, vai kuvittelenko? Sitten tuntuu, että vähän väliä on ns. pahan teossa ja kerjää sillä sitten huomiota.
Miten Kissan
Mirrikkä78
3191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä 2 kissaa joista toinen ulkoilee ja toinen joutuu olemaan yksikseen joskus. Silloin sen huvina on juoma-automaatti (rakastaa vedellä läträämistä) ja eläinkaupasta ostettu cat dancer lelu, yksinkertainen jäntevä rautalanka jonka päissä paperitollot. Sitä kissa jaksaa jahdata vaikka kuinka kauan pitämällä toista päätä suussa ja ajamalla toista päätä takaa. Myös teipistä tehdyt tarrapallot on mieluisia. Kiipeilypuusta ei yksinään perusta..
Lasitettu/verkotettu parveke tai kissatarha olisi kissalle parasta ajanvietettä, jos mahdollisuutta kissakaverin ottamiseen ei ole.
maukuminen kun yhteinen leikki loppuu, varmaan mielenosoitusta? Meillä on sellainen vesiputous pöydällä jossa vesi lirisee, sitä tykkää joskus katsella mutta ei kovin pitkään. Myös kukkien juuret ja siinä olevat rapisevat lehdet ovat suurinta huvia, mutta meille ei tietenkään kun sitten multaa on joka paikassa. Varmaan joku rapiseva lelu olisi hyvä..Siis teippipallo, eli teipistä tehty pallo vai? Olen miettinyt myös raapimapuuta, mutta epäilen ettei siinäkään yksin viihdy. Mökillä saa olla vapaana, kunhan siihen oppii ja olen harkinnut ulkoiluttamista valjaissa, mutta se tuntuu olevan niin kissanluonteen vastaista..
Niin siis vaikka esim. aamuisin jos pentu jää yksikseen kotiin kun lähdetään töihin, niin repäisen maalarinteipistä tai mistä tahansa sellaisen 10-20 sentin pätkän ja rutistelen sen tollukaksi niin että teippipuolta jää ulospäin. Sen kanssa kissa sitten unohtuu telmimään eikä edes huomaa kun lähdetään. Meillä on kaksi kissaa ollut ihan hulluna teippiin joten ehkä teidänkin? Jotkut kissat kyllä inhoaa liimapintoja.
Ja sitten kaikenlaiset pihalta tuodut oksat ja risut on kivoja, samoin kävyt on kivoja. Oikeastaan kaikki mikä on jotenkin "luonnollista" ja muistuttaa kissaa ulkomaailmasta, on kissalle kivaa. Eli ulkoa kannattaa poimia kissalle virikkeitä.