niin elikkäs millonka chihu uros ja narttu tulevat sukukypsisksi että voisi ensimmäistä astutusta miettiä? kuinka monta pentua chihut yleensä saavat kerrallaan?
milloin
chihut
4342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja laita kysymyksesi sinne.
Se että koira on sukukypsä ei todellakaan tarkoita että se on valmis lisääntymään, ja vielä kun on kyse kääpiörodusta.. Kyllähän noita narttuPENTUJA näkyy KoiraNetin mukaan synnyttäneen. Toinen asia kokonaan on se että mikä "kasvattajalla" on silloin mielessä jos 8 kk koira astutetaan. Ja että mitä mieltä vakavasti otettavat kasvattajat tuomoisista "kasvattajista" miettivät. Synnytykset eivät mene aina nuottien mukaan. Todellakaan.
Koiran koko jne on erittäin tärkeää näin pienillä jalostusmielessä.
Jos tietoa ei ole ollenkaan (mikä mulle tulee mieleen tuosta kysymyksen asettelusta) niin ehdotan että jätätte homman välistä..
mut mä en ole urostani vielä astuttamassa,kuhan vaan mielenkiinnosta kyselin.enkä ole kiinnostunut mistään kasvatus tai tommosesta toiminnasta koska oon niistä niin paljon kuullut negatiivistä palautetta.sit kun koirani astutan saan sen varmasti sovittua nartun omistajan kanssa,kun ei kaikki ihmiset kenellä koira on ole kiinnostunut ihan noin tiiviistä toiminnasta :D
juoksu nartulla oli 6kk iässä,toinen 11kk,eli aikaisin kun vertaa isompiin rotuihin,joilla mennyt yli vuoden ennenkuin ensimmäinen juoksu ollut.Kiimankiertokin on lyhyempi kun isoilla roduilla.
Urosta ei astuteta, uros astuu.
Ja jopa se ainoa pentuekin on kasvatusta/jalostusta.
Sitten kun koira on aikuinen, testatuta se PEVISAN rotukohtaisten sääntöjen mukaan.