Projektipäällikön palkka

Mies 31v

Hei,

Aikomus on hakea uutta työtä, mutta palkkatoive hieman arveluttaa, eli mitä kannattaisi laittaa palkkatoiveeksi, jottei myy itseään liian halvalla, eikä tule heti hylätyksi liian korkean palkkatoiveen vuoksi...

Olen ollut viimeiset 5 vuotta erilaisissa IT -alan ohjelmistokehitys projekteissa projektipäälikkönä arvostetussa yrityksessä ja nyt ajattelin hakea vastaavaa hommaa kokonaan toisesta yrityksestä, hieman pienemmästä firmasta, joka ainakin ilmoituksesaan kehuu palkkojaan kilpailukykyisiksi.

Jos joku on vastaavissa hommissa, olisi kiva kuullu tämän hetkisistä palkoista, jotta saisi hieman osviittaa.

16

13854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • projektipäälikkö

      4 - 5 t. euroa bonukset(riippuu paljon yrityksestä)

      • ihme siinä on?

        Ettei edes omaa titteliään osata kirjoittaa oikein. Vai oikein projekipäälikö.


      • dsgasg
        ihme siinä on? kirjoitti:

        Ettei edes omaa titteliään osata kirjoittaa oikein. Vai oikein projekipäälikö.

        Et näytä sinäkään osaavan kirjoittaa. Se kirjoitti: Projektipäälikkö ei projektipäälikö.


      • aaaaatte
        dsgasg kirjoitti:

        Et näytä sinäkään osaavan kirjoittaa. Se kirjoitti: Projektipäälikkö ei projektipäälikö.

        projektipääLLiKKö


    • kilpailukykyisiä palkkoja

      tarkoittaa se käytännössä aivan muuta :D

      • nykysuomen sanakirja

        = tarkoittaa yleensä firman kannalta kilpailykykyisiä, eli riittävän pieniä palkkoja jotta voidaan kilpailla projektien myyntihinnoilla.

        Joku 3000 voi olla realistinen. Muutama satku päälle, jos työpaikka on pk-seudulla.


      • projektipäällikän palkka
        nykysuomen sanakirja kirjoitti:

        = tarkoittaa yleensä firman kannalta kilpailykykyisiä, eli riittävän pieniä palkkoja jotta voidaan kilpailla projektien myyntihinnoilla.

        Joku 3000 voi olla realistinen. Muutama satku päälle, jos työpaikka on pk-seudulla.

        myös pk-seudun ulkopuolella on 3500 e/kk.


      • wertti+?
        nykysuomen sanakirja kirjoitti:

        = tarkoittaa yleensä firman kannalta kilpailykykyisiä, eli riittävän pieniä palkkoja jotta voidaan kilpailla projektien myyntihinnoilla.

        Joku 3000 voi olla realistinen. Muutama satku päälle, jos työpaikka on pk-seudulla.

        Olen vanhempi ohjelmisto suunnittelija ( pirkanmaalla) palkkani on 3500e. Projektipäälikkö tienaa lähemmäs 4000e uskoisin että jokseenkin 3800 euroa aloitteleva projektipäällikkö ja muutaman vuoden jälkeen mikäli osoittanut kykynsä niin kipuaa nopeasti 4000euroon ja risat!


    • MIR

      Pienet, puolivuotiset tai alle 100K € projektit leipätyönä voisivat olla 3X00 /kk. Suuremmat projektit 4X00/kk ja ohjelmat/portfoliot 5X00 /kk.
      Tuon X:n asetat sopivasti sijainnin, firman, kokemuksesi ja ilmanpaineen mukaan.

      • kunnolla

        Sillä myöhemmin palkan tarkistaminen voi olla hyvinkin nihkeää.


    • Siirtymäpalkkapyyntö

      Kokeneen työntekijän perseen saa hievahtamaan maksamalla sille neljänneksen tai puolet enemmän liksaa kuin edellisessä työpaikassa.

      Tuota noin. Asia on vähän erikseen, jos sinulla on tuli perseen alla ja ajolähtö. Muut lukijat eivät tajua, että "arvostettu yrityksesi" voi myös tarkoittaa NSNää tai Tietoenatoria.

    • hääppöiset

      Eipä ole hääppöiset IT alan projektipäällikön palkat jos yllä kerrotut paikkansa pitää, kuntapuolellakin tienaa vastaavalla nimikkeellä enemmän... Olen aina kuvitellut että it ala olisi sitä hyväpalkkaista puuhaa

      • The Rat

        Nimike on nimike on nimike.

        Meilläpäin projektipäällikkö aloittaa hommansa noin 3500 - 4000 euron hintalapulla. Tuossa vaiheessa projektissa on 3-5 tyyppiä ja tekemistä riittää vuodeksi... Sitten kun mennään keskikokoisiin tai oikeasti isoihin projekteihin, nousee hinta.

        Ja projektiryhmässä voi aivan hyvin olla asiantuntijoita jotka tienaavat enemmän kuin projektipäällikkö. Pitää muistaa, että siinä missä konsultti on huora, on projektipäällikkö koira... :)


    • Wertti10

      Olen vanhempi ohjelmisto suunnittelija ( pirkanmaalla) palkkani on 3500e. Projektipäälikkö tienaa lähemmäs 4000e uskoisin että jokseenkin 3800 euroa aloitteleva projektipäällikkö ja muutaman vuoden jälkeen mikäli osoittanut kykynsä niin kipuaa nopeasti 4000euroon ja risat!

    • Konsuli

      Projektipäällikkö on nykyään titteli, jonka alta löytyy ihan mitä vain.

      Kerro kuinka suurten projektien (budjetti, tiimin koko, kesto jne) vetovastuussa olet ollut ja missä määrin olet niistä tosiaankin ollut itse vastuussa, etkä vain oman pomosi tai ohjausryhmän sätkynukke.

      Jos on oikeasti vetovastuussa edes 5 kokopäiväisen ammattilaisen pidempiaikaisesta työpanoksesta niin alle neljää tonnia ei kehtaa tarjota edes työnantaja. Kuuttatonnia saa helposti vaikeammista rooleista - työ on oikeasti haastavaa ja stressaavaa. Tyypillisesti asiakkaan odotuksiin nähden resurssit ja aikataulut ovat aina alimitoitettuja ja taikatemppuja odotetaan.

      Haastavampiin rooleihin luonnollisesti edellytys hyvät aikaisemmat näytöt ja yli kymmenen vuoden työkokemus.

      • kaketttttttttt

        3000 - 6000€ riippuen firmasta ja johtajista miten ne arvostaa alaisiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1201
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      166
      1122
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      101
      1010
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      977
    5. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      268
      843
    6. 129
      827
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      65
      816
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      734
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      44
      734
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      391
      720
    Aihe