Corolla 2006 lisävalot..

toi ota

Eli,onkos kukaan laittanu lisävaloja corollan (2006)keulaan,lisäpitkät olis tarkotus asentaa.Onko helppo projekti ite vaihtaa,saako siististi maskiin kiini..

4

3230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Jere-

      -05 farkku corollaan laitoin lisäpitkät hellan ff200:set. Ainut asia mitä en huomannut et kyseisiä lisäpitkillä systeemi oli "laiton". Ko. apupitkiä ei olisi saanu laittaa corollan keulalle lain mukaan, koska referenssi luku 75 ylittyy kymmenellä. Corollan omien valojen Ref luku on 25/kpl ja nois hellan valoissa on sit vastaavasti 17,5/kpl. Esim 12,5 referenssin apupitkillä systeemi ois sitten ollut laillinen. Toki ainoot jotka puuttuu noihin valojen referenssi lukuihin ovat poliisi ja katsastusmies. Ja kyllähän nois rekoissakin näkyy palavan katollakin useempi lamppu ku kaksi.

      Ite porasin maskin eteen puskuriin reiät ja "tukitangot" laitoin maskiin kiinni. Maskin taakse/puskuriin pääsee ropeloimaan kun ottaa siit konetilanpuolelta sen maskin "päällä" olevan suojamuovin pois (muovinastoilla kiinni). Kabiiniin puolelle laitoin katkaisijan katkomaan releen maadoitusta et saa apupitkät pimeeksi jos on sakee lumipyry tai sumu...

      • Anonyymi

        oikaistaas vähän tätä todellisuutta...

        yhtäaikaisesti palavien kaukovalojen suurin sallittu ref. luku saa olla 100, jos ajoneuvon omissa kaukovaloissa ei ole mainintaa ref. luvusta niin se katsotaan silloin, että ref luku on 20.

        ...eli jos sulla on esim. 37.5 lisäpitkissä ja auton omissa valoissa 12.5 niin se on täysin laillinen
        2x37.5 2x12.5=100


    • JML82

      Itsellä oli kiinni apupitkät rekisterikilven taakse tulevassa kiinnityslevyssä. Oli ihan OK kiinnitys. Otin pois, koska en tarvinnut niitä ja muutenkin minusta paremman näköinen ilman niitä.

    • 2005

      ja siinä on kaukovalot tosi hyvät, mutta lähivalot (H7) välttävät paljon huonommat kuin carina -93 e:ssä koiton H4 umpioilla. Nyt jos vielä laittaisin lisäpitkät niin lyhyille vaihdettaessa tuntuisi varmaan siltä että kaikki valo katoaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8188
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      96
      3974
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      112
      3847
    4. 55
      3343
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      41
      2680
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1834
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      356
      1737
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      43
      1711
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1611
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      18
      1448
    Aihe