Mihin laitatte kätevästi lastenne lelut, kirjat, leegot, ja siis varsinkin pehmolelut joita on meillä niin paljon että puolet on pitänyt varastoida jo komeroon? Lastenhuone on aina kuin pomminjäljiltä. Eli säilytysvinkkejä kaipaan, että huone pysyisi edes jotenkin siistinä :) Kiitos!
Säilytys???
4
1964
Vastaukset
- ovat suorastaan ongelma
Itse olisimme lahjoittaneet erittäin vähän käytettyjä leluja, maksaneet jopa postimaksut kotimaahan, mutta kysyntää ei tuntunut juurikaan olevan.
Jotkut järjestöt keräävät kampanjoina. Jos lahjottaminen kiinnostaa niin googlaile. Muuten ne muuttuvat isolta osin kaatopaikkajätteeksi, valitettavasti.- tsaidu
Käykääpä katsomassa www.hylatytlapset.fi-sivuilla.Kyllä löytyy paikka jonne lahjoittaa.....
- ...
Meillä lastenhuone oli myöskin kuin pommin jäljiltä jo viiden minuutin leikkimisen jälkeen.
Ensin ostettiin kerrossänky ja mahduttiin vähän aikaa. No sitten oli sekin kohta täytetty ja piti miettiä mitäs sitten.
Ostin kannellisia laatikoita, jotka sijoitin sängyn alle ja lajittelin lelut laatikoihin. Yhteen pikku legot, toiseen isot, kolmanteen pikkuautot, neljänteen nuket, viidenteen rakennuspalikat, sitten kummallekin lapselle omat laatikot joissa voivat säilyttää mitä haluavat.
Löytyi yllättävän paljon rikkinäisiä ja todella paljon tavaraa, jota oli etsitty monet kerrat. Ja kun oli aikuinen siivoamassa jokaiselle tavaralle keksittiin lasten kanssa oma paikka. Missä sitä säilytetään. Lastenkin on helpompi siivota, kun tietävät missä minkäkin esineen paikka on.
Seinälle laitoin sellaista kiskoa johon sai laitetuksi hyllyn kannattimet kiinni haluamalleen korkeudelle ja sitten katsoin tarkkaan mitä sinne hyllyyn laitettiin. Eli kirjat joita luetaan eniten sellaiselle korkeudelle että ne saa helposti ja vähemmän luettavat korkeammalle.
Huone pysyi vähän paremmin järjestyksessä. Kuitenkin paras apu oli se kun keräsimme vähiten käytettävät lelut laatikoihin ja veimme varastoon. Sieltä varastosta on lupa hakea tarvittaessa leluja, kunhan vie jotain nykyisiä leluja vaihdossa.
Toisena päivänä siivouksen jälkeen lapset olivat tyytyväisiä, kun: Huoneen saa äkkiä siistiksi ja äitikään ei sano sotkuista enää ikinä! Tämän sanoi 7vuotias esikoiseni.
Hankalinta oli saada lapset innostumaan lelujen lajittelusta. Nyt mietimme onko joku varastossa olevista leluista sellainen, josta voisi luopua kokonaan. Ainakin meillä päin päiväkodit ottavat lahjoituksina ehjiä leluja vastaan. Kalliimmat jutut voi myydä halutessaan esim. Huutonetissä.- poltan kaikki
kiitos vinkeistä. Näistä on varmaan apua :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390