Wakavat
Waikeudet
221400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
jos tukia vielä tästä karsitaan, ei ennää pärjää mitenkään.
Kyllä EU pitää huolen, että niin käy, viimeistään vuonna 2020. Nykyisessä Maaseutupoliittisessa kokonaisohjelmassa mainitaan, että tuet laskevat vuosittain, halusimme tai emme.
Olemme samaa mieltä, että ilman tukia maatalous ei jatku, oli tuotantomuoto ja -suunta sitten mikä tahansa. Etenkin, kun tuottajahinnat laskevat edelleen, mutta kuluttajahinnat nousevat samanaikaisesti (kauppojen ja CAP-hinnoittelun syytä).
So what ?
Täysin laillisia rahoja, ja sitäpaitsi pikkurahoja verrattuna Englannin kuningashuoneen ja Ranskalaisten ylimysten tukirahoihin.
Lipposen kauna- ja kateuskoulu tuottaa hyviä opetuslapsia...
Kuningashuoneet eri maissa ovat erittäin heikossa taloudellisessa tilanteessa ja tarvitsevat EU:n maataloustukia. kts. seuraava linkki:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/fi/oj/2002/ce277/ce27720021114fi02580258.pdf
mihinkäs se tarttee niitä yli miljoonaan nousevia tukia, samoten Espoo ja Helsinki ja suomen valtio.
"Nalle" ei tarvitse todellisuudessa maataloustukia lainkaan, samanlaisia esimerkkejä ovat mm. Kone Oyj:n suuromistajat. Mielestäni kukaan sivutoiminen maanviljelijä (maataloustulot alle puolet kokonaistuloista ilman tukia) ei tarvitse maataloustukia. Pitäisi olla edes työllistävä vaikutus, jotta maatalouden osuus kansantaloudesta nousisi nykyisestä pohjalukemasta.
Nykyään raha tulee rahan tykö, ei pienemmille maatiloille, vaikka tilakoko kasvaa jatkuvasti useimpien tilojen lopettaessa. Koska 141- ja 142-tuet lopetetaan väliaikaisuuden takia, EU-Suomen maataloudella ei ole enää tulevaisuutta.
Maataloustuki ei ole sosiaalitueksi tarkoitettu,
vaan kompesaatioksi alennetuille tuottajahinnoille
Tuki tulee silloin tietenkin yhtälailla niin
köyhälle kuin rikkaallekin. Tuotannosta maksetta-
valle tuelle varallisuudella ei ole mitään
merkitystä ,eikä sillä,että onko tukien hakijalla
muita tuloja. Tältä osin asia on mielestäni ihan
kunnossa. Investointituet ovat asia erikseen.
Kaikista investointituista leijonan osan saavat
suurtilalliset ja varakkaimmat viljelijät.
Mutta se on sitä rakennekehitystä veronmaksajien
rahoilla. Suurtilallinen voi saada jättimäiseen
eläin yksikköönsä kymmeniä tai jopa satoja tuhansia euroja suoraa avustusta ja lisäksi vielä
korkotukilainaa, eikä siinä varallisuutta kysellä.
Sinun ajattelusi on melkoisen epäjohdonmukaista. Viljelijätuet ovat mielestäsi sellaisia joihin ei tulot, varallisuus eikä esimerkiksi päätoimisuuden aste saa vaikuttaa, mutta sitten investointituet taas leimaat tuiksi joita saavat vain varakkaat?
Minusta iso askel maatalouden alasajossa otettiin jo vuosia sitten, kun päätoimisille suunnattuja tukia alettiin ajamaan alas. Kotieläintuet, joista loput tullaan poistamaan seuraavassa nelivuotisessa 141-ratkaisussa olivat päätoimisen viljelyn viimeisiä tukimuotoja. Maatalouspolitiikassa on siirrytty ja siirrytään koko ajan suosimaan sivutoimista puuhastelumaataloutta! Tilatuki on selkein esimerkki tästä kehityksestä, tuota tukea saadakseen ei edellytetä edes mitään viljelytoimenpiteitä! Miten sellainen tuki, jota maksetaan myös viljelemättömälle pellolle laskee elintarvikkeiden hintaa?
Lyhyesti sanottuna puhut puolestani. Nimenomaan tätä tarkoitin edellä, samalla nimimerkillä.
Kenen idea oli tilatuki ja missä se
sorvattiin?Jäljet johtaa sylttytehtaalle
Bryseliin ja sitten vielä kuitellaan
että ollaan "päätämässä" samassa pöydässä
meille kuuluvista asioista.Mitä investoititukiin
tulee,niin nykytasoon sen määräsi nostettavaksi
eun-komissio ja Lipposen ns palkansaajahallitus
sen kiltisti toteutti.
mutta isot on menotkin..Eniten tässä tukijutuissa mättää, että kuvitellaan että se on maanomistajan taskuun jäävää riihikuivaa rahaa vaikka tukien ehtona on sen elinkeinon pyörittäminen eli tuet pitää polttaa kuluihin.
Päätoimisiin viljelijöihin näkemyksesi sopii täydellisesti, mutta ei "Nallen" kaltaisiin sivutoimisiin viljelijöihin. Sivutoimisella tarkoitan ketä tahansa viljelijää, joka saa toisesta työstään yli puolet kokonaistuloistaan (Nalle Sampo Oyj:sta).
Maanviljelyksen ongelma on suomessa että sitä on mahdoton tehdä enään suomessa päätoimisesti..Tulot on liian pienet ja menot on isot..Maanviljelys voidaan säilyttää suomessa vain jos sivutoimisten asema turvataan..
Viimeaikainen politiikka on todellakin ohjannut maataloutta sivutoimisuuden suuntaan. Kehityksen ymmärtää hyvin, koska onhan lähes kaikilla maatalouspäättäjilläkin se oma "harrastuspalsta"!
Viljan hinnan nousu on myös vauhdittanut kotieläimistä luopumista ja seuraava 141-ratkaisu tulee "siivoamaan" etelä-suomesta kotieläintuotannon lähes kokonaan.
Mitä taas tulee tukien yleiseen
hyväksyttävyyteen, niin kehitys ei välttämättä ole kovin toivottavaa, uutisoidaanhan jo nyt walhroosien ynnämuiden saamista tukirahoista.
En oikein jaksa uskoa, että nykyinen politiikka, joka jopa nostaa mm. viljan hintaa, tulisi jatkumaan, joten kaikkien kannattaa varautua tukien laskuun lähitulevaisuudessa!
Maatalouspolitiikasta puhut todellakin kaiken puolestani. Samoin mainitsit, että tuet tulevat laskemaan, kuten käykin vuosittain. Viimeistään vuonna -20 tuet loppuvat kokonaan (sis. CAP, 141, 142, ympäristötuki, LFA,...), siitä EU pitää huolen. Mainitaanhan maaseutupoliittisessa kokonaisohjelmassa 2007-2013 mm. tukien vähentäminen vuosittain (mmm.fi).
Nytkin töissä yöllä, huomenna päivällä aikaa tehdä maatalous hommeleita. Eipä taida kovin moni tukien vastustajakaupunkilainen lähteä kahta duunia tekemään. Ei tässä mitään järkeä ole, paljon helpommalla rahan muualta saa kuin maataloudesta ja samalla yksi työpaikka muilta pois... Mutta onneksi on toinen työpaikka kun kohta ei ole enään kuin tämä yksi..
Nyt jää vain ketomatta että millähän
konstilla se päätoiminen ja sivutoiminen
erotellaan? Osaaikatyö lisääntyy joka
alalla myös maataloudessa.Tuista vielä
,yhtiömuotoon muutetun maataloustuotannon
osakeita voi ostaa jokainen,vaikka
ei olisi maaseudulla koskaan käynytkään.
Näin pääsevät myös tuista päivästä-
kuukaudesta-sukupolvesta toiseen vaahtoavat
kadehtimiensa tukien piiriin.Lähden itse
tästä sivutoimiin kello kahdesksaksi.
Päätoimista viljelyä voitaisiin tukea siten että myös kotieläimille maksettaisiin jotain tukea!
Nyt poistetaan viimeisetkin eläintuet etelästä ja pinta-alatuet jopa kasvavat ja viljan hinta myös! Eipä ole vaikea arvata, kasvaako jatkossa pelloilla mullit vai vilja!
Eu-n pöhöttynyt ja täysin ylipalkattu
virkamisarmeija on komission siunauksella
päätänyt että tuet tulee irroittaa tuotannosta.
Jos minun maataloupoliitista asiantuntemusta
kysyttäisiin niin eläinkohtaisia tukia
maksettaisiin jatkossakin.Olen sitä mieltä
että kun viljanhinta on noussut, niin maidon
ja lihan hinnan voi vaikka tuplata vaikka heti.
Onko sulla mitään käsitystä ns. wakavien waikeuksien Duen, eli 141;n kohdentamisesta?
Eipä se nallea paljon heiluta, kun sillä ei ole edes kotieläimiäkään.
Nalle muistaakseni viljeli juurikasta ja taitaa hänellä olla LFA-lisäosaan oikeutettua peltoakin. Nalle on tukensa ansainnut, mutta ei 141-tuki ole pelkästään kotieläintukea.
Juu, eihän se aivan pelkkä kotieläintuki ole, mutta kun täällä nämä Misit aina huutavat: "Kansalliset tuet pois ja kuukauden työtä tekevät vilijanvilijelijät kortistoon, kunnon kotieläintilallisiä vastaan emme ole" :D
Kuitenkin ilman kansallisia tukia nimenomaan viljanviljelytilat lisääntyisivät ja kotieläin- ja erikoiskasvitilat vähenisivät.
Jos 141-kariutuu, niin luultavasti minullakin mullit vaihtuu viljan- ja energian viljelyyn.