Onko kokemuksia kotimyynnistä, siis lehtien / liittymien parista?
Itse kuullut, että tarvii hoitaa vakuutukset yms. itse. Eli lähinnä se vaivaa, että minkälaisia kuluja minulle tulisi, jos kotimyyjäksi alkaisin? Osa telemarkkinointiyrityksistä maksaa kotimyyjänsä puhelinlaskut, vai onko asia näin? Kaikenlaisien kokemuksien jakamisesta olisin tyytyväinen!!?
Itse kuullut, että tarvii hoitaa vakuutukset yms. itse. Eli lähinnä se vaivaa, että minkälaisia kuluja minulle tulisi, jos kotimyyjäksi alkaisin? Osa telemarkkinointiyrityksistä maksaa kotimyyjänsä puhelinlaskut, vai onko asia näin? Kaikenlaisien kokemuksien jakamisesta olisin tyytyväinen!!?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Riippuu minkälaisen sopimuksen teet päämiehen kanssa; todennäköisesti toimit "omaan lukuun", eli itsenäisenä yrittäjänä ja vastaat siten kaikista kuluista (puhelinlasku, YEL-vakuutus, tilitoimisto (jos et tee kirjanpitoa itse), jne).
Tulot on taas myyntikomissiota, eli riippuu aivan täysin omista taidoista ja aktiivisuudesta.
Hae oma toiminimi, ilmoittaudu alv-ennakkoperintärekisteriin, ota yhteyttä Sanoma Magazinesiin, Yhtyneisiin Kuvalehtiin tai mieleiseesi lehtitaloon ja pyydä myyntivastaava puhelimeen. Sopimusta ei tarvitse allekirjoittaa, riittää että toimitat heille muutaman tilauksen(ota talteen nykyisestä paikastasi muutama valmiiksi=/), jolloin saat oman myyjätunnuksen ja osoitteiston.
Yel-vakuutusmaksu on 15-22% työtulosta:
http://www.yrittajat.fi/sy/home.nsf/www/yel
Suosittelen keskittymään vain yhteen lehtitaloon, koska provikat nousevat progressiivisesti.
Se kumpi on parempi YK vai SM, on makuasia. En ole kokeillut A-lehtiä, koska sinne oli tyäläämpi hakea myyjäksi.
Hyviä puolia YK:ssa on pitkät tilausjaksot, joita tykkään itse myydä. Lisäksi provikat määräytyvät tilausten yhteisarvon mukaisesti.
SM:llä provikkaportaat kasvavat kappalemääräisesti, ja eri lehdistä saa eri summan provikkana. Tilausten pituuksilla on myös väliä.
Aiemmin myin YK:lla, pärjäsin loistavasti. Parin vuoden tauon jälkeen piirryin SM:lle, pärjään edelleen loistavasti. Erilaisesta provikkarakenteesta huolimatta tuloerot on yllättävän pienet tehtyyn myyntiin katsottuna.
Kannattaa kokeilla kaikkia, ja löytää itselle paras.
Onnea matkaan!