mulla oli sako a1 metsästys kivääri. ja nyt jälkeenpäin ruvenu miettiin että olikohan se harvinainen kun ei kukaan kirjoittele mitään a1 mallista
sako a1
mikä se on
143072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sako a1-metsästyskivääriä, se merkintä muistaakseni liittyy patruunapesän kokoon/pituuteen tai jotain tuon suuntaista. Kaikissa Sakoissa ei ole mallimerkintää piipussa tai muuallakaan aseen kuoressa. Selvitä aseen ikä, kaiva sitten Arma Fennica käsiin ja tsekkaa Sakosi malli. Itselläni on sen verran harvinainen 70-luvun malli että sitä ei löytynyt sellaisenaan arma fennicastakaan, a1 lukee aseen sarjanumeron vieressä muttei mallikoodia. Voisiko se olla sako 579?
jos väetän, jotta se meenoo lukkokehykse/lukon pittuutta. Sulla tietennii 7x33 tae .222Rem., koska se ykkönen onnii lyhin. No, alakakee väettää.
olla, en väittänytkään tarkkuudella tietäväni muuta kuin että rautoihin se jotenkin liittyi, kiitos asiallisesta mutta jollakin tavoin katkerasta tai riidanhaluisesta vastauksesta.
on 308, eikä 222 tai mikäs se toinen nyt olikaan
a II, joten herra Savo on oikeassa
Taes muute olla vastaaski viärä. Lukonpittuuvet merkitäänki aenae nykysi roomalaesilla nummeroella ilima kirjaemia. Oes kae pitännä jonku alakoo väettämmää. Tämähä aenae sävytö vastaas ja sopimato nimmerkki.
julma hirmuinen, rauhoittuos sinä Savon Simon Kiivailija :)
suahos,niun raaahoootuuuut.
Mikähä se sinnuu vaevoo. Onkoo kolliikki piässy iskemää. Ee rittännä diarree, varmaa kippee koko per...ee.
miutako vaevoo?
no ei mikköö muo ku oun vuan allergiinöö kalokkiikukkoloill.
ei voenna rasvootoo pisloorin tukkiloit ennöö.woe wiärä leuuko sentöön.
Etkö lie piässy kunnallisen puheterapian piiriin, kokkoile yksityistä sektorija. Se suattaa maksoo, mutta aatetaanhan myö.
mittee appuu.
myö oun pes kestw sawwoolloonen.
pylly mielessä
joellaen olevat aeka perverssit assosiojaatiottii iha piälimmäesena. No, mualla asuu jossae karjala suunnalla. Ee oo vastakkaesta sukupoultakaa maella eekä halameella. On kumminnii lampaeta ja sorkkaelläemii. Heellä puute keenosa keksii. Hyvä vuan jos välleen tepsii.