Viikonloppuvanhempi

tuomasta lasta luokseni takaisin. Saisin kuulemma hakea itse. Hän ei tuo.
Mitä teen? Lapsi on jo isompi ja ymmärtää riidat. Sovittu on, että hän tuo ja hakee sovittuina ajankohtina. Miten tähän voi puuttua tehokkaasti ja varmasti. En halua tällaista pelleilyä jatkossa.
Etällä on hyvä auto ja talous kunnossa.
6890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Niin eli miksi ihmeessä et hae lastasi takaisin? Kyllä ne kuskaukset kuuluu myös lähivanhemman tehtäviin. Olen täs kohta yhdeksän vuotta kattonu kun mieheni kuskaa tytärtään ees taas. Vaikka välillä on rahat ollu niin tiukilla et viimeset Eurot on menny bensaan. Linja-autolla ei kuulemma voi 11v lapsi kulkea (äidin mukaan)vaikka tulis paljon halvemmaksi.

Äänestä
  • myös yhdeksän vuotta kun on haluttu tavata heitä säännöllisesti. Lapsien äiti ilmoitti silloin, että kuljetus kuuluu tapaavalle osapuolelle tai ei voi tavata. Hän ei osallistu. Lastenvalvoja oli samaa mieltä hänen kanssaan. Näin me siis ajellaan ja aina vaan ajellaan...

    Äänestä

esim. että isä hakee lapsen ja sinä haet lapsen kotiin. Mulla exä myös temppuili aika tavalla noilla kuskauksilla.

Meillä myös luki sopimuksessa, että isä kuljettaa, koska on mm. auto ja paremmat tulot. mutta teki juurimtuota, että enpä tuo, tuu hakee. Siinä sitten etsit kyytiä tai hait linja-autolla.

Lopulta keksein tuon "isä hakee ja minä haen", koska jos isä ei hakenut niin omapa on häpeänsä ja itse osasin varautua tuohon hakuun aina sunnuntaisin.

Äänestä

lastaan kymmenen vuotta ja kuljettanut takaisin. Lapsen äiti ei halunnut osallistua, koska se ei kuulunut hänelle. "Jos haluaa tavata niin kuuluu myös ajella"
Nyt lapsi asuu meillä ja äiti temppuilee kuljetusvuoroissaan. Kysyn vaan, että onko ihan reilua?

Äänestä

Kuskaaminen kuuluu kummallekin. Jos matka on pitkä, kulut kuskauksista puolitetaan. Meilläkin ex ei ensin hakenut ja tuonut lastaan lainkaan, mutta nykyään aina välillä hakee ja tuo. Kannattaa sopia asiallisesti, kumpi milloinkin kuskaa. Lapsihan siinä vaan kärsii, jos vanhemmat eivät kuskaa.

Äänestä

Höh, vietä itselläsi hemmottelupäivä ja hae seuraavana päivänä. Typerää murehtia tahi kysyä tuollaiseen neuvoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kieltäytyi kirjoitti:

tuomasta lasta luokseni takaisin. Saisin kuulemma hakea itse. Hän ei tuo.
Mitä teen? Lapsi on jo isompi ja ymmärtää riidat. Sovittu on, että hän tuo ja hakee sovittuina ajankohtina. Miten tähän voi puuttua tehokkaasti ja varmasti. En halua tällaista pelleilyä jatkossa.
Etällä on hyvä auto ja talous kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu