1964, valtatie 101, california.
-Hells Angelsien moottoripyörät kiisivät tien keskikaistaa 145 km/h. (Hellsi angels , hunter.s.,,)
mutta;
-1964 -- oli pannuja.. ja vanhoja sivuventtiili hd pyuöriä....
---kulkiko ne 145 km / h -- epäilen..!!!!!
-- pannulla kun ajaa 100 km/h niin on jo aika kova vauhti sille...
-Hells Angelsien moottoripyörät kiisivät tien keskikaistaa 145 km/h. (Hellsi angels , hunter.s.,,)
mutta;
-1964 -- oli pannuja.. ja vanhoja sivuventtiili hd pyuöriä....
---kulkiko ne 145 km / h -- epäilen..!!!!!
-- pannulla kun ajaa 100 km/h niin on jo aika kova vauhti sille...
Vastaukset 21
Vanhimmat
Yksin ajaen ja maaten pitkin tankkia alamäessä .....
Taisi niillä olla sen ajan yamahoja.
Se 2 tahtinen 250 cc yamaha kulki silloin jo ton 150 km/h. Viilattuna enemmänkin.
Mummom hd_llä tuskin pääsee yli 100 km/h.
No esim Burt Munro ajoi -67 itsevirittämällä sivuventtiili Indianilla vm -20 nopeusennätyksen Bonnevillessä joka on vieläkin voimassa.
No scoutin ja wlan koneet about samoja ja kyllä ne kulkee kun on kunnon kuski ja kone huollettu.
Nykykuskit tuskin sai es kicksi konetta käymään.
Hakisivat vain sähköstartin nappia:)
Ennen pyörät rautaa ja miehet lihasta nyt pyörät muovia ja miehet goratexiä:)
Se japsi-pyörien läpimurto 1960-70 L oli mahtava.
-- Usa ja englanti jäi alan kilpailussa toiseksi.
-- ne sen aikaiset hd:t ja englantilaiset twinit oli niin hiton huonoja, hitaita, painavia ja kömpelöitä.
Japsit toi noita hyvin kulkevia 2t pyöriä.
250 cc, 350cc, ja 500cc.
Ne hakkasi mennen tullen antiikkiset usa/engelsmanni pyörät.
Jopa japsi 4t pyörät oli nopemapia ( honda black bomber. kawaski 650, yamaha 650.. jne.. myöhemmin honda 750... kawasaki 900,, jne )
Japsit oli myös halpoja. Siis Nopeita ja halpoja ja kesti paremmin, kuin nuo muut tarjolla oleet.
Ilmeisesti moottoripyöräjengit käyttivät myös niitä ...
Kandeis ottaa asioista vähän selvää, ei toistaa tota mantraa, minkä oot kuullu muilta ei sillon vielä syntyneiltä. Ainut mikä tossa on tosi on hinta. Vuonna -72 kahdella tuutin hinnalla sai yhden Bonneville Trumpan ja kahden Trumpan hinnalla yhden Norton Commandon. Siis suomessa. Mut kyllähän sillä Commandolla pysty pitää hondia pujottelukeppeinä.
Kyllä se Brittien motskariteollisuus kaatu kalliisiin vanhanaikaisiin valmistusmenetelmiin, ei tehojen puutteeseen.
No nykyäänhän sen sit huomaa. Niistä halvoista bulkkituotteista ei tuu ikinä klassikoita.
Olihan todella että japsit toi markkinoille pieniä nopeampia mopoja ja samoin autoja kuin jenkit. Luonnollisesti euroopassa niillä oli menekkiä kun totuttu pieneen kalustoon esim autoissa kuplat, minit, angliat ja muut kotterot.
Lisäksi hinta ja tullijutut.
No japsit kierroskoneita ja jenkkivehkeet vääntöpelejä. Se mikä oli aluniinijapsien kestävyys suhteessa valurautajenkkeihin on tunnettu.
Itselläkin muutama 70 Honda Twini ja kestävyys hieman heikompi kuin vastaavissa jenkkivehkeissä.
Mutta makuasiat on makuasioita...
Kyllä V koneen murina aina rivikoneen sirinän minusta voittaa....
huono laatu oli yleistä, usa - eurooppa.
Usa tuoteet oli myös skeidaa.
----Pannu ja soveli ei kestä nääs...
Japsit kestää, sekä autot ja mootttoripyörät.
----Siksi ne onkin vallannu mm usa markkinat !
No Shovelia kyllä vähän rakennettiin kiireessä laadun kustannuksella myönnetään.
Syynä oli kyllä AMF halu saada sijoitukselleen osinkoja...
Mutta montas 50-60 japsipyörää on liikenteessä ja autotkin luupää datsunia lukuun ottamatta kait aika hapraassa kunnossa.
No energiekriisi kait suurin syy isojen jenkkivehkeiden myynnin tipahtamiseen...
Onk sulla kokemusta eri pyöristä vai kaverin kaveritko kioskilla on kertonut lukeneensa TM stä:)
kun alkaa olla pannut vanhempia kun isäs.
Ja silti niillä ajetaan.
harrikkaa on liikenteessä siis sellaista jota ei ole joka paikasta rempattu jo useaan kertaan. Tämä on sitten eka viesti ja pyörällä ole ajanut vuodesta 68. Kysyin tai totesin vain mielenkiinnon vuoksi, itselläni on ollut ja on niin jenkki kuin japsipyöräkin.
bulkkituotteet joista tullut klassikoita ovat esim Kawa 900, Honda 750, Yammu 650, Kawa h2 yms yms. Brittien pyöräteollisuus kaatui niinkuin kerroit vanhanaikaisiin valmistusmenetelmiin kuten myös huonoon laatuun vanhanaikaiseen ulkonäköön, tehon puutteeseen yms, yms ja kaikki tämä tieto plus paljon muuta faktaa löytyy moottoripyörä historioista ynnä netistä jos vain viitsii perehtyä.Itse olen ajanut pyörillä vuodesta-68 ja on ollut monenlaista ja monen maan pyöriä. Aikanaan ajoin öljyä vuotavilla enkuilla kuten esim Royal-Enfield, Bsa, Ariel, Sittemmin H2 ja Z1 Kawalla, on ollut myös vanha epäluotettava harrikka. Nykyisin omistan uudehkon luotettavan Harrikan sekä japsipyörän että sellaista. Ps ei se Commando muuten aivan noin nopea ollut. Hyvää päivän jatkoa.
miten isällä ajetaan ?
En ole väittänytkään että ei olisi korjattu tai rempattu sillä kaikkihan kuluu käytössä.
Mutta valitettavasti ennen sotiakin (wwii) valmistettuihin härräköihin saa vielä kiitettävästi after osia toisin kuin joihinkin alumiinivehkeisiin.
Itsellä myös japseja ja ongelma löytää osia esim kansia kun alkaa olla lopussa.
Lättäpäähän helpoin kunnossapidon kannalta.
Myös OHC venttiilisäätö on hieman tarkempi kuin esim työntötanko koneen. Myös esim tuutin kaasareiden kunnolla synkronoiti on hieman hankalampi juttu.
Siis en väitä että pannu ikuinen ilman huoltoa ja korjausta vaan melkein ikuinen hyvällä hoidolla kun osia saa.(voi jopa tehdä osan itse)
Niinhän isällä ajetaan. Osta isi mopo vanha hajos en jaksanut hoitaa...
Osta uus isi kun naapurillakin uus.
Silleen isillä monet ajaa sitten ne ihmettelee kun mikään ei kestä. Kunnossapidolla ei väliä kun isi aina ostaa uuden:)
Ei se sun satapiikin Jawa ollu BSA eikä se sun kaks puolikas IC ollu Rojali. Vaikka niin se on kiva muistella vaarina.
noita,mikäs pyörä oli esim Elviksellä -57.
Loppuvaiheessa Elviksellä oli varmaan moniakin pyöriä, mutta ilmeisesti eka HD oli ns K-mallin lättäpää koneella oleva Sporttiversio.
Siittä kehitettiin pari vuotta myöhemmin Rautapääsportti kansiventtiileillä.
kulkee paanu ainakin ton.
lukaseppa uusin kopteri,siinä oleva pannu oli ajannut tutkaan 196km/h.
sit eri tekstillä toi mun kopteri, kun siinnä oli vaan tutkaan ajannu 189km/h.
No jokatapauksessa kyseessä vm.-60 jäykkäperä
Haloo!!
Oisko toi noin 90 mailia tunnissa.